Pūce prasa Ušakovam atskaitīties par VK atklātajiem pārkāpumiem un mērķdotāciju izlietojumu ceļiem

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") pieprasījis Rīgas mēram Nilam Ušakovam ("Saskaņa") paskaidrojumus par Valsts kontroles (VK) veiktajā pārbaudē atklātajiem pārkāpumiem un to pieļaušanas iemesliem. Ministrija gaida atbildes arī par to, kāpēc nav izlietotas valsts mērķdotācijas Rīgas pilsētas pašvaldības ceļiem, informēja ministra pārstāve Agnese Vārpiņa.

Informācija pieprasīta piektdien, un atbildes Ušakovam jāuzraksta divu nedēļu laikā.

“Valsts kontrole ar savu ziņojumu kārtējo reizi apstiprina manas bažas par finanšu līdzekļu izlietojumu Rīgas pašvaldībā. Esmu vērsies pie Nila Ušakova, pieprasot sniegt paskaidrojumu par visiem Valsts kontroles ziņojumā minētajiem pārkāpumiem. Pēc aizturēšanām “Rīgas satiksmē”, pēc KNAB kratīšanām Nila Ušakova darba vietā un mājās, pēc Valsts kontroles ziņojuma es ceru, ka Rīgas pilsētas pašvaldībā saprot, cik nozīmīgi ir sniegt atbildes nevilcinoties. Visu šo jautājumu izvērtēšana būs ministrijas prioritāte,” izteicās Pūce.

Ministrs pieprasa sniegt paskaidrojumu par Ušakova un Satiksmes un transporta lietu komitejas rīcību revīzijā minēto neatbilstību novēršanā pirms ziņojuma apstiprināšanas, katru rīcību lūdzot pamatot ar normatīvajos aktos noteiktām institūcijas tiesībām. Ministrijā arī jāiesniedz informācija par revīzijas ieteikumu ieviešanas grafiku un pašvaldības iekšējo kontroli revīzijas ziņojuma ieteikumu ieviešanai. 

Tāpat Rīgas pilsētas pašvaldībai 14. februārī nosūtīta vēl viena vēstule, pieprasot skaidrojumu par valsts mērķdotāciju izmantošanu. Rīgas pilsētas pašvaldība no 2009. gada nav izlietojusi valsts mērķdotāciju Rīgas pilsētas pašvaldības ceļiem pilnā apmērā, proti, ik gadu vairāku miljonu eiro apmērā, līdz ar to pašreiz pašvaldība ir uzkrājusi mērķdotāciju 19 438 440 eiro apmērā, un šī naudas summa atrodas pašvaldības rīcībā konkrēto mērķu realizācijai.

Mērķdotācijas pašvaldība drīkst uzkrāt, ievērojot samērīguma principus un izvērtējot mērķdotācijas uzkrāšanas lietderību. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), ņemot vērā, ka saņem daudz sūdzību par Rīgas ceļu slikto stāvokli, pieprasa skaidrojumus par mērķdotācijas neizmantošanas iemesliem. Tāpat ministrija gaida informāciju par plāniem, kā pilnvērtīgi valsts mērķdotācijas tiks izlietotas. 

KONTEKSTS:

Līdz ar biežām gaisa temperatūras svārstībām pēdējās dienās ievērojami pasliktinājies Rīgas ielu stāvoklis un uz brauktuvēm izveidojušās dziļas bedres, kurās daudzi autovadītāji sabojājuši savus spēkratus. Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija) iepriekš bija norādījis, ka Rīgas pašvaldība no valsts mērķdotācijām ceļu uzturēšanai nav izlietojusi 19 miljonus eiro, tāpēc sūdzēšanās par finanšu trūkumu ielu remontiem, ir tikai atruna. Rīgas domes Satiksmes departamentā gan pastāstīja, ka līdzekļi jau ir rezervēti dažādiem projektiem.

Valsts kontroles revīzijas ziņojums vēsta, ka Rīgā netiek domāts par gājējiem un velosipēdistiem. Tāpat revidenti ir noskaidrojuši, ka divos gados Rīgas transporta nozares attīstībai bija pieejams 441 miljons eiro, bet liela daļa naudas ir iztērēta neefektīvi. Savukārt nelietderīgi izlietoti vairāk nekā pieci miljoni eiro, bet deviņu miljonu tēriņi nav izsekojami. Kā spilgtu neefektīvu tēriņu piemēru Valsts kontrole min arī 2012 .gadā atklāto “Park&Ride” autostāvvietu. No 2014. līdz 2017. gadam tā izmantota tieši 28 reizes jeb vidēji 0,02 reizes dienā.

Ušakovs revidentiem atbildējis, ka padoto vainu nemeklēs.

VARAM jau 4. februārī pieprasīja Ušakovam kā “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētājam paskaidrojumus par vienas no lielākās galvaspilsētas kapitālsabiedrības pārvaldību. Arī uz šiem jautājumiem Ušakovam jāatbild divu nedēļu laikā. Pagaidām ministrija vēl atbildes nav saņēmusi.

Rīgas pašvaldības uzņēmums "Rīgas satiksme" pastiprinātā sabiedrības uzmanības lokā nonāca saistībā ar tā saukto "Rīgas satiksmes" korupcijas lietu. Saistībā ar šo lietu pērn decembra vidū atkāpās "Rīgas satiksmes" valde, bet tās bijušais ilggadējais vadītājs Leons Bemhens nedaudz vēlāk tika apcietināts. No amata atkāpās arī Rīgas domes vicemērs Andris Ameriks ("Gods kalpot Rīgai"), bet jaunais vicemērs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai") paziņoja par plānu veidot padomes Rīgas pašvaldības lielajās kapitālsabiedrībās, kas uzraudzītu uzņēmuma valžu darbu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti