Dienas ziņas

Pašizolācija viesnīcās

Dienas ziņas

Arī Kurzemē sāk vakcinēties pret Covid-19

Mediķus sāk vakcinēt pret Covid-19

Pirmie cilvēki Latvijā saņēmuši vakcīnu pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā vakcīnu pret Covid-19 pirmdienas, 28.decembra, rītā jau saņēmuši pirmie mediķi, apliecināja slimnīcas pārstāve Janita Veinberga.

Pirmā vakcīna slimnīcā ievadīta plkst. 8.02. Pirms potes ir saruna ar ārstu. Ja nesen pārslimots Covid-19, vakcinēšanu pārceļ.

Slimnīcas pārstāve precizēja iepriekš pausto, norādot, ka trīs dienās ārstniecības iestādē ir plānots pret Covid-19 vakcinēt 1055 cilvēkus.

Veinberga norādīja, ka primāri vakcīnu saņems tie ārstniecības un aprūpes darbinieki, kuri strādā ar Covid-19 pacientiem, vai tie, kuriem ir vislielākā saskare ar jau apstiprināti inficētiem vai potenciāli inficētiem pacientiem - visu trīs Stradiņu slimnīcā atvērto Covid-19 pacientu nodaļās strādājošie, Neatliekamās medicīnas centrā vai reanimācijas nodaļā nodarbinātie. Secīgi nākamie vakcīnu saņems citu slimnīcas struktūrvienību darbinieki.

Ārstniecības iestādes pārstāve pavēstīja, ka, savlaicīgi gatavojoties slimnīcas darbinieku vakcinācijai, aptaujas veidā tika noskaidrota slimnīcā strādājošo vēlme saņemt vakcīnu vai pagaidām atturēties. 70% no aptaujātajiem darbiniekiem norādījuši, ka vēlas saņemt vakcīnu.

Pēc Veinbergas paustā, kopā nedēļas laikā aptaujā piedalījās nedaudz vairāk nekā 2000 darbinieku. Viņa uzsvēra, ka tiem slimnīcas darbiniekiem, kuri šobrīd vakcinēties nevēlas, visbiežāk minētie iemesli ir esošais veselības stāvoklis vai nogaidoša attieksme, kas nozīmē, ka vakcinēto darbinieku skaits potenciāli pieaugs.

Viens no slimnīcas mediķiem, kurš vakcināciju pirmdien saņēmis, Jānis Vētra mikroblogošanas vietnē "Twitter" raksta, ka pandēmija no mums šogad ir daudz ko paņēmusi, un gluži neticami, ka vēl 2020.gadā varam sākt mērķētu prettriecienu.

Arī Rīgas Austrumu slimnīcā vakcīnas gribētāju sarakstā ir vairāk nekā tūkstotis gribētāju. Priekšroka tiem, kuri strādā Covid-19 nodaļā.

“Tajā brīdī, kad visi būs sapotēti, tad jutīsimies drošāk, gan strādājot, gan mājās ar ģimeni,” sacīja Monta Madelāne Austrumu slimnīcas Bīstamo infekciju nodaļas vadītāja.

Vakcīnu saņēmuši mediķi atzīst, ka bail nav – vakcīna ir pārbaudīta, to ražo zināms uzņēmums un tās būs viņu aizsargbruņas pret bīstamu un nāvējošu infekciju.

Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par"), vaicāta, kurš būs pirmais, kurš Latvijā saņems vakcīnu pret Covid-19, svētdien uzsvēra, ka Latvijā vakcinācijas gaita nebūs slepena. Tā sāksies pirmdien, desmit Latvijas slimnīcās, skaidroja ministre. "Un labā ziņa - Veselības ministrija nediriģē “viena pirmā” vakcinējamā izvēli," norādīja Viņķele.

Kas ir “Comirnaty” vakcīna un kā tā darbojas

Vakcīna “Comirnaty”, ar kuru šodien uzsākas vakcinācija, paredzēta koronavīrusa infekcijas novēršanai personām vecumā no 16 gadiem. Pētījumos vakcīna uzrādīja 95 % iedarbīgumu simptomātiskas slimības novēršanai, to vidū pacientiem, kas sirgst ar astmu, hroniskām plaušu slimībām, diabētu, augstu asinsspiedienu vai kuru ķermeņa masas indekss ir lielāks par 30. “Comirnaty” vakcīnas injekcijas tiek veiktas rokā ar vismaz 21 dienas intervālu, informēja Veselības ministrija.

Nupat reģistrētā “Comirnaty” vakcīna darbojas, sagatavojot organismu aizsardzībai pret Covid-19. Vakcīna satur molekulu ar nosaukumu RNA ziņnesis (mRNA), kam ir uzdots veidot S-proteīnu. Šāds proteīns atrodas uz SARS-CoV-2 vīrusa virsmas, ko vīruss izmanto, lai iekļūtu organisma šūnās.

Vakcīna satur informāciju par daļu no vīrusa, kas nepieciešama, lai organisms var izveidot savu aizsargreakciju. Vakcīna nesatur ne vīrusu, ne tā daļiņas un nespēj radīt organismā infekciju. 

Kad personai tiks injicēta vakcīna, dažas organisma šūnas nolasīs mRNA norādes un pagaidu režīmā saražos S-proteīnu. Cilvēka imūnsistēma tad atpazīs šo proteīnu kā svešu, sāks ražot antivielas un aktivizēs T šūnas, lai tam uzbruktu.

Vakcīnas mRNA nesaglabājas organismā, bet īsi pēc vakcinēšanās tiek sadalīta. Tāpat šī vakcīna nespēj ietekmēt organisma DNS.

Pirms apstiprināšanas visas vakcīnas ES, tostarp vakcīnas pret Covid-19, tāpat kā visas zāles tiek pārbaudītas pēc vienādi augstiem kvalitātes, drošuma un efektivitātes standartiem. Nekādas atkāpes no stingrajām prasībām vakcīnu izpētei un apstiprināšanai netika veiktas.

Covid-19 vakcīnu izstrādes, vērtēšanas un apstiprināšanas process ir prasījis mazāk laika nekā citām vakcīnām, jo ir ieguldīti un apvienoti vēsturiski nebijuši zinātnes, finanšu un cilvēkresursi, kā arī radikāli mainīta sadarbības operativitāte starp vērtēšanas, apstiprināšanas iestādēm un vakcīnu izstrādātājiem. Pētnieki jau vairāk nekā 10 gadus ir pētījuši potenciālās SARS un MERS vīrusa vakcīnas. Šie ilgstošie iepriekšējie pētījumi kalpo par pamatu ātrākai vakcīnu izstrādei Covid-19 pandēmijā.

Tāpat kā visām vakcīnām arī pēc Covid-19 vakcīnu saņemšanas var tikt novērotas blakusparādības. Visbiežākās “Comirnaty” blakusparādības ir vieglas un pāriet dažu dienu laikā. Šīs blakusparādības ietver sāpes un pietūkumu injekcijas vietā, nogurumu, galvassāpes, muskuļu un locītavu sāpes un drudzi, kas ir līdzīgas reakcijas, kā pēc jebkuras vakcīnas saņemšanas, un tās nav novērojamas visiem cilvēkiem.

Plašāka informācija par to, kā Latvijā notiks vakcinācija, un par vakcīnas saņemšanu ir pieejama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnes www.spkc.gov.lv sadaļā “Vakcīnas pret Covid-19”. Savukārt informācija par vakcīnu izstrādi un apstiprināšanu – Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē sadaļā “Covid-19 ziņas”.

KONTEKSTS:

Pirmdien desmit Latvijas slimnīcās izveidotos vakcinācijas kabinetos tiks sākta brīvprātīga ārstniecības personu vakcinēšana pret Covid-19.

Pirmās farmācijas uzņēmuma "Pfizer" un "BioNTech" ražotās vakcīnas "Comirnaty" Latvijā tika nogādātas sestdienas, 26.decembra, rītā. Tās jāuzglabā ļoti zemā temperatūrā - vismaz -75 grādi pēc Celsija skalas. Šādas dziļās saldēšanas iekārtas ir Valsts asinsdonoru centram, kur arī tiek glabātas sasaldētās vakcīnas. Pēc atkausēšanas vakcīnas līdz piecām dienām jeb to plānotajam izlietošanas laikam var uzglabāt +2 līdz +8 grādos pēc Celsija skalas, iepriekš informēja Veselības ministrijā.

Pirmajā piegādē Latvija ir saņēmusi 9750 "Pfizer" un "BioNTech" ražoto vakcīnu "Comirnaty" devas, kuras tiks nodrošinātas kopumā 4875 veselības aprūpes darbiniekiem, jo viena cilvēka vakcinēšanai nepieciešamas divas devas.

Nākamās vakcīnu piegādes plānotas pēc nedēļas - ap 4.janvāri vai 5.janvāri, kad Latvija saņems līdzīgu apjomu devu. Tāpat janvāra beigās ražotāji plāno "Moderna" un "AstraZeneca" izstrādāto vakcīnu piegādes, ja pirms tam pozitīvi noslēgsies šo zāļu reģistrācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti