«Jaunā Vienotība» piedāvā valdības prioritātes: veselība, OIK likvidēšana, novadu reforma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

“Jaunā Vienotība” piektdien, 14. decembrī, sāk konsultācijas ar potenciālajiem koalīcijas partneriem par valdības izveidošanu Krišjāņa Kariņa vadībā un piedāvās tiem slēgt rakstisku vienošanos par sadarbību, nosakot, ka valdības darbu prioritātes būs finanšu sektora sakārtošana, veselības pieejamība iedzīvotājiem, novadu reforma un “zaļās komponentes” jeb OIK likvidēšana.

“Jaunā Vienotība” par ilgtspējīgāko valdības modeli uzskata labēji centrisko partiju vairākuma valdību.

Apvienība rosina, ka valdības darbs notiktu solidāri, paredzot, ka atbildības jomas partijām sadala pēc paritātes principa.

“Jaunā Vienotība” arī piedāvā slēgt rakstisku vienošanos par sadarbības nosacījumiem, paredzot, ka tikai pēc konsensa principiem lemj par budžetu, valodas jautājumiem, valsts eiroatlantisko kursu. Apvienība pieļauj, ka pēc konsensa principa varētu lemt arī par citiem jautājumiem.

Lai izvērtētu jaunas iniciatīvas un reformas, koalīcijas partijas veidos īpašu Attīstības komiteju, kurā būtu pārstāvētas visas koalīcijas partijas. Valdības darbības pamatprincipi būtu finanšu disciplīna, eiroatlantiskā kursa saglabāšana visu koalīcijas partiju iesaiste reformu procesā.

“Jaunā Vienotība”  piedāvā noteikt, ka valdības darba prioritātes ir: 

  • finanšu sektora sakārtošana;
  • tiesiskums un cīņa ar korupciju un ēnu ekonomiku;
  • konsekventa izglītības reformas īstenošana;
  • obligātās iepirkumu komponentes jeb OIK likvidēšana;
  • veselības aprūpes pieejamība iedzīvotājiem;
  • administratīvi teritoriālā reforma.

Valdības deklarācijā “Jaunā Vienotība” piedāvā iekļaut valdības politiskos mērķus.
Savukārt valdības darba plānu detalizēti aprakstīs rīcības plānā, kuru partijas izdiskutēs Attīstības komitejā.

“KPV LV” vēlas vadīt VARAM un EM

“KPV LV” pārstāvji pēc tikšanās medijus informēja, ka tikšanās laikā ar “Jauno Vienotību” apsprieda novadu reformu un OIK likvidēšanu. 

“KPV LV” arī pauda vēlmi valdībā uzņemties atbildību par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Ekonomikas ministriju, norādot, ka “Jaunajai Vienotībai” būtu jāvada Finanšu ministrija. 

Par iespēju atbalstīt Kariņa valdību vēl lems “KPV LV” valde, bet kopumā partijas pārstāvji pozitīvi vērtēja šādu iespēju.

"KPV LV" valdes loceklis Ralfs Nemiro medijiem par iespējamo sadarbību ar Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS) norādīja, ka ZZS sastāv no cilvēkiem, un, ja šie cilvēki ir ar jaunu politisku domāšanu, tad jānonāk pie kompromisa, lai izveidotu valdību.

JKP vēlētos vadīt IeM, IZM un SM vai VARAM

Jaunās konservatīvas partijas (JKP) līderis Jānis Bordāns pēc tikšanās medijiem pauda, ka tikšanās noritēja no “pārdomātām pozīcijām” un neatklājās nekādi jaunumi, jo gan partiju programma, gan redzējumi par to, kāda valdība varētu būt, ir ļoti tuvi.

Bordāns solīja, ka JKP atbalstīs Kariņa valdības veidošanas procesu, taču partijai ir savi uzstādījumi, kuri “nav nekādi slikti, Latvijas sabiedrībai labi”.  

Partija saglabā savas “sarkanā līnijas” attiecībā uz sadarbošanos ar ZZS, un to, kuras partijas būs koalīcijā, būs jāizvēlas valdības veidotājam, atzina Bordāns.  

JKP ir gatava uzņemties atbildību par Iekšlietu ministriju, jo partijas prioritāte ir tiesiskums. Tāpat JKP būtu kandidāti VARAM vai Satiksmes ministrijas vadītāja amata. Partija arī vēlētos vadīt Izglītības un zinātnes ministriju un turpināt iesāktas reformas, jo “Izglītība ir Latvijas nākotnes pamats”.

Bordāns atzina, ka ir jārēķinās, ka koalīcijā ir vairākas partijas ar savām interesēm, un tās būs jāsalāgo, tāpēc JKP gatava respektēt “Jaunās Vienotības” uzstādījumus. Arī paritātes princips ministru portfeļu sadalīšanā partiju apmierina.  

 ZZS vēlas vadīt ZM, AM, SM un VARAM

Zaļo Zemnieku savienības pārstāvji pēc tikšanas žurnālistiem atklāja, ka ZZS vēlētos valdībā vadīt Zemkopības ministriju, Aizsardzības ministriju, Satiksmes ministriju un Vides aizsardzības un reģionālās attiecības ministriju.

ZZS pārstāvis Armands Krauze atzina, ka kopumā viņš pozitīvi vērtē iespēju strādāt Krišjāņa Kariņa valdībā. 

Savukārt minēt, vai valdībā būs ZZS vai JKP, nebūtu pareizi, norādīja Krauze. Tas būs atkarīgs no JKP, kur novilka “sarkanas līnijas”.

“Attīstībai/Par!” vēlas vadīt VM, AM un FM

Apvienības “Attīstībai/Par!” pārstāvji pēc tikšanās medijiem pastāstīja, ka sarunās  pauda vēlmi vadīt Veselības ministriju, ministres amatam virzot kādreizējo labklājības ministri Ilzi Viņķeli.

Tāpat apvienība vēlas redzēt Arti Pabriku aizsardzības ministra amatā, kuru viņš savulaik jau ieņēma. Bet Finanšu ministrijas vadībā apvienība vēlas redzēt vienu no saviem līderiem Juri Pūci.

Nacionālā apvienība vēlas saglabāt VARAM un KM

Nacionālās apvienības (NA) pārstāvji medijiem pēc tikšanās ar “Jauno Vienotību” atklāja, ka NA vēlas saglabāt atbildību par VARAM un Kultūras ministriju.

Taču apvienība varētu izvērtēt arī iespējas vadīt Izglītības un zinātnes ministriju, Labklājības ministriju un Iekšlietu ministriju.  

Apvienības līderis Raivis Dzintars atzina, ka pašlaik ir maz cerību vienoties par sešu partiju koalīciju, bet NA ir vēlme vienoties par koalīciju nākamās nedēļas pirmajā pusē.

KONTEKSTS:

Saeimā vismazāk pārstāvētā politiskā spēka “Jaunās Vienotības” politiķa Krišjāņa Kariņa kā iespējamā premjera vārds publiski izskanēja 11. decembrī, kad Valsts prezidents Raimonds Vējonis sāka sarunas ar partijām pēc tam, kad Aldis Gobzems no partijas “KPV LV”  kļuva jau par otro premjera amata kandidātu, kuram prezidents divu mēnešu laikā pēc 13. Saeimas vēlēšanām uzticēja veidot valdību, taču viņa mēģinājums nebija veiksmīgs, un prezidents atsauca viņa kandidatūru. Pirms tam izgāzās JKP līdera Jāņa Bordāna mēģinājums.

Vējonis jau drīz pēc vēlēšanām atzina, ka būs jāvērtē trīs premjera amata kandidāti – Bordāns, Gobzems un “Attīstībai/Par!” pārstāvis Artis Pabriks, taču Pabriks 11. decembrī paziņoja, ka nolēmis atteikties no Ministru prezidenta amata kandidāta nominācijas iespējas. Tikmēr vairākas no Saeimā pārstāvētajām partijām paudušas atbalstu Krišjāņa Kariņa kandidatūrai premjera amatam

12.decmbrī  "Jaunā Vienotība" pauda gatavību sākt konsultācijas ar pārējām 13. Saeimā iekļuvušajām centriski labējām un eiropeiskām partijām, lai noskaidrotu, vai ir stabils vairākums, kas varētu vienoties par topošās valdības kopīgi darāmajiem darbiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti