Panorāma

No marta atļauti friziera pakalpojumi, manikīrs un pedikīrs

Panorāma

Nozarei – atšķirīgs viedoklis

I. Vilipsone plāno vērsties ECT; kritizē tieslietu ministru

Par iespēju likumu nepilnību dēļ zaudēt godīgi nopirkto dzīvokli Vilipsone plāno vērsties ECT

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

No likuma nepilnībām cietusī Vilipsonu ģimene sola vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), ja arī apgabaltiesa ģimenes iegādāto dzīvokli atzīst par noziedzīgi iegūtu un liks to atdot valstij. Risinājumus labticīgo īpašnieku aizsardzībai meklē Saeima un tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija). Viņa reakciju Indra Vilipsone uzskata par novēlotu, jo par dzīvoklim uzlikto arestu ministrs informēts jau pirms diviem gadiem.  

ĪSUMĀ:

  • Tiesa atzina Vilipsonu iegādāto dzīvokli par noziedzīgi iegūtu un lēma to nodot valstij.
  • Dzīvoklis izkrāpts shēmā ar viltotu testamentu.
  • Ģimene dzīvokli nopirka 2017. gadā, dati Zemesgrāmatā neliecināja par krāpšanu.
  • Arī citiem godīgiem pircējiem draud mājokļa zaudēšana bez kompensācijas.
  • Vilipsone: Jau pirms diviem gadiem Bordāns bija informēts par situāciju.
  • Bordāns noliedz, ka problēmai pieķēries novēloti.
  • Viņš Saeimai nosūtīja aicinājums diskutēt par labticīgo ieguvēju aizsardzību.
  • Piedāvāts valstij piekritīgos dzīvokļus neatņemt, zaudējumus piedzīt no krāpniekiem.
  • Judins uzskata, ka izmaiņas likumā pieņemt varētu pietiekami ātri.
  • Tiesa, Judins neizslēdz, ka diskusijas par likuma grozījumiem ieilgs.
  • Vilipsone ātrajam risinājumam netic un sola vērsties ECT.

“Es personīgi vērsīšos Eiropas Cilvēktiesību tiesā, noteikti. Ja man nervi, veselība un naudas līdzekļi to atļaus, es neapstāšos,” sola dzīvokļa īpašnieka, mākslinieka Aivara Vilipsona sieva.

Viņu ģimenes dzīvokli trešdien, 17. februārī, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa atzina par noziedzīgu iegūtu un lēma to atdot valstij.

Indras Vilipsones vīrs mākslinieks Aivars Vilipsons dzīvokli iegādājās 2017. gadā, nezinot, ka pirms 10 gadiem tas un vēl vairāki citi īpašumi, iespējams, izkrāpti shēmā ar viltus testamentiem.

Rezultātā Vilipsoniem un vēl vairākiem cilvēkiem draud mājokļa zaudēšana bez kompensācijas, kaut viņi neko noziedzīgu nav izdarījuši.

Vilipsone stāstīja, ka pirms diviem gadiem par dzīvoklim uzlikto arestu sūtījusi vēstuli tieslietu ministram Jānim Bordānam.

“Tas ir vienkārši neaptverams ārprāts. Mēs vienkārši nopirkām dzīvokli, pamatojoties uz Zemesgrāmatas datiem, kas ir Latvijas valsts ticamības dati. Un es vērsos pie tieslietu ministra tieši par to, ka viņš nāca ar to lozungu politikā pēdējās vēlēšanās, ka viņš būs par taisnību, par lietu sakārtošanu, par cilvēkiem, savas valsts iedzīvotājiem, un es tā labticīgi ticēju,” klāstīja Vilipsone.

Viņa ir sašutusi par to, ka tikai pēc pirmās instances sprieduma par dzīvokļa atņemšanu Bordāns izplatījis paziņojumu, ka likums jāgroza, lai aizsargātu labticīgos ieguvējus.

Viņa norāda, ka par absurdo situāciju ar Bordānu runājusi arī viņas māsa rakstniece Nora Ikstena.

“Viņš bija pilnīgi informēts par visiem šiem dokumentiem un pauda, ka viņš turēs rūpi un ka nekad šāda lieta nevar notikt. Ka tas tiešām ir absolūti ačgārni,” stastīja Vilipsone.

Bordāns noliedz, ka problēmai pieķēries novēloti.

“Es ļoti labi saprotu cilvēku emocijas šajā brīdī, bet aicinu saprast, ka ne vienmēr emocijas atspoguļo patiesību. Šis jautājums ir nevis šajā laikā, bet jau no 2014. gada to nav spēts atrisināt. Pa šo laiku tieši visas šīs darbības, lai mēs nonāktu pie šī risinājuma, ir notikušas,” skaidroja ministrs.

Bordāns iesaka gadījumos, kad cietušais ir valsts, dzīvokļus labticīgajiem ieguvējiem neatņemt, bet valstij nodarītos zaudējumus piedzīt no krāpniekiem.

Tomēr pretēji partijas mājaslapā teiktajam, Bordāns nav nosūtījis Saeimai jau izstrādātus likuma grozījumus, bet gan aicinājumu diskutēt par šādu mehānismu iestrādāšanu likumā.

“Mēs šonedēļ saņēmām vēstuli, kurā rakstīts, ka problēma ir un ir jādomā par risinājumu. Tas ir pozitīvi. Tas nozīmē, ka ministrija saprot, ka mums ir jārīkojas,” sacīja Saeimas Krimināltiesību politikas apakškomisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (“Jaunā Vienotība”).

Judins uzskata, ka izmaiņas likumā pieņemt varētu pietiekami ātri, lai Vilipsonu lietā nākamā instance dzīvokli neatņemtu.

Judina priekšlikums ir līdzīgs Bordāna ieteiktajam – jānosaka izņēmums, ka noziedzīgi iegūtu dzīvokli labticīgajam īpašniekam neatņem, ja cietušais ir valsts, savukārt zaudējumus valsts piedzen no likumpārkāpējiem.

“Ja otrdien mēs varēsim vienoties, tad nekas mums neliegs ātri izstrādāt priekšlikumu, paredzēt šo izņēmumu. Es domāju, ka visi ir redzējuši un saprot – kad Saeima ir gatava strādāt, tā var strādāt ļoti ātri. Steidzamība, vienā dienā grozījumus var pieņemt,” sacīja Judins.

Indra Vilipsone gan šādai iespējai netic.

“Es nedomāju, ka Saeimas Juridiskā komisija tagad vienkārši visu atliks un mēģinās pieņemt kaut kādus grozījumus, es tam vienkārši neticu. [..] Mēs kā ģimene jūtamies tik ļoti pazemoti no valsts. Ja es tagad varētu iet pensijā, es brauktu prom no šejienes,” paziņoja Vilipsone. 

Deputāts Andrejs Judins atzīst, ka juristu viedokļi šajā gadījumā ir atšķirīgi, tāpēc nevar izslēgt, ka diskusijas par likuma grozījumiem ieilgs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti