KNAB sācis pārbaudi saistībā ar «SOAAR» izstrādātās IT sistēmas izmantošanu «Vienotības» kongresos

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis resorisko pārbaudi saistībā ar uzņēmuma "SOAAR" izstrādātās informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmas, iespējams, nelikumīgu izmantošanu partijas "Vienotība" kongresos.

KNAB aģentūrai LETA apliecināja, ka birojs 18. aprīlī, reaģējot uz saņemto informāciju par iespējamu ilgstošu viena uzņēmuma bezatlīdzības pakalpojumu nodrošināšanu politiskajai partijai "Vienotība", sācis resorisko pārbaudi.

Saskaņā ar normatīvo regulējumu juridiskām personām ir aizliegts jebkādā veidā finansēt politiskās organizācijas, tostarp bez atlīdzības sniegt tām pakalpojumus.

Ja šīs darbības veiktas, tās Politisko organizāciju finansēšanas likuma izpratnē uzskatāmas par nelikumīgu politiskās organizācijas finansēšanu, informēja birojā.

Papildus KNAB norādīja, lai varētu sākt kriminālprocesu par iespējamu partijas nelikumīgu finansēšanu, pretlikumīgajam ziedojumam jābūt veiktam lielā apmērā, kas ir 50 minimālās mēnešalgas jeb 35 000 eiro.

Partijas "Vienotība" priekšsēdētājs, šī brīža finanšu ministrs Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība") Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" norādīja, ka partijā pēc minētās informācijas izskanēšanas sākta iekšējā pārbaude. Vienlaikus Ašeradens norādīja, ka apgalvojumos esot "ļoti daudz dīvainību". Viņš apstiprināja, ka "SOAAR" sistēma vēlēšanām partijas kongresos ir izmantota, tomēr partijas iekšienē neesot atrasti nekādi rēķini, pretenzijas vai sarakstes, kas liecinātu par nelikumībām.

KONTEKSTS:

TV3 raidījums "Nekā personīga" svētdien vēstīja, ka "Vienotība" astoņus gadus bez maksas izmantojusi IT uzņēmuma "SOAAR" veidoto sistēmu vēlēšanām kongresos.

"SOAAR" figurē krimināllietā par iespējamu Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) budžeta līdzekļu izkrāpšanu lielos apmēros, kurā prokuratūra cēlusi apsūdzības bijušajai CVK priekšsēdētājai Kristīnei Bērziņai, diviem citiem komisijas darbiniekiem un "SOAAR" pārstāvim. KNAB vērtējumā, šīs personas, iespējams, veica darbības, lai konkrētais informāciju tehnoloģiju uzņēmums iepirkuma sarunu procedūras rezultātā iegūtu tiesības sniegt pakalpojumus 2021. gada pašvaldību vēlēšanās.

"Vienotības" bijušais biroja vadītājs Normunds Orleāns ir izteicies, ka partija esot draudējusi uzņēmējiem, lai bez maksas saņemtu pakalpojumus. "Nekā personīga" vēsta, ka runa esot par uzņēmumu "SOAAR", kuram esot prasīts nodrošināt elektronisku balsu skaitīšanu "Vienotības" kongresos.

"Nekā personīga" vēstīja, ka "SOAAR" tehniskais atbalsts partijai esot izmaksājis vairāk nekā 20 000 eiro, bet politiskais spēks par to neesot samaksājis. Uzņēmuma valdes loceklis Renārs Kadžulis apgalvo, ka pakalpojumi no viņa esot prasīti kopš 2011. gada, līdz 2020. gadā viņš atteicis un aicinājis samaksāt. Drīz pēc tam viņam esot sākušās problēmas ar tiesībsargājošajām iestādēm, kas tagad izvērtušās četros kriminālprocesos.

"SOARR" astoņu gadu laikā esot nodrošinājis 47 vēlēšanu procedūras 13 "Vienotības" pasākumos – astoņās kopsapulcēs un piecos Rīgas nodaļas kongresos. Uzņēmējs rēķina, ka tas viņam izmaksājis ap 22 000 eiro. Partija pakalpojumu nav uzrādījusi pārskatos, un tas nav reģistrēts ne kā ziedojums, ne pakalpojums. Partijas deklarācijās no 2014. gada parādās pozīcija – kongresa rīkošanas izmaksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti