Koalīcija pēc spraigām debatēm nevienojas par vienreizējo pabalstu ģimenēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pie varas esošās partijas pēc plašām diskusijām sadarbības padomē pirmdien, 8. februārī, nevienojās par Nacionālās apvienības (NA) rosināto vienreizējo pabalstu ģimenēm – 500 eiro par bērnu. Vienlaikus nolemts Ekonomikas ministrijai (EM) un Labklājības ministrijai (LM) uzdot izanalizēt kopējo atbalsta sistēmu un ekonomisko un sociālo atbalsta līdzsvaru, par to paziņoja premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Premjers uzsvēra, ka Covid-19 radītās ekonomiskās krīzes pārvarēšanai paredzētie atbalsta līdzekļi ir jāizmanto gudri, lai ekonomika ilgtermiņā būtu spēcīgāka, bet vienlaikus ir jābūt arī īstermiņa atbalsta instrumentiem. Šajā ziņā jāatrod līdzsvars, skaidroja Kariņš, uzsverot, ka EM un LM ir uzdots izanalizēt atbalsta sistēmu kopumā, lai līdzsvarotu ekonomisko un sociālo aspektu. 

"Vienojāmies, ka labākais veids, ka jāstrādā kopā, kā sabalansēt īstermiņa un ilgtermiņa vajadzības kopā ar ekonomisko un sociālo šķautni," klāstīja Ministru prezidents.

Premjers atzina, ka lielākās diskusijas bijušas par to, vai šādam atbalstam ģimenēm jābūt mērķētam vai arī to varētu saņemt jebkura ģimene – arī tādas, kas šajā krīzē nav īpaši cietušas, proti, nav zaudējušas ienākumus. Par to domas bijušas dažādas. "Mērķis ir skatīties, ko varam darīt labāk. Vienmēr var labāk darīt," piebilda premjers.

NA līderis Raivis Dzintars atzina, ka priekšlikums par šo pabalstu šodien sabiedrības padomes sēdē izraisījis visvētrainākās debates. Pēc Dzintara teiktā, atbalsta summa nav tik būtiska, kā princips, ka valsts palīdz noteiktai sabiedrības daļai – ģimenēm ar bērniem, kas cieš no ierobežojumiem, bet valsts atbalstu negūst.

EM un LM savs redzējums par ekonomisko un sociālo atbalstu un tā līdzsvara Latvijā ir jāsniedz divu nedēļu laikā. Tātad pie varas esošās partijas pie jautājuma par vienreizējo pabalstu atgriezīsies, sacīja Dzintars, norādot, ka no premjera viņš nav dzirdējis "nē" šādam pabalstam. Politiķis atzina, ka ir saprotams uzstādījums, ka pabalsts nav jāmaksā pilnīgi visiem. "(..) Ir jāatrod šīs grupas, kam šis atbalsts ir nepieciešams, taču tanī pašā laikā valsts iespējas sašaurināt šo fokusu ir ierobežotas (..)."

Dzintars atzīmēja: "Ja beigās mēs varēsim vienoties par kaut ko daudz šaurāku, tad labāk ir par kaut ko vienoties, nekā nevienoties ne par ko.

Tas ir tas, no kā es šajā situācijā baidos visvairāk, ka šo domstarpību dēļ, kā izdarīt, netiek izdarīti vajadzīgie soļi vispār (..). Manuprāt, mēs sašaurināt vēl šaurāk par ģimenēm ar bērniem nevaram."

(..) Šobrīd ģimenes ar bērniem, kuriem ir jānodrošina izglītības process mājās... Cieš visi. Dažām situācija ir grūtāka, bet grūta situācija ir absolūtam vairākumam. Ja kādam ir mazāk grūti, tad šī mazākuma dēļ nebūtu jācieš šim vairākumam, kas nesaņem atbalstu," teica Dzintars.

NA priekšlikumu atbalstīja Jaunā konservatīvā partija (JKP), kuras līderis Jānis Bordāns uzsvēra, ka šāds pabalsts iederētos krīzes laikā, jo šī nauda tāpat atgrieztos ekonomikā. Turklāt dati rāda, ka ekonomika daudzmaz ir noturējusies, bet bērnu dzimstībā esot vērojams būtisks kritums. Viens no iemesliem tam, ka bērni mazāk dzimst, – nedrošība, ka valsts atbalstīs ģimenes ar bērniem.

 "KPV LV" neiebilst pret vienreizējo 500 eiro pabalstu par bērnu, bet aicina visu summu neizmaksāt uzreiz, jo daudzviet ģimenēs vērojama zema finanšu pratība. Koalīcijas partijas diskutējušas arī vai pabalsts jāpiešķir pilnīgi visām ģimenēm.

KONTEKSTS:

Viena no varas partijām – NA – rosināja koalīcijai vienoties par vienreizēja pabalsta izmaksu ģimenēm. Partijas ieskatā ģimenēm varētu izmaksāt vienreizēju pabalstu – 500 eiro par katru bērnu. Tostarp pabalsts tiktu izmaksāts arī par aizbildniecībā vai audžuģimenē esošiem bērniem. Tas kalpotu kā papildu atbalsts, lai mazinātu negatīvās sekas Covid-19 ierobežojumu laikā.

Kopumā šim mērķim būtu nepieciešami 170 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti