Sadaļas Sadaļas

CVK rosina par darbu vēlēšanu komisijās un iecirkņos maksāt vairāk; nākamgad vajadzīgi vēl 1,9 miljoni eiro

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) rosina pašvaldību vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju locekļiem palielināt atalgojumu – gan darba stundas tarifa likmes, gan ēdināšanas izdevumu kompensāciju balsošanas un balsu skaitīšanas dienās. Šim mērķim 2022. gada Saeimas vēlēšanu budžetā papildu nepieciešami 1,9 miljoni eiro, bet 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanu budžetā – vairāk nekā 1,8 miljoni eiro.

CVK informēja, gaidot 2022. gada 1. oktobrī paredzētās Saeimas vēlēšanas, CVK sadarbībā ar Valsts kanceleju sagatavoja izmaiņas, kas paredzētu vēlēšanu komisijās nodarbināto darba tarifa stundas likmi:

  • komisijas priekšsēdētājam noteikt robežās no 7,78 līdz 11,97 eiro (šobrīd stundas likme ir 3,28–9,10 eiro),
  • komisijas sekretāram – no 7,00 līdz 10,10 eiro (šobrīd 3,10–7,6 eiro),
  • komisijas loceklim – no 6,00 līdz 7,78 eiro (šobrīd 2,50–3,83 eiro).

Vēlēšanu komisijas locekļu ēdināšanas izdevumu kompensācijas apmēru balsošanas un balsu skaitīšanas laikā tiek rosināts paaugstināt no 5,69 eiro līdz 8,00 eiro, pielīdzinot šo likmi valstī noteiktajam komandējumu dienas naudas apmēram.

CVK ieskatā ekonomiskajai situācijai un vidējai darba samaksai valstī atbilstoša atalgojuma noteikšana dos iespēju vēlēšanu rīkošanā piesaistīt atbilstošas kvalifikācijas speciālistus un nodrošināt kvalitatīvu vēlēšanu procesu vēlētājiem. Tas esot īpaši svarīgi saistībā ar plānoto tiešsaistes vēlētāju reģistra ieviešanu Saeimas vēlēšanās.

CVK arī norādīja, ka pēdējos gados augušas arī nepieciešamās prasmes darbam vēlēšanu iecirkņos.

Pašvaldību vēlēšanās, kad vēlēšanu komisiju darbs tiek apmaksāts no pašvaldības budžeta, lielākajā daļā pašvaldību vēlēšanu iecirkņos nodarbinātajiem tiekot piemērotas daudz augstākas stundas likmes, nekā tas ir valsts nozīmes vēlēšanās.

Kvalificētu un motivētu darbinieku trūkuma dēļ grūtības izveidot vēlēšanu iecirkņu komisijas bijušas jau iepriekšējās Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

CVK norādīja – ja atlīdzība par darbu vēlēšanu komisijā nebūs konkurētspējīga, tas var apdraudēt nākamgad gaidāmo Saeimas vēlēšanu norisi

un tiešsaistes vēlētāju reģistra ieviešanu, jo varētu neizdoties piesaistīt atbilstošus speciālistus un nokomplektēt daļu vēlēšanu iecirkņu komisiju. Šādā gadījumā, lai nodrošinātu vēlēšanas, var nākties piemērot tādus risinājumus kā daļas iecirkņu slēgšana vai vēlēšanu iecirkņu darba stundu samazināšana. Neviens no šiem risinājumiem CVK ieskatā nebūtu atbalstāms, jo radīs papildu apgrūtinājumu vēlētājiem piedalīties vēlēšanās, mazinās vēlētāju apkalpošanas ātrumu un kvalitāti, apgrūtinās balsu skaitīšanu un vēlēšanu rezultātu apkopošanu, mazinās uzticamību vēlēšanām un valstij kopumā.

CVK vēstuli ar rosinājumu nosūtīja Ministru kabinetam, Finanšu ministrijai un Saeimai, aicinot atbalstīt nepieciešamā finansējuma piešķiršanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt