Panorāma

Covid-19 prasa upurus kaimiņvalstīs

Panorāma

Aptiekas lūdz nenākt slimiem!

LTV un LR saturu grib atdot komercmedijiem

LTV un LR saturu bez maksas grib atdot komercmedijiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ārkārtas apstākļos saistībā ar Covid-19 ir pieņemts būtisks lēmums, kas ietekmēs Latvijas Televīziju (LTV) un Latvijas Radio (LR). Abi sabiedriskie mediji gatavo viskvalitatīvāko un visuzticamāko saturu. Tā atzīst medijus uzraugošā padome. Tādēļ valdība noteikusi, ka krīzes laikā LTV un LR veidotās ziņas un informatīvi analītiskos raidījumus bez maksas varēs nodot komerciālajiem TV un radio kanāliem. Taču mediju vidē bažījas – no šāda soļa ieguvēji būtu arī Kremļa propagandisti.

Attiecībā uz LTV valdības lēmuma īstenošana nozīmētu to, ka LTV ziņu izlaidumi un arī citi Ziņu dienesta veidotie raidījumi, piemēram, "Aizliegtais paņēmiens" un "De facto" ar Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) atļauju varētu būt skatāmi ne tikai LTV pirmajā un septītajā kanālā, bet arī dažādu komerckanālu ēterā. To skaitā arī krieviski raidošajā Kremļa propagandas pārņemtajā PBK varētu tikt pārraidītas LTV krievu redakcijas gatavotās ziņas.

"Šobrīd ir krīze, Covid-19 izraisītā, un ir īpaši svarīgi, lai saturs, kuru rada sabiedriskie mediji, tātad saturs, kas ir pats uzticamākais un kvalitatīvākais Latvijā, lai šis ziņu saturs sasniegtu pēc iespējas plašāku iedzīvotāju loku. Un ir ļoti svarīgi sasniegt mazākumtautības, jo mēs redzam, ka Krievijas propagandas mediji izplata masveidā dezinformāciju par šo Covid-19. Un tas ir visas valsts drošības interesēs - sasniegt pēc iespējas lielāku iedzīvotāju loku ar šo  informāciju par Covid-19 krīzi, par to, kā ir iedzīvotājiem jārīkojas," skaidroja NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

"Mēs zinām un redzam, ka mazākumtautību iedzīvotāji šobrīd netiek sasniegti vai tiek sasniegti vismazākajā mērā. Un viņi dzīvo absolūtā Krievijas propagandas plūsmā.

Un arī šie cilvēki ir pelnījuši saņemt informāciju, saņemt uzticamu informāciju, saņemt kvalitatīvu informāciju un saņemt drošu informāciju," piebilda padomes vadītājs.

Par mediju nozari atbildīgais kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība), kurš pats valdības sēdē balsojis par sabiedrisko mediju satura bezmaksas atdošanu komercmedijiem, uzskata - krīzes apstākļi to uzspieduši.

"Es noteikti neapspriestu neko tamlīdzīgu [ko jūs man teicāt], ja mēs šobrīd nerunātu par krīzi, kur, kā jebkurā krīzē, ļoti izšķiroša nozīme ir sabiedrības informētībai. Un nevis vienkārši sabiedrības informētībai, bet tādai informētībai, ko ir veidojis uzticams, kvalitatīvs medijs, kāds nenoliedzami ir sabiedriskais medijs," teica ministrs.

Jautāts, vai pirms šī lēmuma pieņemšanas NEPLP vajadzētu konsultēties ar valsts drošības speciālistiem, ministrs sacīja: "Pilnīgi noteikti".

Mediju uzraugs to sola darīt. LTV uzskata, ka šī lēmuma sekas vēl nav pietiekami izvērtētas.

"Tādējādi mēs ar Latvijas nodokļu maksātāju apmaksātu kvalitatīvu žurnālistiku netieši leģitimizēsim propagandas saturu, kas tiek ražots Krievijā, un šī, protams, ir potenciāli bīstama situācija,"

uzskata LTV programmu daļas direktore Rita Ruduša.

LTV vēl norāda arī uz otru lēmuma negatīvo aspektu, kas var vājināt sabiedriskos medijus. Piemēram, izvietojot LTV ziņas PBK ēterā, Krievijas politikas ietekmētais kanāls pelnītu uz Latvijas nodokļu maksātāju rēķina un piesaistītu sev reklāmas  naudu, kuru kvalitatīva satura veidošanai būtu varējusi izmantot LTV.  

"Apstākļos, kad reklāmas ieņēmumi sarūk un kvalitatīvai, Latvijā tapušai žurnālistikai pieejamie līdzekļi līdz ar to arī sarūk, mēs ar saturu, kas ir radīts Latvijas Televīzijā, ļausim PBK turpināt darboties reklāmas tirgū un attiecīgi gūt no tā ienākumus," sprieda Ruduša.

Pašlaik NEPLP gaida, lai piesakās tie komercmediji, kuri grib bez maksas izmantot sabiedrisko mediju saturu. Tikai pēc tam būšot galīgais lēmums, kuram un uz kādiem noteikumiem iespēja tiks dota.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti