Birokrātijas balva '20

Par vienu slogu mazāk – noteikti būvvaldes lēmumi Zemesgrāmatā nebūs jāiesniedz; tie būs datubāzē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pavasarī projektā "Birokrātijas balva 2020" kāds lietotājs norādīja, ka būvvaldes dokumentus iesniegt Zemesgrāmatā viņam bija iespējams tikai papīra formātā. Toreiz Tieslietu ministrija solīja meklēt risinājumus vienkāršākai procedūrai, un šonedēļ valdība apstiprināja ministrijas izstrādātos grozījumus Zemesgrāmatu likumā, kas paredz vienkāršot ar būves ierakstīšanu un dzēšanu zemesgrāmatā saistītās procedūras.

Turpmāk būs nodrošināta nepieciešamo datu nodošana starp Valsts vienoto datorizēto zemesgrāmatu un Būvniecības informācijas sistēmu, kas nozīmē, ka būvvaldes lēmumus par ēkas pieņemšanu ekspluatācijā vai izziņu par ēkas neesamību vai jaunbūvi, kas pieņemti no šī gada sākuma, Zemesgrāmatas tiesneši redzēs tiešsaistē, un ēkas īpašniekam nebūs tie jāiesniedz pašam.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns paziņojumā medijiem norādīja, ka "jaunā datu nodošanas kārtība ir ļoti nozīmīga, jo būvju īpašniekiem tiek samazināts administratīvais slogs par vienu rajona (pilsētas) tiesas vai būvvaldes apmeklējuma reizi. Tas būvju īpašniekiem atvieglos dokumentu iesniegšanas procesu zemesgrāmatā, jo privātpersonām nebūs jāpievieno nostiprinājuma lūgumam vēl arī būvvaldes izsniegtie dokumenti, turpmāk tiesa tos izgūs tiešsaistē".

Grozījumi paredz – ja ēkas (būves) īpašniekam ir elektronisks paraksts, īpašnieks iesniegumu par būves, tajā skaitā jaunbūves, ierakstīšanu, kā arī būves dzēšanu zemesgrāmatā turpmāk varēs iesniegt, aizpildot speciālu tiešsaistes formu Būvniecības informācijas sistēmas tīmekļa vietnē.

Personas iesniegums pēc lēmuma par ēkas pieņemšanu ekspluatācijā vai izziņas par būves neesamību pieņemšanas kopā ar būves ierakstīšanai zemesgrāmatā nepieciešamajiem Būvniecības informācijas sistēmas datiem tiks nodots zemesgrāmatai.

Līdz šim, lai zemesgrāmatā ierakstītu būvi, īpašnieks iesniedza nostiprinājuma lūgumu, kā arī pievieno aktu par būves pieņemšanu ekspluatācijā, bet būves dzēšanas gadījumā – dokumentu, kas apliecina ēkas (būves) neesamību, savukārt jaunbūves gadījumā – izziņu, kurā norādīts būvniecības tiesiskais pamats, un jaunbūves raksturojuma oriģinālu vai norakstu.

Grozījumi papildus arī nosaka, ka privātpersonām nebūs jāpievieno nostiprinājuma lūgumam dokumenti, ko būvvalde būs pieņēmusi, sākot ar 2020. gada 1. janvāri, jo rajona (pilsētas) tiesa tos iegūs tiešsaistē.

Uz dokumentiem, kas būs izdoti līdz 2019. gada 31. decembrim, pastāvēs līdzšinējā kārtība – tie privātpersonām būs pievienojami nostiprinājuma lūgumam, iesniedzot dokumentu norakstus atbilstoši noteiktajai kārtībai.

KONTEKSTS:

Kāds lietotājs projektā "Birokrātijas balva 2020" norādīja, ka pašlaik, lai ierakstītu Zemesgrāmatā, ka ēka nodota ekspluatācijā, ar būvvaldes lēmumu jābrauc uz Zemesgrāmatu personīgi, "šo informāciju nevar iesniegt arī ar elektronisko parakstu, obligāti jātērē laiks un jābrauc".

Tieslietu ministrija toreiz skaidroja, ka  Zemesgrāmatu likums paredz iespēju nostiprinājuma lūgumu iesniegt elektroniski, ja tā pamatā, piemēram, ir būvvaldes izsniegts dokuments, kas parakstīts ar drošu elektronisko parakstu, šo dokumentu kopā ar nostiprinājuma lūgumu īpašnieks varēja iesniegt, autentificējoties Zemesgramata.lv.

Bet būvvaldei nebija pienākuma izsniegt lēmumus elektroniski, un arī zemesgrāmatu tiesnešiem nebija pieejas būvvalžu lēmumu datu bāzēm.

Pavasarī Tieslietu ministrija norādīja, ka mērķtiecīgi strādā pie integrēto procedūru ieviešanas, kas paredz datu apmaiņu starp dažādām sistēmām, tajā skaitā iespēju atvieglojot personām nostiprinājuma lūguma iesniegšanu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti