Līdzīgi kā "mājsēdes" pirmajā naktī, arī Vecgada vakarā ierobežojumus lipīgās Covid-19 saslimšanas mazināšanai apzināti pārkāpa daudzi.
Kopumā visā Latvijā Jaunā gada naktī "mājsēdes" kontroles pasākumos pārbaudītas 5346 personas, no tām 1779 gadījumos bijuši pamatoti aizpildīti pašapliecinājumi par uzturēšanās vietas atstāšanu.
2652 gadījumos policija iztikusi ar pārrunām, bet vairāk nekā 1100 gadījumos uzsākti administratīvā pārkāpuma procesi. Daudzos gadījumos piemēroti arī sodi 300, 500, 1000 un pat 2000 eiro apmērā, stāstīja Valsts policijas pārstāve Simona Grāvīte.
"Vienā gadījumā likumsargi kādā Siguldas tuvumā esošā viesu namā konstatēja pulcēšanos privātā pasākumā, kur tika svinēts Jaunais gads.
Šajā gadījumā 11 dalībniekiem katram piemērots sods 500 eiro apmērā, bet pasākuma organizatoram – 2000 eiro.
Tāpat ir uzsākts administratīvā pārkāpuma process pret viesu nama īpašnieku kā juridisku personu,” atklāja policijas pārstāve. Nakts laikā likumsargi vairākkārt konstatējuši neatļautu pulcēšanos, īpaši jauniešu vidū. Rīgas Pašvaldības policija vien Jaungada naktī pārbaudījusi 87 personas, kas atradās uz ielas komandantstundas laikā.
Iemesli ierobežojumu neievērošanai bijuši dažādi – kāds apgalvojis, ka nav zinājis par tādiem, citi savukārt pauduši viedokli, ka uz viņiem ierobežojumi neattiecas. Gana daudz Jaunā gada svinētāju arī centušies apiet aizliegumu publiskās vietās lietot pirotehniku.
"Bija vērojams, ka daļa iedzīvotāju ikgadējo Jaunā gada salūtu mēģinājuši izšaut jau pirms pulksten 22, vai to darījuši privātmāju teritorijā, kur tas bija atļauts. Bet atsevišķas personas šāvušas raķetes arī daudzīvokļu namu pagalmos, vienlaicīgi meklējot risinājumus, kā to darīt nepamanītiem, piemēram, ātri izskrienot ārā no mājas, noliekot raķetes un skrienot atpakaļ.
Vienā gadījumā likumsargi konstatējuši, ka kāda persona Rīgā šauj salūtu no braucošas mašīnas.
Saistībā ar šo gadījumu ir uzsākts administratīvā pārkāpuma process," minēja Grāvīte.
Visai bieži policistiem šajā naktī nācies saskarties arī ar agresīviem un iereibušiem iedzīvotājiem, kuri centušies konfliktēt ar likumsargiem un lietojuši pat fizisku spēku, atzina policijas pārstāve.
"Vēloties veikt datu pārbaudi, daudzos gadījumos personas nav pildījušas policijas darbinieku likumīgās prasības, nav pārtraukušas pārkāpumus, atteikušās nosaukt savus personas datus.
Ir arī bijuši gadījumi, kad šīs personas ir izrādījušas fizisku pretošanos, grūstījuši policijas darbiniekus, kā arī vienā gadījumā nodarīja vieglus miesas bojājumus.
Attiecīgi par šiem gadījumiem sākti administratīvā pārkāpuma procesi, kā arī kriminālprocess," atzina policijas pārstāve.
KONTEKSTS:
Kopš rudens sākuma Latvijā turpinās strauja Covid-19 izplatība, un slimnīcās pieaug stacionēto pacientu skaits. 10. decembrī valdība nolēma veselības aprūpes sistēmā Covid-19 radītās pārslodzes dēļ izsludināt ārkārtas situāciju. Tāpat Covid-19 ierobežošanai valdība nolēma pagarināt novembrī valstī izsludināto ārkārtējo situāciju vispirms līdz 11. janvārim, apstiprinot papildu ierobežojumus un pagarinot skolēnu Ziemassvētku brīvlaiku, bet vēlāk atkārtoti lēma pagarināt ārkārtas situāciju līdz 7. februārim.
Savukārt, lai mazinātu Covid-19 izplatību Jaungadu svinību laikā, valdība vienojās, ka no 30. decembra brīvdienās Latvijā tiks ieviesta “brīvdienu mājsēde”. No 30. decembra līdz 4. janvāra rītam un no 8. janvāra vakara līdz 10. janvāra rītam no plkst. 22.00 līdz 5.00 jāuzturas tikai savā dzīvesvietā.