Daļā Latgales slimnīcu Covid-19 nodaļas pilnas; sūdzas par mediķu trūkumu

Turpinoties saslimstības ar Covid-19 pieaugumam un hospitalizēto pacientu skaitam, lai nodrošinātu ārstēšanu lielākam Covid-19 pacientu skaitam, Covid-19 nodaļas atkal atvērtas arī mazajās reģionālajās slimnīcās. Situācijas ir dažādas, citviet jau tagad nodaļas ir pilnas un slimnieki vairs netiek uzņemti, citviet telpas ir un nodaļu varētu paplašināt, taču trūkst mediķu. Ārkārtas situācijā strādā arī Rēzeknes slimnīca.

Daļā Latgales slimnīcu Covid-19 nodaļas pilnas; sūdzas par mediķu trūkumu
00:00 / 04:48
Lejuplādēt

"Atvērām Covid-19 nodaļu uz 50% no tā, ko varētu, jo īstenībā nav speciālistu, nav kas strādā," stāvot četrstāvu slimnīcas pagalmā un raugoties uz Covid-19 nodaļas logiem augšējā ēkas stāvā, stāstīja Ludzas Medicīnas centra valdes loceklis Juris Atstupens.

"Pilna nodaļa ir 30 gultas. Šobrīd 15, ar rītdienu būs 20. Un ceram, ka izdosies atrast speciālistus. Mēs nodaļu atvērām ar pagājušo pirmdienu, un divās dienās tās 15 gultas ir pilnas, pieprasījums ir milzīgs.

Tiešām zvana gan no reģionālās slimnīcas, no ģimenes ārstiem, tie ir palīgā saucieni, nevis vienkārši zvani," stāstīja Atstupens.

Ludzas Medicīnas centrā Covid-19 nodaļā ārstējas pārsvarā nevakcinētie pacienti ar vidēji smagu slimības gaitu, un ārstēšanas process nav viegls.

"Ar šodienu slēdzam palīdzību dienas stacionārā. Tās ir plānotās operācijas, plānotie lielākie  izmeklējumi. Tas tika darīts ar nolūku visus spēkus vērst uz Covid-19 ārstēšanu. Tā ka nodaļa vēl uz 30 gultām mums ir. Slimnīcas personāls ir vakcinēts," klāstīja slimnīcas pārstāvis. "Mums vēl ir iespēja gan esošajā 4. stāvā atvērt nodaļu līdz 30 gultām, varbūt pat 40 gultām un ierīkot Covid-19 nodaļu arī ēkas 2. stāvā."

Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā situācija ar telpām ir kritiska. Ja iepriekš Covid-19 nodaļai tika atvēlētas arī Bērnu nodaļas telpas, tad šobrīd tas nav iespējams.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) uz Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienību Covid-19 slimniekus vairs neved, jo, kā uzsvēra slimnīcas pārstāve Lana Upīte, brīvu vietu vairs nav.

"Kopš 4. oktobra slimnīcā esam atvēruši Covid-19 nodaļu ar 14 gultasvietām. Gultasvietas tika aizpildītas jau pirmajās dienās. Uz šo rītu mums ir 13 pacienti, no kuriem 3 ir vakcinēti – viens ir ar vieglu slimības gaitu, divi vidēji smagi, bet tie ir ar daudzām blakus saslimšanām. Ja runājam par papildu gultasvietām, tad otru Covid-19 nodaļu atvērt neplānojam, jo izjūtam gan darbaspēka trūkumu, gan arī Bērnu nodaļā, ko iepriekš bijām pielāgojuši Covid-19 pacientiem, vietas ir aizpildītas, jo bērni slimo ar dažādām vīrusu saslimšanām," stāstīja Upīte.

Liela daļa Covid-19 slimnieku Latgalē tiek vesti uz Rēzeknes slimnīcu. Slimnīcas valdes priekšsēdētaja Marita Zeltiņa uzsvēra, ka Rēzeknes slimnīcā darbs tiek nepārtraukti reorganizēts, lai primāri nodrošinātu neatliekamo medicīnisko palīdzību un Covid-19 pacientu ārstēšanu.

"12. oktobrī Rēzeknes slimnīcā ārstējas 60 ar Covid-19 inficēti pacienti, tai skaitā trīs atrodas reanimācijā un ārstējas arī trīs bērni. Vidēji 50–60% slimnieku ir nepieciešama skābekļa terapija. Covid-19 pacientu ārstēšanai esam atvēlējuši 28% no kopējā slimnīcas gultu fonda. Šobrīd tās ir 63 gultas, tostarp trīs vietas reanimācijā. Jau tuvākajā laikā tiks veiktas izmaiņas, samazinot citu profilu gultas vietas, lai izvērstu papildu gultas Covid-19 pacientu ārstēšanai. Tuvākajās dienās varētu atvēlēt vēl 10–15 gultas, bet skatīsimies un rīkosimies atbilstoši situācijai," klāstīja Zeltiņa.

"Šobrīd teikšu, ka darbinieki ir noslogoti, lielu atbalstu saņemam no reģionālajiem rezidentiem, tāpat kā tas ir bijis iepriekšējā saslimšanas vilnī."

Veselības ministrijas (VM) Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka, raugoties uz pašreizējo Covid-19 infekcijas straujo izplatību, atklāj, ka Covid-19 gultu skaits slimnīcās pagaidām tiek palielināts uz citu gultu rēķina, bet mediķiem palīgā plānots piesaistīt studentus, rezidentus un pat pensionētus mediķus.

"Attiecībā uz mediķiem, tad mēs esam runājuši ar mūsu abām universitātēm un arī koledžu vadību par iespēju piesaistīt rezidentus un viņiem ieskaitīt šo darbu pie Covid-19 pacientiem rezidentūras laikā un, protams, plānojam piesaistīt kā vidējo personālu studentus, kuri vēl mācās. Esam uzrunājuši arī privātās ārstniecības iestādes, jo tur ir mediķi, kuri ir gatavi doties strādāt slimnīcās. Tāpat mums ir uzrunāti arī pensionētie mediķi," teica VM pārstāve.

Mediķi norādīja, ka pašlaik situācija valstī ir kritiska un tā kļūst arvien saspringtāka tāpēc aicina iedzīvotājus vakcinēties pret Covid-19.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt