Ministre: situācijai neuzlabojoties, strikti Covid-19 ierobežojumi būs jāievieš visā valstī

Situācija ar Covid-19 izplatību Latvijā ir "ļoti nopietna", un, ja tā neuzlabosies, strikti ierobežojumi būs jāievieš visā valstī. To preses konferencē atzina veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!"), informējot par aktuālo epidemioloģisko situāciju Latvijā.

ĪSUMĀ:

  • "Situācija ir ļoti, ļoti nopietna", jaunākos Covid-19 datus vērtēja veselības ministre.
  • Veselības ministriju (VM) satrauc stacionēto skaita pieauguma tendence.
  • Veselības aprūpe – tuvu robežai, kad nāksies ierobežot plānveida pakalpojumus.
  • NMPD: varam lemt par neierastu hospitalizācijas vietu – vest tur, kur var palīdzēt.
  • VM: Var pienākt brīdis, kad veselības aprūpes sistēma nevarēs palīdzēt visiem.
  • Rīt stāsies spēkā valdības noteiktie striktie ierobežojumi 12 pašvaldībās. 
  • Ministre: ja situācija neuzlabosies, striktie ierobežojumi jāattiecina uz visu valsti.

Vēršoties pie sabiedrības, Viņķele uzsvēra, ka Covid-19 izplatība un pēdējie inficēto līdzcilvēku dati liecina par to, ka "situācija ir ļoti, ļoti nopietna". Veselības aprūpes sistēma ir tuvu robežai, kad nāksies būtiski ierobežot veselības aprūpes pakalpojumus tiem cilvēkiem, kuri gaida plānveida palīdzību.

"Šīs dienas lielie saslimšanas rādītāji ir nopietns signāls. Ja noteiktie drošības pasākumi netiks ievēroti, nākamais solis jau būtu dienas stacionāru darbības apturēšana, lai nodrošinātu palīdzību Covid-19 slimniekiem," klāstīja  ministre.

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško atzina, ka šobrīd vairākas slimnīcas nespēj nodrošināt atsevišķus veselības aprūpes pakalpojumus. Piemēram, Vidzemes slimnīcā vairs neuzņem terapeitiskos pacientus, Ziemeļkurzemes slimnīca pacientus, kuriem nepieciešama plaušu mākslīgā ventilācija. Līdzīga situācijā ir Jelgavā, savukārt Jūrmalas slimnīcā nevar uzņemt jaunus pacientus, jo ar Covid-19 inficējies slimnīcas personāls.

NMPD vadītāja Liene Cipule
00:00 / 00:40
Lejuplādēt

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule preses konferencē sacīja, ka ar Covid-19 slimo arī ārsti un citi slimnīcās strādājošie, tāpēc veselības aprūpes pakalpojumus ir arvien grūtāk nodrošināt. NMPD vairākas reizes diennaktī var mainīt hospitalizācijas plānus – atkarībā no tā, kādas ir slimnīcu iespējas uzņemt pacientus.  

"Līdz ar to iedzīvotājiem ir jārēķinās, ka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests var pieņemt lēmumus par, iespējams, neierastu hospitalizācijas vietu pacientam,

un viņš var tikt nogādāts kādā citā ārstniecības iestādē, kurā tajā brīdī ir iespējas sniegt atbilstošu palīdzību," skaidroja NMPD vadītāja.

Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško
00:00 / 01:02
Lejuplādēt
VM valsts sekretāre Mūrmane-Umbraško brīdināja: "Var pienākt brīdis, kad veselības aprūpes sistēma nevarēs palīdzēt visiem, kam būs nepieciešama medicīniskā palīdzība. (..) Būsim spiesti šķirot pacientus, bet mēs to negribam piedzīvot."

 

Viņasprāt, situācija ar stacionēto pacientu pieaugumu ir nopietna – trešdien stacionāros ārstējās 434 pacienti, bet šodien to skaits audzis līdz 489. "Šāda pieauguma tendence rada mūs bažīgus," teica VM valsts sekretāre. Patlaban Covid-19 slimniekiem var nodrošināt 629 gultas, kapacitāte varētu pieaugt par 81 gultasvietu, sacīja Mūrmane-Umbraško.

Veselības ministre atgādināja, ka piektdien, 27. novembrī, stāsies spēkā striktāki ierobežojumi 12 pašvaldībās, kur ir lielāka Covid-19 izplatība.

"Ja situācijas stabilizācija nenotiks, striktāki ierobežojumi būs jāattiecina uz visu valsti, [ne tikai uz atsevišķām pašvaldībām]," uzsvēra Viņķele. Ministre sacīja, ka valdība pirms lēmuma par iespējami striktākiem ierobežojumiem ieklausīsies ekspertu un epidemiologu ieteikumos. 

Stingrāki ierobežojumi, par kuriem vēl varētu lemt valdība, būtu ierobežojumi sporta pasākumiem, tirdzniecības pakalpojumiem, privātiem pasākumiem un attālinātām mācībām 5. un 6. klasēm. 

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs preses konferencē sacīja, ka potenciāli iespējamo ierobežojumu loks nav plašs. Vēl iespējams ierobežot sporta aktivitātes iekštelpās vai tirdzniecību veikalos. Galvenais mērķis ir mazināt pulcēšanos un tiešos kontaktus. Svarīgi arī, lai iespējami tiktu ievēroti jau noteiktie ierobežojumi.

Veselības ministre atzīmēja, ka nekādi ierobežojumi nebūs tik efektīvi kā piesardzības pasākumu ievērošana, regulāri mazgājot rokas, ievērojot divu metru distanci publiskās vietās, valkājot sejas masku, kā arī iespēju robežās strādājot attālināti.

Aizvadītajā diennaktī Latvijā reģistrēts līdz šim lielākais vienā diennaktī apstiprināto Covid-19 gadījumu skaits – 898. Stacionēti 94 ar jauno koronavīrusu sasirgušie, un tas ir līdz šim lielākais vienā diennaktī slimnīcās nonākušo Covid-19 slimnieku skaits. 

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība 6. novembrī nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim, tās laikā noteikti jauni stingrāki ierobežojumi

Veselības ministre Viņķele iepriekš pieļāva, ka ārkārtējā situācija Latvijā varētu tikt pagarināta. Par to valdība varētu lemt sēdē nākamnedēļ.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt