Dienas ziņas

4.maija svētkus Rēzeknē atzīmē ar velobraucienu

Dienas ziņas

Tērvetē atzīmē Ūsiņdienu

Atzīmē Priekules brīvprātīgo rotas simtgadi

Priekules brīvprātīgo rotas simtgadi atzīmē ar piemiņas plāksnes atklāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Mūsu valsts aizsardzības sistēmu 1918.gadā veidoja trīs brīvprātīgo formējumi - Neatkarības, Cēsu un Studentu rotas. Taču ar to bija par maz, lai aizstāvētu jaunizveidoto valsti. Tāpēc gadu vēlāk brīvprātīgo rota tika nodibināta arī Priekulē, kas piedalījās Kurzemes atbrīvošanā. Lai atcerētos šos nozīmīgos notikumus, kas norisinājušies pirms simts gadiem, Priekulē atklāta piemiņas plāksne.

Pēdējais Priekules brīvprātīgo rotas dibināšanai veltītais piemiņas pasākums noticis pirms otrā Pasaules kara. Tolaik brīvprātīgo rota par nopelniem Neatkarības cīņās saņēma piemiņas karogu. Savukārt pirms tam, brīvprātīgo rotas dibināšanas 15.gadskārtā, Priekulē notikuši plaši tautas svētki, kuros piedalījās Valsts prezidents Alberts Kviesis. Lai cildinātu varoņu garu, tikusi atklāta bronzā lieta piemiņas plāksne, bet 17 brīvprātīgās rotas atvaļinātie kareivji saņēmuši Triju Zvaigžņu ordeņus.

Apbalvoto vidū bijis arī Vilis Vērpe, kura mazdēls Edgars atceras vectēva stāstīto. "Viņš ar citiem Priekules večiem pie galda kārtoja sērkociņu kastītes, papirosu pakas un teica - te bija landesvērs, te bijām mēs, tad mēs tur dzinām ķīli," atceras kareivja mazdēls. "Es tāds sīks skatījos, neko daudz no tā visa nesapratu, bet atmiņā iesēdās."

Vairāk nekā pusotra simta Priekules un tās apkārtnes jauniešu un vīru pirms simts gadiem izveidoja brīvprātīgo rotu,

kas drosmīgi sevi pierādīja cīņā pret bruņojumā spēcīgākajiem bermontiešiem. Svinīgajā piemiņas pasākumā pie Priekules evanģēliski luteriskās baznīcas skanēja karavīru dziesmas un kopīgi pārlapotas Latvijas Neatkarības cīņu lappuses, liekot katram aizdomāties par savu atbildību un rīcību kritiskās situācijās.

Saeimas deputāts Raimonds Bergmanis (ZZS) pasākumā novēlēja visiem smelties varoņgaru no cilvēkiem, kuri mums dāvājuši Latvijas valsti.

Savukārt priekulietis Andrejs Kostaļeba atzina, ka kritiskā situācijā aicinātu un mudinātu draugus kaut ko darīt. Brīvība nav par brīvu, tā ir jāizcīna un mūsu pienākums ir neaizmirst savus varoņus, atklājot brīvprātīgo rotas piemiņas plāksni, uzsvēra  bīskaps Hans Martins Jensons. Melnajā granītā kaltā plāksne ir izgatavota no jauna, jo vēsturiskā gājusi bojā otrajā Pasaules karā tāpat kā māja, pie kuras tā bijusi piestiprināta. Tagad tai vieta rasta baznīcas priekštelpā.

Pasākuma organizators Gundars Venens paskaidroja, ka tolaik cilvēki, visticamāk, visi bija ticīgi. "Es pieļauju, ka viņi tieši no dievkalpojuma devās cīņās. Un tāpēc tai plāksnei jābūt šeit," viņš teica.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti