De Facto

Latvijas bankas – patvērums no "Google" un "Facebook" izkrāptajai naudai

De Facto

Ušakova atstādināšana var ietekmēt vēlētāju izvēli EP vēlēšanās

Ušakovu atstādina saistībā ar pārkāpumiem "Rīgas satiksmes" uzraudzībā

LTV: VARAM lūdz KNAB izvērtēt, vai Ušakovam var inkriminēt krāpšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 1 mēneša.

Piektdien Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nosūtīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) un Ģenerālprokuratūrai lūgumu izvērtēt, vai Rīgas mēra Nila Ušakova darbībā nav saskatāma krāpšana, ziņo LTV raidījums “De facto”.

VARAM ieskatā tiesībsargājošām iestādēm ir jāizvērtē, vai notikušajā nav saskatāmas krāpšanas, patvarības, dienesta pilnvaru pārsniegšanas un valsts amatpersonas bezdarbības pazīmes.

LTV raidījums “De facto” arī skaidroja, kādi ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (“Attīstībai/Par!”) saskatītie Nila Ušakova pārkāpumi.

30 miljoni eiro, ko “apēda” “Rīgas satiksmē” 

VARAM ieskatā, Ušakova nopietnākais pārkāpums ir 30 miljonu eiro ieguldīšana “Rīgas satiksmē” 2016. un 2017. gadā. Ušakovs domes deputātiem piedāvāja balsot nevis par dotācijas piešķiršanu, kā parasti, bet par pozīciju ar nosaukumu “ieguldījums pašu kapitālā”.

Ministrija uzskata – tas nozīmē, ka naudai bija jāpaliek “Rīgas satiksmes” bilancē. Tas tā var būt, piemēram, lai firmas finanšu radītāji izskatītos labāk. Bet “Rīgas satiksme” šo naudu vienkārši iztērēja, lai kompensētu zaudējumus.

Ušakovs par šo situāciju bija atbildīgs dubultā. Kā mērs - par lēmumu piešķirt miljonus “Rīgas satiksmei”. Kā “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētājs – par to, kā “Rīgas satiksme” naudu iztērēja.

Pats Ušakovs uzskata – formulējums, ar kuru dome iedeva naudu, īstenībā atļauj ar to apmaksāt arī uzņēmuma zaudējumus.

Ušakovs neizvērtēja “Rīgas satiksmes” iepirkumus

Otrs nozīmīgākais no ministrijas pārmetumiem – Ušakovs nav izvērtējis konkrētus “Rīgas satiksmes” līgumus. Ušakova kā “Rīgas satiksmes” pārrauga pienākums ir izvērtēt un saskaņot nozīmīgus uzņēmuma līgumus un iepirkumus.

Pirms to izdarīt, viņam ir jāsaņem domes ekspertu slēdziens, lai izķertu kādu “Rīgas satiksmes” valdes kļūdu vai ļaunprātību.

Taču divus teju 100 miljonus eiro vērtus līgumus par transporta iepirkšanu politiķis apstiprinājis bez konsultēšanos ar ekspertiem – Ušakovs vienkārši nav devis viņiem laiku sniegt slēdzienu, jo sanāksmes sasauktas pēdējā brīdī. Ministrs Pūce uzskata, ka Ušakovs to darījis tīši.

Tagad KNAB izmeklētājiem ir aizdomas, ka vismaz par vienu no šiem iepirkumiem (ar “Solaris” – par 175 autobusu piegādi) maksāti miljonos mērāmi kukuļi.

“Noklīdušie” 9 miljoni eiro no “Rīgas satiksmes” stāvvietām

Vienu iemeslu Ušakova atstādināšanai VARAM aizņēmās no Valsts kontroles, vēsta LTV. “Rīgas satiksmes” pārvaldītās autostāvvietas atnes uzņēmumam aptuveni 9 miljonus eiro gadā.

“Rīgas satiksme” šo naudu iztērē autostāvvietu uzturēšanai.

Valsts kontrole secināja – nav skaidrs, vai autostāvvietu uzturēšana tiešām izmaksā tik daudz. Tam vienkārši neesot pierādījumu.

KONTEKSTS: 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") izdevis rīkojumu par Nila Ušakova ("Saskaņa") atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas. Šāds lēmums pieņemts par likumos noteikto pienākumu nepildīšanu un pieļautajiem normatīvo aktu pārkāpumiem, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Ministra rīkojumā uzskaitīta virkne likumpārkāpumu, ko Ušakovs pieļāvis kā pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" kapitāla daļu turētājs un kā Rīgas domes priekšsēdētājs.

Ušakovs sola rīkojumu pārsūdzēt tiesā. Viņš ir pārliecināts, ka ministra Jura Pūces rīkojums par viņa atstādināšanu ir prettiesisks un tiesā varēs pierādīt šī rīkojuma nelikumību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti