Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā pagarina līdz 11. janvārim; atkal spēkā «2+2» (precizēts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Tā kā Covid-19 izplatība par spīti novembrī izsludinātajai ārkārtējai situācijai nemazinās, valdība pagarināja ārkārtējās situācijas termiņu līdz 11. janvārim. Par to otrdien, 1. decembrī, pēc valdības sēdes informēja premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).

Noteikts, ka maskas būs jāvalkā visur iekštelpās, neskaitot mājās. Tas nozīmē, ka maska būs jāvelk arī darba vietā. Maskas var nelietot bērni, kas nav sasnieguši 7 gadu vecumu, un personas ar acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem, kuru dēļ personai trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai.

Precizējums

Valsts kanceleja precizē sniegto informāciju:

  • Veikalu darba laiks nav ierobežots no plkst. 6.00 līdz 20.00
  • Darbību turpina ne tikai grāmatu izsniegšana līdzņemšanai bibliotēkās, bet arī muzeji ir pieejami apmeklētājiem.

Pulcēšanās

Valsts kancelejā informēja, ka no 3. decembra visā Latvijā ikvienam ikdienas gaitās jāievēro “2+2” princips – divi metri, divi cilvēki. Tātad jāievēro divu metru distance un tikšanās jāierobežo līdz diviem cilvēkiem. Tas nozīmē, ka arī Ziemassvētki un Jaunais gads būs jāsvin tikai savas mājsaimniecības lokā.

Līdz 11. janvārim ir pārtraukta visu kultūrvietu, izstāžu, kā arī gadatirgu, tai skaitā Ziemassvētku tirdziņu darbība. Bibliotēkas drīkst klātienē izsniegt grāmatas līdzņemšanai, un arī muzeji ir pieejami apmeklētājiem.

Nedrīkst notikt privāti pasākumi, izņemot vienas mājsaimniecības ietvaros.

“Privāti pasākumi – mājas ballītes – pašlaik ir aizliegtas,” uzsvēra premjers. 

“Mīļie līdzcilvēki – vai nu mēs no šodienas sākam ļoti burtiski ievērot ierobežojumus, vai arī tie ierobežojumi būs ilgāk,” piebilda veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

Drīkst apciemot cilvēkus, kuri dzīvo vieni un kam ir nepieciešama aprūpe; jāievēro “2+2” princips.

Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā pagarina līdz 11. janvārim
00:00 / 03:35
Lejuplādēt

Bērēs un kristībās neatliekamos gadījumos drīkst pulcēties ārpus telpām ne vairāk kā 10 cilvēki (neskaitot ar to norisi tieši saistītos cilvēkus, piemēram, garīdznieku), ne vairāk kā no divām mājsaimniecībām, lietojot mutes un deguna aizsegus.

Tikmēr reliģiskās darbības vietās vienlaikus drīkst atrasties ne vairāk kā 20% no maksimāli pieļaujamā cilvēku skaita.

Joprojām drīkst notikt organizētās sapulces, piketi un gājieni, bet uz tiem var pulcēties ne vairāk kā 25 cilvēki, ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības – divu metru fizisku distanci un ievērojot organizatora noteiktās prasības.

Izglītība

Stingrāki drošības pasākumi tiek ieviesti arī izglītības jomā. Klātienē mācību process drīkst notikt tikai bērnudārzos un 1.–4. klasēs. Skolās jānodrošina 3 kvadrātmetru platība vienam skolēnam. No 3. decembra bērnudārzos strādājošajiem visu laiku jānēsā maskas.

Savukārt nākamgad - no 4. janvāra skolās maskas būs jānēsā gan stundu laikā, gan ārpus mācību procesa gan skolēniem, gan skolotājiem.

Augstākās izglītības, profesionālās izglītības un pieaugušo profesionālās tālākizglītības un neformālās izglītības process drīkst notikt tikai attālināti. Savukārt praktiskās iemaņas, kuras nav iespējams apgūt attālināti, drīkst klātienē apgūt tikai individuāli – viens pasniedzējs ar vienu audzēkni.

Interešu izglītības praktiskās daļas var notikt klātienē tikai individuāli. Klātienē nav atļauti koru un pūšaminstrumentu kolektīvu mēģinājumi.

Sports

No 3. decembra klātienē telpās sporta treniņi drīkst notikt tikai Latvijas pieaugušo izlases, Olimpiskās vienības un Paraolimpiskās vienības sportistu un komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu komandu pilngadīgu profesionālo sportistu (profesionāļi, kuriem nodarbošanās ar sportu ir pamatdarbs) treniņi.

Pārējie sporta treniņi telpās drīkst notikt tikai individuāli vai divatā ar treneri, savukārt grupu treniņi līdz 10 cilvēkiem drīkst notikt tikai ārpus telpām. Jāņem vērā, ka teltis vai citas pagaidu būves, ja tām ir sienas, arī tiek uztvertas kā iekštelpas, taču apjumti laukumi bez sienām tiek uzskatīti par ārtelpām.

Veikali un pakalpojumi

No 3. decembra veikalos un pakalpojumu sniegšanas vietās vienam apmeklētājam jānodrošina 15 kvadrātmetru platība. Informācijai par pieļaujamo cilvēku skaitu jābūt skaidri redzamai pie ieejas. Mazās telpās apmeklētāji drīkst iet pa vienam. 

Saimniecisko pakalpojumu sniedzējiem, veikaliem un pasākumu organizatoriem jānodrošina, ka cilvēki, kuri nelieto sejas masku, vai to dara nepareizi (neaizsedzot gan muti, gan degunu), netiek ielaisti telpās; nesniedz pakalpojumu tiem, kuri neievēro epidemioloģiskās drošības prasības.

Sestdienās, svētdienās un svētku dienās drīkst strādāt tikai aptiekas, tai skaitā veterinārās aptiekas, savukārt veikalos drīkst tirgot tikai pārtikas preces (izņemot alkoholu un cigaretes), higiēnas preces un degvielu. Noteikums attiecas arī uz tirdzniecības centriem.

Ievērojot epidemioloģiskās drošības noteikumus, drīkst darboties skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēji – friziera un manikīra pakalpojumu sniedzēji.

Sabiedriskais transports

Lai pasargātu cilvēkus sabiedriskajā transportā, no 7. decembra tajā pasažieru skaits nedrīkst pārsniegt 50% no transportlīdzekļa ietilpības. Ja nav iespējams kontrolēt pasažieru iekāpšanu un izkāpšanu, tad transporta līdzeklī jābūt norādēm par sēdvietu izmantošanu, nodrošinot fizisko distancēšanos.

Sabiedriskajā transportā jāvalkā sejas maskas. Maskas var nelietot bērni, kas nav sasnieguši 7 gadu vecumu, un personas ar acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem, kuru dēļ personai trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai.

Iepriekš bija noteikts, ka sejas maskas drīkst nevalkāt bērni līdz 13 gadu vecumam. Bērniem no septiņu gadu vecuma maskas sabiedriskajā transportā būs jāsāk lietot no 7. decembra.

Papildu drošībai, lai gan Covid-19 izplatība lielākoties notiek valsts iekšienē un inficēšanās lielā daļā gadījumu nav izsekojama, no 7. decembra sāksies stingrāka Latvijā ieceļojušo cilvēku kontrole, lai pārliecinātos par "Covidpass.lv" aizpildīšanu, tā atvieglojot infekcijas izplatības kontroli.

Situācija slimnīcās

Slimnīcās ierobežos plānveida pakalpojumus. Tās centīsies pielāgoties aizvien augošajam Covid-19 pacientu skaitam, kā arī nodrošināt neatliekamo palīdzību visiem pacientiem. Patlaban arī neierobežos ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus.

Jaunā stingru ierobežojumu stratēģija vajadzīga, jo līdzīga pieeja palīdzējusi citās valstīs un līdz šim ierobežojumus daudzi atļāvušies pārkāpt, atzina Slimību profilakses un kontroles centra eksperts Jurijs Perevoščikovs:

"Citās Eiropas valstīs mēs novērojam, ka Covid-19 izplatība samazinās. Piecās valstīs tā turpina pieaugt, diemžēl arī Latvijā. Citu valstu pieredze liecina, ka tādi stingri "lokdauni" ir nepieciešami, bet atsevišķās valstīs, piemēram, Somijā un Zviedrijā relatīvi darbojas sabiedrības attieksme pret šiem pasākumiem, atbildība par to, ko viņi dara, līdzdalība."

Pēc eksperta teiktā, būtiski ir arī turpmāk pastiprināti vērtēt Covid-19 izplatību darba vietās, kur būs obligāti jāvalkā maskas. Lai gan vakcinācija Latvijā varētu sākties janvārī, ar dažādiem ierobežojošiem pasākumiem jārēķinās vismaz līdz vasaras vidum.

KONTEKSTS:

Ministru prezidents Kariņš 29. novembrī, uzrunājot sabiedrību par Covid-19 izplatības situāciju Latvijā, paziņoja, ka rosinās pagarināt ārkārtas situāciju. Pašlaik ārkārtējā situācija ir izsludināta no 9. novembra līdz 6. decembrim, tās laikā noteikti jauni stingrāki ierobežojumi

Latvijas uzņēmējiem pašreizējās ārkārtējās situācijas laikā ir trīs atbalsta veidi – dīkstāves pabalsti, subsidētas darbavietas un vienreizējā subsīdija apgrozāmajiem līdzekļiem.

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, un situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti