Dolgopolovs skeptisks par ziedojumu ierobežojumiem partijām; «Delna» rosina vēl striktākus mērus

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Sergejs  Dolgopolovs („Saskaņa”) ir skeptisks par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) virzītajiem ierobežojumiem ziedojumiem partijām, bet tikmēr sabiedrība par atklātību "Delna" aicina noteikt vēl striktākus mērus.

KNAB iesniedzis priekšlikumu Politisko partiju finansēšanas likumā, prasot tajā iekļaut normu, ka fiziskā persona var vienai partijai ziedot ne vairāk kā 30% no saviem ienākumiem. Iepriekš KNAB rosināja vēl striktāku normu – ļaut fiziskām personām ziedot ne vairāk kā 10% no saviem ienākumiem, taču šis priekšlikums bijis tikai idejas līmenī, kas tālāk netika virzīts, Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" skaidroja KNAB pārstāve Vineta Ostrovska.

Viņa norādīja, ka birojs tagad mēģinās gūt Saeimas atbalstu jaunajam priekšlikumam – ļaut fiziskām personām ziedot ne vairāk kā 30% ienākumu. "Redzēs, kā ies Saeimā ar šī priekšlikuma virzību," piebilda KBAB pārstāve.

KNAB: Pērn aizdomīgi ceturtā daļa fizisko personu ziedojumi
00:00 / 03:54
Lejuplādēt

"Šo biroja izstrādāto grozījumu mērķis ir novērst fizisko personu iesaistīšanos ziedojumu starpniecībā. Likuma grozījumu nepieciešamību aktualizēja tas, ka, veicot lielo partiju 2014.gadā saņemto ziedojumu analīzi, tika konstatēts ka apmēram 25% no politisko partiju saņemtajiem ziedojumie fiziskās personas bija ziedojušas vairāk nekā 50% vai pat visus savus pēdējos trijos gados gūtos ienākumus. Tas arī rada pamatotas šaubas par šo līdzekļu izcelsmi vai starpniecību ziedošanā," teica KNAB pārstāve.

Atbildīgās Saeimas komisijas vadītājs Dolgopolovs raidījumā uzsvēra, ka šis KNAB priekšlikums viņam ir jaunums un viņš to "rakstiskā veidā" vēl nav redzējis. Tomēr, viņaprāt, KNAB ieceres iedzīvināšana palielinātu administratīvo slogu un "patlaban ir grūti iedomāties, kā KNAB pildītu šo normu". "Īpaši lielu jēgu tam neredzu," teica Dolgopolovs.

Dolgopolovs: Īpaši lielu jēgu KNAB virzītajiem ierobežojumiem neredzu
00:00 / 03:46
Lejuplādēt

Pēc viņa teiktā, gadā ir vien pāris gadījumu, kad personas ziedotās summas apmērs pārsniedz viņa ienākumu iespējas. Vairumā gadījumu cilvēki partijām ziedojuši atbilstoši savām iespējām un nepārkāpjot likumu. Līdz ar to labot likumu tikai atsevišķu pārkāpumu dēļ būtu "amorāli", sprieda Dolgopolovs. Viņaprāt, tad jau labāk būtu palielināt valsts finansējumu partijām.

Tikmēr sabiedrības par atklātību „Delna” vadītājs Gundars Jankovs Latvijas Radio raidījumā „Pēcpusdienā” pauda atbalstu KNAB virzītajai idejai, norādot, ka šo ierobežojumu ieviešana tieši atvieglotu KNAB darbu – ziedojumu kontrolei vajadzētu izmantot mazāk administratīvo resursu.

"Delna": Ierobežojumiem jābūt vēl striktākiem
00:00 / 06:06
Lejuplādēt

Jankovs prognozēja, ka KNAB būs „grūta cīņa” šī priekšlikuma virzībā un daudz kas būs atkarīgs no virzīto grozījumu kvalitātes – tiem jābūt pamatotiem. Pretējā gadījumā deputātiem būs ļoti viegli noraidīt KNAB virzītos ierobežojumus, tos pamatojot ar parāk lielu birokrātisko slogu.

”Deputātiem šī nav mīļa norma, jo savā veidā var ierobežot [partiju] finanses tuvākā vai tālākā nākotnē,” teica Jankovs, piebilstot, ka KNAB piedāvātais slieksnis ziedojumiem ir pārāk augsts – vajadzētu noteikt, ka persona nedrīkst partijām ziedot vairāk par 10% no saviem ienākumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt