Panorāma

Tieslietu padome atbalsta tiesu apvienošanu

Panorāma

Festivāls „Patriarha rudens”

Reiderisma draudu dēļ Latvijā neienāk miljonu investīcijas

Eksperti: Reiderisma izskaušanai stingrāk jāuzrauga tiesvedībās iesaistītās amatpersonas

Lai izskaustu reiderismu, nav nepieciešams grozīt likumus, tomēr nepieciešama stingrāka uzraudzība pār tiesvedībās iesaistītajām amatpersonām. Lai gan tā sauktā reiderisma gadījumu Latvijā ir daudz vairāk, nekā izskan publiski, nav pamata teikt, ka pie vainas būtu nesakārtota likumdošana - tā šodien notikušā konferencē, kura bija veltīta reiderisma problēmai, atzina eksperti. Pēc viņu teiktā, sāpīgākais jautājums saistībā ar šo problēmu ir likuma piemērošana un par to atbildīgo amatpersonu uzraudzība.

Skandāls saistībā „Laimas” un citu uzņēmuma „NP Foods” aktīvu ieķīlāšanu ir tikai reiderisma problēmas redzamā daļa, jo no reiderisma jeb no likuma viedokļa apšaubāmas kontroles pārņemšanas pār uzņēmumu cieš daudzi uzņēmēji.

Tomēr, kā šai problēmai veltītā konferencē atzina uzņēmēji un tieslietu eksperti, reiderisma cēlonis nav nepilnības likumā, bet gan nepilnības likumu piemērošanā.

„Šajos reitingos Latvijas tiesību regulējums, normatīvā bāze ir pirmajās vietās pasaulē. Savukārt tiesību piemērošana, strīdu izskatīšanas efektivitātē Latvija reitingos ir otrajā simtā. Tas, ko šobrīd uzņēmēju organizācijas sagaida no valsts, ir tiesību piemērošanas efektivitātes palielināšana. Un nekavējoties,” norāda Ārvalstu investoru padomes Latvijā tiesu sistēmas efektivitātes darba grupas vadītājs, zvērināts advokāts Māris Vainovskis.

Spilgts piemērs tam, ka reiderisms lielā mērā ir saistīts tieši ar atbildīgo amatpersonu lēmumu kvalitāti, ir arī skandalozā „NP Foods" lieta. Kā norāda grupas meitas uzņēmuma „NP Properties” vadītāja Elita Moiseja, grupai būtiskas problēmas sagādāja tieši tiesu izpildītāja lēmums prasības nodrošināšanai apķīlāt nesamērīgi lielu aktīvu apjomu: „Tiesību izpildītāji, neskatoties uz šo it kā šķietami absurdo prasību, nobloķē kontus ne tikai šim parkam, bet arī visiem pārējiem 28 uzņēmumiem, kam ir sakars ar šī paraka akcionāru. Šajā gadījumā, kad varēja apķīlāt vienkārši kādu no mūsu parkiem.”

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras juridiskās daļas vadītājs Edmunds Stankevičs uzsver, ka reiderisma izskaušanai nozīmīgākais ir darbs ar tiesu procesos iesaistītajām amatpersonām. „Vairāk nevis koncentrēties uz normatīvā regulējuma uzlabošanu, bet pievērsties tiesību piemērošanas jautājumiem, tiesību piemērotāju izglītībai, motivācijai un pastiprināt dialogu gan ar tiesnešiem, gan maksātsnepējas administratoriem, uzņēmējiem savā starpā,” saka Stankevičs.

Savukārt Tieslietu ministrija diskusijās atzina, ka pēdējo gadu laikā reiderisma apkarošanai veiktas vairākas būtiskas reformas likumos, kurām rezultātus vajadzētu nest jau salīdzinoši drīz. Tomēr šī iemesla dēļ šobrīd darbs pie jauniem likumu grozījumiem nenotiks, un, atsaucoties uzņēmēju aicinājumiem, ministrija vairāk pievērsīs uzmanību atbildīgo amatpersonu darba kontrolei. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti