Biedrība: Atšķirīgs atbalsts smagi slimo bērnu vecākiem un audžuģimenēm - negodīgs

Atbalsta apjoms audžuģimenēm, kas īslaicīgi uzņemas rūpes par bērniem ar smagiem funkcionālajiem traucējumiem, iepretim nepietiekamajam atbalstam ģimenēm, kurās piedzimst šādi bērni, ir diskriminējošs un negodīgs, atklātajā vēstulē norāda biedrība “Oranžais stars”.

Dokumenti

Biedrības “Oranžais stars” atklātā vēstule.pdf

Lejuplādēt

463.92 KB

Komentējot atbalstu audžuģimenēm, kas īslaicīgi uzņems bērnus ar smagiem funkcionālajiem traucējumiem, biedrība norāda, ka, no vienas puses, tas ir apsveicami, bet no otras – diskriminējoši pret tām ģimenēm, kuras pašas rūpējas bēriem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem.

Biedrība norāda, ka liela daļa ģimeņu, kas pašas rūpējas par saviem smagi slimajiem bērniem, dzīvo krietni zem iztikas minimuma. Pabalsta apmērs šādām ģimenēm pēdējo astoņu gadu laikā bijis nemainīgs – 213 eiro, piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti – 106 eiro.

Turklāt bērnam pieaugot, rūpēties par viņiem kļūst aizvien grūtāk, vecāki ir emocionāli izdeguši un fiziski nomocīti.

Biedrība “Oranžais stars”

Darbu sāka 2009.gadā, un tās mērķis ir bērniem ar īpašām vajadzībām radīt vietu, kur būt kopā ar sev līdzīgiem un darboties atbilstoši savai garīgajai un fiziskajai veselībai. 

2014.gadā biedrība parakstīja sadarbības līgums ar Labklājības ministriju, liecina aģentūras LETA arhīvs.

“Šāda pieeja ir absolūti negodīga un diskriminējoša attiecībā pret ģimenēm, jo īpaši vientuļajām mātēm vai tēviem, kas smagi slimus bērnus audzina paši. Mamma vai tētis viens nevar gan rūpēties par bērnu, gan strādāt,” norādīts biedrības atklātajā vēstulē.

Tāpēc biedrība aicina mainīt sociālo pabalstu sistēmu un radīt jaunus pakalpojumus šīm ģimenēm − pietiekamā apjomā un kvalitatīvi, lai tie būtu piemēroti bērniem ar dažādiem funkcionālajiem traucējumiem.

KONTEKSTS:

Jūnija beigās valdība atbalstīja Labklājības ministrijas izstrādātos noteikumus audžuģimeņu statusa dažādošanai un Ārpusģimenes aprūpes atbalsta centru izveidi. Šajos centros palīdzību sniegs ikvienai ģimenei, kas gatava uzņemt bērnus no bērnunamiem. Tie darbu sāk jau  1.jūlijā.

Noteikumi par audžuģimenēm jau iepriekš bija plaši diskutēti un pretrunīgi vērtēti, jo iebildumi bija pašvaldībām un citiem partneriem. Specializētajām audžuģimenēm darbs jāsāk 1.jūlijā.

2017.gada nogalē labdarības maratonā "Dod pieci" tika vākti līdzekļi jaunizveidotajai atbalsta programmai “Plecs”, kas darbosies “Ziedot.lv” paspārnē. Programma sniegs palīdzību tiem, kuri vēl apsver iespēju kļūt par audžuvecākiem, adoptētājiem vai aizbildņiem, kā arī tiem, kuri jau šobrīd uzņēmušies rūpes par bērniem no bērnunama. Par saziedotajiem vairāk nekā 372 000 eiro domāts nodrošināt konsultācijas, jo katri pieci eiro pielīdzināmi vismaz pusstundai atbalsta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti