Panorāma

“Radio Brīvā Eiropa” vēlas jaunu biroju Rīgā

Panorāma

Panorāma

Nav zināms, kad zāles pret kovidu varētu parādīties aptiekās

Nav zināms, kad zāles pret kovidu varētu parādīties aptiekās

Eiropas Savienībā no medikamentiem kovida ārstēšanai joprojām neviens nav paredzēts lietošanai ārpus slimnīcas. Taču par divām tablešu zālēm, kas gaida apstiprināšanu Eiropas Zāļu aģentūrā (EZA), jau sacelta milzīga ažiotāža. Cilvēki zvana zāļu lieltirgotavām un gaida, kad šīs zāles varēs iegādāties. Veselības ministrijā norāda – vismaz tuvākajā laikā nav paredzēts, ka šīs zāles Latvijā varētu nonākt pie pacientiem ārpus slimnīcām.

No EZA reģistrētajiem sešiem medikamentiem kovida ārstēšanai Latvijas mediķiem pieejami trīs. Tie visi pašlaik lietojami tikai slimnīcās. Par vienīgā tā sauktā antivielu kokteiļa, kas darbojas pret omikrona paveidu, iegādi Nacionālais veselības dienests risina sarunas ar zāļu ražotāju. Imūnsupresantu "Kineret" Veselības ministrijas darba grupa ieteikusi iepirkt, bet antivielu kokteili "Regdanvimabu" plānots iepirkt Eiropas Savienības iepirkumā.

Reģistrēto kovida zāļu saraksts papildināts tikai decembra beigās. Līdz tam sarakstā bija vien četri medikamenti. Taču kovida ārstēšanai atļauts lietot plašāku medikamentu apjomu. Visplašāko sabiedrības interesi un pat ažiotāžu izraisījuši divi no pagaidām EZA vēl nereģistrēto medikamentu saraksta. Aģentūra gan dalībvalstīm sniegusi padomu kovida ārstēšanai vēl pirms šo zāļu reģistrācijas. Tie ir pretvīrusu līdzekļi "Molnupiravīrs" un "Ritonavīrs" jeb "Paxlovid", kas, iespējams, varētu būt pirmie no kovida ārstēšanas medikamentiem, kas lietojami ārpus slimnīcas.

"Indikācijas tām zālēm liek domāt, ka tās varētu būt ambulatori lietojamas zāles.

Bet dažādi apsvērumi varētu arī būt, kāpēc tās tomēr būtu recepšu zāles. Šobrīd par to runāt ir nedaudz pāragri, jo mēs varam balstīties tikai uz pieņēmumiem," stāstīja Zāļu valsts aģentūras direktora vietnieks Sergejs Akuličs.

Latvija pieteikusies iegādāties piecus tūkstošus medikamentu kursu no katra minētā pretvīrusu līdzekļa. "Molnupiravīrs" jau ir iepirkts – Latvijas slimnīcām piegādāti iepakojumi 2880 pacientiem. "Ritonavīrs" jeb "Paxlovid" tiks iepirkt Eiropas Savienības iepirkumā.

Veselības ministrijā norādīja – kamēr zāles nav reģistrētas, ir pārāk daudz nezināmo par to, kā tās mijiedarbosies ar citiem pacienta lietotiem medikamentiem, kādas blakusparādības tiem varētu būt. Tāpēc vismaz pagaidām zāles paredzētas lietošanai pēc ļoti striktiem speciālistu norādījumiem. Bet tās nebūs pieejamas katram. Sākotnēji tās varētu saņemt smagi slimi pacienti, kas ar kovidu inficēsies slimnīcās.

"Protams ka šim medikamentam, ja viņš nav reģistrēts, pilnīgi noteikti vajadzīga stingra ārstu uzraudzība, lai, izvērtējot ieguvumus un riskus, lietotu medikamentu.

Kā arī, lai, uzsākot lietot, pacientu varētu novērot. Tas, protams, ir līdzeklis gadījumos, kad pacientiem vakcīna nav izrādījusies efektīva. Mēs šajā gadījumā vakcināciju neaizstājam ar šo pretvīrusu līdzekli," stāstīja ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Kamēr zāles nav reģistrētas EZA, arī zāļu lieltirgotavām šo medikamentu iegādē rokas ir saistītas. Lieltirgotavā "Magnum medical" norādīja, ka šīs pretvīrusu zāles pašlaik nav pieejamas pat pasūtīšanai.

"Saules aptiekā" pastāstīja, ka ik dienu sastopas ar pircēju interesi.

"Pacienti no ārzemēm un pacienti no Latvijas vēršas "Saules aptiekās" un interesējas par zāļu pieejamību, kas ir paredzētas kovida infekcijas ārstēšanai. Interese ir relatīvi liela," norādīja farmaceits Artūrs Pozņaks.

Pašlaik pieprasījums pēc medikamenta visā pasaulē ir ārkārtīgi liels, un pagaidām nevar prognozēt, cik drīz tas varētu nonākt aptiekās pēc to reģistrācijas. Arī cena vienam kursam varētu būt mērāma simtos. Zāļu valsts aģentūrā uzsver –  vakcinācija joprojām ir efektīvākais veids, kā pasargāt cilvēkus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt