Ameriks atkāpjas no Rīgas vicemēra amata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēc pašvaldības uzņēmuma „Rīgas satiksme” korupcijas skandāla no Rīgas vicemēra amata atkāpies Andris Ameriks (“Gods kalpot Rīgai”). Šo soli Ameriks skaidroja ar vēlmi sargāt savu un partijas reputāciju. Ar korupcijas skandālu uzņēmumā viņš neesot saistīts.

ĪSUMĀ:

  • Ameriks atkāpjas no vicemēra amata, bet paliek domes deputāts. Par citiem amatiem nav lemts.
  • Atkāpšanos Ameriks skaidro ar reputācijas apdraudējumu.
  • Ameriks noliedz saistību ar “Rīgas satiksmes” iepirkumiem un aizdomas saista ar pazīšanos ar uzņēmēju Māri Martinsonu.
  • Ušakovs nav mudinājis Ameriku atkāpties un pats neplāno spert līdzīgu soli.
  • Burovs nekomentē, vai uz vicemēra amatu varētu virzīt viņa kandidatūru.
  • "Latvijas attīstībai" aicina izvirzīt opozīcijas vicemēra amata kandidātu.
  • Domes opozīcijas pārstāvji uzstāj, ka jāatkāpjas arī Rīgas mēram.

"Reputācija ir apdraudēta"

Ameriks gan paliek Rīgas domē strādāt kā deputāts. Par to viņš paziņoja īsā preses brīfingā, kurā atteicās atbildēt uz žurnālistu jautājumiem.

Savu atkāpšanos no vicemēra amata viņš skaidroja ar reputācijas jautājumu: "Šajos apstākļos, kad notiek izmeklēšana par konkrētiem likumpārkāpumiem Rīgas domē, es uzskatu, ka mana reputācija, Rīgas domes reputācija un arī manas partijas reputācija ir apdraudēta." 

Ameriks uzsvēra, ka nekādā veidā nav saistīts ar “Rīgas satiksmes” iepirkumiem un iespējamām nelikumībām, kas pašlaik tiek izmeklētas. "Man nav un nekad nav bijis nekāds statuss šajā kriminālprocesā,"  paziņoja Ameriks. Nu jau bijušais vicemērs uzskata, ka izmeklēšana pierādīs – viņš nav bijis iesaistīts nelikumīgos darījumos un nav tos veicinājis.

Viņš arī skaidroja pazīšanos ar uzņēmēju Māri Martinsonu, kurš aizturēts “Rīgas satiksmes” korupcijas krimināllietā. “Uzņēmēju Māri Martinsonu es pazīstu vairākus gadus, pat desmit gadus. Uzskatu, ka mana pazīšanās ar Māri Martinsonu ir cēlonis visām aizdomām par mani un attiecīgi saistītajiem likuma pārkāpumiem. Nekad, kopš viņu pazīstu, neesmu iesaistījies nekādos nelikumīgos darījumos vai arī tos veicinājis,” sacīja Ameriks.

Runājot par savu mantisko stāvokli, Ameriks uzsvēra, ka viņa amatpersonas deklarācijās izsekojami visi darījumi un neviena uzraugošā vai tiesībsargājošā iestāde nav atradusi nekādus pārkāpumus viņa amatpersonas deklarācijā.

Partijas frakcija un valde tuvākajās dienās virzīs citu kandidātu Rīgas vicemēra amatam.

Mērs nemudināja atkāpties 

Rīgas mērs Nils Ušakovs ("Saskaņa" ) par kolēģa lēmumu uzzinājis svētdien, 16.decembrī.

Ušakovs uz šādu soli Ameriku neesot mudinājis.

Amerika darbs kādos citos ar Rīgas domi saistītajos amatos neesot apspriests. “Šajā situācijā tīri cilvēciski varu pateikt, ka man ir žēl. Mēs ar viņu esam strādājuši praktiski jau desmit gadus,” sacīja Ušakovs, paužot cieņu par šādu lēmumu un saucot to par vīrišķīgu soli.

Taujāts par to, vai Ušakovs plāno palikt mēra krēslā, viņš sacīja: “Šajā situācijā valstī, kad mums jau kuru mēnesi nav valdības un nav valsts budžeta, domāju, būtu ārkārtīgi pareizi to krīzi, kas ir “Rīgas satiksmē”, sākumā risināt un nodrošināt stabilitāti Rīgas pašvaldībā.”

Ušakovs bija izvairīgs, atbildot uz jautājumu, vai ir pārliecināts, ka Ameriks nav iesaistīts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktajā kriminālprocesā par kukuļošanu “Rīgas satiksmē”. Mērs norādīja, ka deviņus gadus ar Ameriku ir strādājis, viņam uzticoties, un uzticība neesot zudusi arī tagad.

Viņš arī atteicās komentēt to, ka Ameriks nesniedza medijiem plašākus skaidrojumus.  

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Lems par nākamo vicemēru

"Gods kalpot Rīgai" valdes loceklis Oļegs Burovs sarunā ar LTV tikmēr norādīja, ka frakcijā pagaidām nav bijušas diskusijas par nākamā vicemēra amata kandidātu. Pirmdienas, 17.decembra, pēcpusdienā ir paredzēta partijas valdes sēde, kurā varētu tikt nolemts par kādu kandidātu.

Komentējot Amerika soli, Burovs uzsvēra, ka tas esot bijis īsta vīrieša lēmums. "Mums ļoti patīk diskutēt par politisko atbildību. Kad vajadzētu uzņemties atbildību, mēs viņu sagaidām ļoti reti. Esmu 100% pārliecināts, ka Amerika kungs nav vainīgs tajā, par ko tiek runāts. Amerikam ir pilnīga partijas uzticība," teica Burovs.

Burovs arī nekomentēja izskanējušo informāciju, ka uz vicemēra amatu varētu tikt virzīta viņa kandidatūra, norādot, ka tas jālemj partijas valdē.

Opozīcija: jāatkāpjas arī mēram

Tikmēr partijas “Latvijas attīstībai” Rīgas domes frakcija aicina visas opozīcijas frakcijas vienoties un virzīt savu vicemēra amata kandidātu. Tāpat frakcija uzskata, ka jāatkāpjas arī Ušakovam, jo domes vadība izveidojusi necaurskatāmu pārvaldību, kuras patiesais nolūks esot slēpt masveidīgu korupciju.

Domes opozīcijas pārstāvis Vilnis Ķirsis (“Vienotība”) uzskata, ka tas ir tikai pirmais soli, kas būtu jāsper domes vadībai: “Es neslavēšu Amerika kungu par to, ka viņš atkāpās. Manuprāt, tas ir tikai pirmais solis. Otrajam solim jābūt Ušakova atkāpšanās, un trešajam – Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas. Rīgas domes vairākums ir inficēts ar korupcijas sērgu.”

Galvaspilsētas vadības nomaiņa būtu rīdzinieku interesēs, sacīja Ķirsis. Ušakovs gan vēlreiz apliecināja, ka no amata atkāpties negrasās.

KONTEKSTS:

KNAB novembrī sācis kriminālprocesu saistībā ar pašvaldības uzņēmuma “Rīga satiksme” iepirkumiem un  11. decembrī veicis vairāk nekā 30 kratīšanas, kā arī aizturētas sešas personas Latvijā un vēl divas Polijā. KNAB darbinieki 11.decembrī veica kratīšanu arī Rīgas pašvaldības uzņēmumā "Rīgas satiksme", kā arī Rīgas domē.

Pieci no sešiem aizturētajiem šajā lietā ir apcietināti, viņu vidū arī "Škoda Transportation" komercdirektors Vladislavs Kozaks, uzņēmējs Māris Martinsons un „Rīgas satiksmes” amatpersona Igors Volkinšteins.

KNAB izmeklēšana saistīta ar Polijas un Čehijas uzņēmumu vienošanos ar Rīgas domes un pašvaldības transporta uzņēmuma pārstāvjiem par kukuļu nodošanu un personu piesaistīšanu naudas atmazgāšanai. Lietā figurē trīs iepirkumi un noslēgtie līgumi - par tramvaju, trolejbusu un autobusu piegādi.

Visi pieci pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" valdes locekļi 13.decembrī iesniedza atlūgumus; iecelta pagaidu valde.

Rīgas mērs Nils Ušakovs ("Saskaņa") 14.decembrī sasauca arī Rīgas domes ārkārtas sēdi, kurā viņam tika izteikta uzticība. Savukārt dienu vēlāk Nacionālās apvienības kongress uzdeva apvienības biedram, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Kasparam Gerhardam virzīt valdībā lēmumu par Rīgas domes atlaišanu, jo tā nespēj apkarot korupciju.

Tikmēr  Rīgas vicemērs Andris Ameriks LTV raidījumam "De facto" uzsvēra, ka viņam “Rīgas satiksmes” lietā nav nekāda statusa. Viņš arī vairījās apstiprināt, vai viņa kabinetu un dzīvesvietas kratīja KNAB. Ameriks arī nespēja paskaidrot video, kurā viņš pērnvasar fiksēts kopā ar uzņēmēju Māri Martinsonu kādā Minskas restorānā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti