Panorāma

Ziemeļīrija dalītās izjūtās par «Brexit»

Panorāma

Dabas draugiem piedāvā izglītojošu ekskursiju

Nodot pensiju mantošanā vai labāk ne?

Nodot pensiju mantošanā vai labāk ne? Dažiem izdevīgāk būtu to atstāt valstij

No brīža, kad tika dota iespēja pensiju 2. līmenī uzkrāto novēlēt citiem, izvēli izdarījuši jau 64 500 otrā pensiju līmeņa dalībnieku. Lielākā daļa uzkrājumu vēlas nodot mantiniekiem. Tomēr ir kāda cilvēku grupa, kuriem būtu īpaši jāpārdomā, vai izdevīgāk otro līmeni nav atstāt valstij. Un tie ir cilvēki, kuriem ir vairāki mazi bērni un salīdzinoši lieli ienākumi.  

Skaitļi ir nepielūdzami. Pagājušajā gadā līdz pensijas vecumam nenodzīvoja vairāk par 5000 otrā pensiju līmeņa dalībnieku, un viņu uzkrātais 2. pensiju līmeņa kapitāls 11 miljonu eiro apmērā tika ieskaitīts valsts budžetā.

 Un te būtu vērts zināt, ka ir cilvēku grupa, kurai ir izdevīgāk uzkrāto atstāt valstij.

Pie lieliem ienākumiem šo jautājumu būtu vērts apdomāt, vai nevajadzētu ieskaitīt šo naudu pensiju budžetā, lai vēlāk bērnam ilgstoši nodrošinātu pielikumu pie apgādnieka zaudējuma pensijas, norādīja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pensiju metodiskās daļas vadītāja Baiba Felsberga.

Šai iedzīvotāju grupai, kurai ir salīdzinoši lieli ienākumi un vairāki mazi bērni vai bērns ar invaliditāti, ir vērts zināt, ka 2. pensiju līmeņa uzkrājumu atstāšana mantojumā var ietekmēt apgādnieka zaudējuma pensijas apmēru. Ja bērni ir mazi, apgādnieka zaudējuma pensija jāmaksā pietiekami ilgu laiku - ja bērns turpina mācīties, to var maksāt pat līdz 24 gadu vecumam, bet bērnam ar invaliditāti pat visu mūžu. Tāpēc var izrādīties, ka izdevīgāk ir atstāt uzkrāto 2. pensiju līmeņa kapitālu valstij.

LTV Ziņu dienests aprēķināja dažus piemērus, kas rēķināti, pieņemot, ka bērni apgādnieka zaudējuma pensiju saņemtu līdz 18 gadu vecumam.

Pirmais piemērs. Persona - 28 gadi, viens trīsgadīgs bērns.

Personas nāves gadījumā mantiniekiem tiktu izmaksāti 800 eiro, bet ikmēneša apgādnieka zaudējuma pensija būtu 151 eiro.

Taču, ja 2. pensiju līmenī uzkrāto atstātu valstij – ikmēneša apgādnieka zaudējuma pensija būtu 176 eiro.

2. piemērs. Personai 38 gadi un divi bērni - 5 un 10 gadus veci.

Mantiniekiem tiktu izmaksāti 4800 eiro, bet apgādnieka zaudējuma pensija, kamēr abi bērni nebūtu sasnieguši pilngadību būtu 280 eiro mēnesī.

Atstājot 2. pensiju līmenī uzkrāto valstij, apgādnieka zaudējuma pensija būtu 345 eiro mēnesī.

Trešais piemērs. Personai 48 gadi, 3 bērni, četrus, astoņus un 16 gadus veci.

Mantinieki saņemtu 12 000 eiro, bet apgādnieka zaudējuma pensija būtu nepilni 423 eiro mēnesī. Ja 2. līmenī uzkrātais tiktu atstāts valstij, apgādnieka zaudējuma pensija  trim nepilngadīgiem bērniem būtu 538 eiro.

Te jāpiebilst, ka katrs gadījums ir ļoti individuāls, aprēķinos ir ļoti daudz mainīgo un metodika ir visai sarežģīta.

Tomēr cilvēkiem, kuriem ir vairāki mazi bērni un lielāki ienākumi, būtu vērts pašiem izrēķināt izdevīgāko risinājumu.

Vēl interesanti, ka daži otrā līmeņa dalībnieki savu uzkrājumu novēlējuši mazu bērnu otrās pensijas līmenim, kaut gan bērni vēl nav kļuvuši par nodokļu maksātājiem.

"Norādot mazu bērnu, var iestāties tāds gadījums, ka bērns iesnieguma iesniedzēja nāves brīdī vēl nav pensijas otrā līmeņa dalībnieks, un šajā gadījumā iestāsies mantošana Civillikuma noteiktajā kārtībā," skaidroja  Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras vadošā eksperte Ilze Vindele. 

Labā ziņa – savu izvēli var mainīt neskaitāmas reizes.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt