Aviācija – «vārti» vīrusu ienākšanai Latvijā. Kā Latvijas lidostas un «airBaltic» mazina riskus?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Visa pasaule seko līdzi "Covid-19" attīstībai. Pirmie gadījumi sasnieguši arī Baltiju. Pirmais Igaunijas pacients sākotnēji ar lidmašīnu ielidoja Rīgas lidostā, arī pirmais Latvijas pacients, kurš nu jau ir izārstējies un no slimnīcas izrakstīts, vīrusu atveda ar lidmašīnu. Tad arī nāca ziņa par otro Igaunijas pacientu – arī viņš Baltijā ar lidmašīnu ieradās caur Rīgu. Cik gatavas cīņai ar vīrusu ir Latvijas lidostas un nacionālā aviokompānija?

ĪSUMĀ:

  • Latvijas lidostās ieviesti pasākumi, lai nodrošinātos pret "Covid-19".
  • Lidostās seko SPKC norādījumiem, palīdz pasažieriem ar jautājumiem.
  • Arī lidostu darbinieki seko līdzi savam veselības stāvoklim un veic drošības pasākumus.
  • "airBaltic" pastiprināti dezinficē lidmašīnas.
  • Lidojumus uz vīrusa skartajām vietām "airBaltic" neatceļ.
  • Ja situācija ieilgs, tūrisma nozarē darbu varētu zaudēt 30% - 40%.

Aviācija - vīrusu «vārti» ienākšanai Latvijā. Kā Latvijas lidostas un «airBaltic» mazina riskus?
00:00 / 05:15
Lejuplādēt

Izrādījies, ka Baltijas lielākā lidosta Latvijas galvaspilsētā Rīgā līdz šim bijusi „vārti” jau vairākiem koronavīrusa ievedējiem Baltijā. Lidostas pārstāvis Edgars Vilcāns stāsta – cieša sadarbība ar Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC) noris jau kopš janvāra sākuma. Tiek ievērotas centra izsniegtās rekomendācijas. Izlidojošajiem pasažieriem jau labu laiku pieejama informācija par ieteikumiem, kas jāievēro, dodoties uz vīrusa skartajām teritorijām, savukārt ielidojošajiem - par to, kur vērsties un ko darīt, ja piemeklē vīrusam raksturīgie simptomi. Pašlaik aizsardzība tikusi pastiprināta.

"Šobrīd lidostas terminālī esam piecās vietās uzstādījuši pasažieriem roku dezinfekcijas stendus. Vēl mēs veicam pastiprinātu publisko un darbinieku telpu uzkopšanu un dezinfekciju. Ir uzsākta to autobusu dezinfekcija, kas nodrošina pasažieru vešanu no termināļa uz gaisa kuģiem un atpakaļ. Arī regulāri sazināmies ar visiem saviem darbiniekiem, atgādinām viņiem par personīgās higiēnas noteikumiem – bieži mazgāt rokas, izmantot pieejamos dezinfekcijas līdzekļus un, protams, sekot līdzi savam veselības stāvoklim.

Kā arī – vēl viens moments – mēs aicinām savus darbiniekus: ja viņi plāno doties uz vīrusa skartajiem reģioniem, tad mēs aicinām izvērtēt šī brauciena lietderīgumu," stāsta Vilcāns.

Arī Liepājas lidostā tiek veikti aizsardzības pasākumi, lai novērstu iespējamu vīrusa ienākšanu caur Liepājas lidostu. Lidostas aviācijas drošības daļas vadītāja vietnieks Krišjānis Glūzda uzsver – notiek cieša saziņa ar SPKC.

"Mēs arī lidostā esam ieviesuši dažus pasākumus, kas ir mūsu darbiniekiem. Mēs regulāri un pastiprināti dezinficējam mūsu telpas un termināļus. Esam izvietojuši SPKC rekomendācijas, kas ir pieejamas pasažieriem. Aicinām pasažierus pašus sekot līdzi savam veselības stāvoklim un par katru mazāko indikāciju ziņot mediķiem un konsultēties ar viņiem," stāsta Glūzda.

Viņš skaidro, ka domāts arī par temperatūras mērīšanu ielidojošajiem pasažieriem, tomēr šobrīd, sazinoties ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, noskaidrots, ka šādas rekomendācijas netiek noteiktas. Glūzda gan norāda – ir darbinieki, kas seko līdzi tam, no kurienes cilvēki, kas ielido Liepājā, ir Latvijā ieradušies.

"Mums jau ir aģenti, kas seko līdzi tam, no kurienes pasažieri ielido, kur viņi dodas. Nav nekāds palielināts stresa līmenis pasažieriem.

Ir pasažieri, kas nāk un interesējas, uzdod jautājumus par šo tematu un cenšas saņemt kādu papildu informāciju. Piemēram: "Kur vērsties, ja man radinieks bijis Itālijā? Ar ko man sazināties?" Tad mēs sniedzam to pašu informāciju, kas medijos pieejama," stāsta Glūzda.

Tikmēr jau zināms, ka nacionālā aviokompānija "airBaltic" pārvadājusi cilvēkus, kuriem vēlāk atklāts koronavīruss. Aviokompānijas operatīvās vadības direktors un valdes loceklis Pauls Cālītis stāsta – jau pagājušajā nedēļā ieviests pastiprināts lidmašīnu tīrīšanas režīms.

"Tas sevī ietver arī dezinficēšanu. Un konkrētā lidmašīna, kurā šis pasažieris tika pārvadāts, jau tajā pašā vakarā padziļinātā kartībā tika apstrādāta. Visas flotes lidmašīnas tiek tīrītas un dezinficētas gan pēc prasībām, gan arī papildus tam, ko mēs parasti iepriekš ikdienas režīmā darījām," norāda Cālītis.

Viņš arī skaidro, ka pašlaik atcelt lidojumus uz vīrusa īpaši skartajām teritorijām nav paredzēts, tomēr kompānija seko līdzi situācijai un ir gatava to darīt, ja radīsies tāda nepieciešamība. Aviokompānija arī pašlaik novēro – uz atsevišķiem galamērķiem lidot gribētāju ir mazāk.

"Šobrīd mēs redzam, ka uz dažiem galamērķiem pieprasījums ir mazinājies. Mēs ļoti uzmanīgi sekojam līdzi šīm tendencēm un arī attiecīgajā brīdī vajadzības gadījumā veiksim kādas korekcijas, bet kopumā mēs redzam, ka pasažieri vēl veic biļešu pasūtījumus, īpaši uz vasaras lidojumiem, un šis process iet uz priekšu. Mēs sekojam līdzi un esam ciešā kontaktā, sadarbībā ar Latvijas iestādēm – tajā skaitā ar SPKC. Un mēs sekojam līdzi viņu rekomendācijām.

Tajā brīdī, kad būs izdots rīkojums vai rekomendācija uz konkrētu vietu nelidot vai aizliegums lidot, tas tiks ievērots. Dotajā brīdī šādu ierobežojumu nav un pieprasījums vēl ir," stāsta Cālītis.

Viņš arī skaidro, ka, ievērojot pasažieru bažas, kompānija piedāvā iespēju līdz 10. martam pārlikt lidojuma datumus tiem pasažieriem, kas rezervējuši lidojumus uz kompānijas piedāvātajiem galamērķiem Itālijā.

Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas prezidente Inga Kavaca atzina, ka situācija mainās, un cilvēki atceļ dažus ceļojumus, bet ja šāda ceļotāju piesardzība turpināsies ilgstoši, iespējams,  nozarē būs jāatlaiž 30% – 40% darbinieku.

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Pasaules Veselības Organizācija saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas, tostarp vairākās Eiropas valstīs. "Covid-19" konstatēts arī Latvijā un pārējās Baltijas valstīs.

Starptautiskās organizācijas vērš uzmanību uz to, ka jaunais "Covid-19" koronavīruss izraisīs ekonomiskās izaugsmes palēlināšanos. Turklāt pesimistiskākie scenāriji liecina pat par pirmo globālo ekonomisko lejupslīdi kopš finanšu krīzes pirms vairāk nekā desmit gadiem. Tas ietekmēs arī Latviju, un vienas no pirmajām no koronavīrusa cieta aviopārvadājumu un tūrisma nozares.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti