Atsāks diskusijas par cigarešu aizklāšanu veikalos

Saeimā drīzumā atsāksies diskusijas par priekšlikumu aizliegt veikalos izvietot cigaretes pircējiem redzamā vietā. Deputāti cer, ka jaunieši retāk sāks smēķēt, ja veikalos neredzēs cigarešu paciņas. Paredzēts, ka tabakas produktus pircēji varēs izvēlēties no cenu lapas. Tirgotāji bažījas, ka prasību ievērošana veikaliem izmaksās prāvas naudas summas.

Atsāks diskusijas par cigarešu aizklāšanu veikalosMāris Klūga

   

  Priekšlikumu turpmāk cigaretes un citus smēķēšanas produktus veikalos novietot pircējiem neredzamā vietā pērn iesniedza gan Latvijas Ārstu biedrība, gan „Saskaņas” deputāts Vitālijs Orlovs. Kā norāda deputāts, priekšlikuma mērķis ir mazināt smēķēšanas izplatību jauniešu vidū:

  "Neredzot [cigarešu paciņas], jaunajai paaudzei nebūs tās vēlmes varbūt pamēģināt [smēķēšanu]. Tas nekādā veidā nav saistīts ar tiem, kuri jau smēķē. Viņiem būs iespējas nopirkt cigaretes. Bet jaunajai paaudzei, - neredzot cigaretes, viņi būs pasargāti, manuprāt, no smēķēšanas uzsākšanas."

  Priekšlikumu aizstāv Veselības ministrija. Tās pārstāve Līga Timša norāda, ka jebkura produkta izvietojums ir viens no mārketinga instrumentiem, kura mērķis ir pārdot produktu:

  "Piemēram, Latvijā mums veidojas situācija, ka bērns, kopā ar vecākiem stāvot rindā pie kases, vai arī jaunietis nepārtraukti redz tās cigarešu paciņas, kas ir izvietotas pie kasēm. Tādā veidā viņam tiek radīta sava veida interese, un viņš zina, ka šādi produkti pastāv tirgū, un šādā veidā, saskaņā ar Pasaules veselības organizāciju, tiek kopumā veicināta smēķēšana."

  Pret ieceri cigaretes novietot pircējiem neredzamā vietā Saeimas komisijā bija daudz iebilžu. Piemēram, Finanšu ministrija pauda bažas, ka tabakas produktu izvietojums iedzīvotājiem neredzamā vietā varētu veicināt kontrabandas cigarešu izplatību, kas nozīmētu arī mazākus ieņēmumus valsts budžetā. Iebildumi bija arī darba devējiem un tirgotājiem.

  Tāpēc deputāti lēma kompromisu meklēt darba grupā, kas tagad ir vienojusies par atsevišķiem izņēmumiem. Cigaretes varēs būt redzamas beznodokļu tirdzniecības veikalos lidostās, starptautisko reisu kuģos un pie atsevišķiem nosacījumiem arī mazumtirdzniecības veikalos, kas tirgo tikai smēķēšanas produktus. Darba grupas vadītāja deputāte Silvija Šimfa stāsta, ka likuma gala redakcija vēl tiekot pilnveidota un deputāti par to spriedīs 30. maija komisijas sēdē.

  "Pēc darba grupas noslēguma sēdes vēlreiz jautāju visiem darba grupas locekļiem, vai viņus apmierina šī mūsu kopīgi izstrādātā redakcija. Atbilde bija, ka apmierina. Tagad gaidīsim komisijas sēdi," saka Šimfa.

  Tikmēr Latvijas Tirgotāju asociācija, kuras biedru vidū ir vairāki tabakas izstrādājumu vairumtirgotāji, joprojām iebilst pret cigarešu aizklāšanu tirdzniecības vietās. Kā norāda asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs, pēdējos gados pieņemtās izmaiņas likumdošanā tirgotājiem prasījušas pamatīgus ieguldījumus, un aizliegums cigaretes novietot redzamā vietā izmaksas palielinās:

  "Veidot speciālas vietas tabakas tirdzniecībai - tie ir skapji, kuru vērtība ir no 500 līdz 2000 eiro -, mūsuprāt, ir liekas izmaksas. Mēs vēl arvien neesam pabeiguši kases aparātu reformu, kur šobrīd ir nomainīt 3% kases aparātu un iztērēti trīs miljoni eiro, un mēs redzam, ka cenas kāpj. Šāds deputātu papildu lēmums vēl likt tirdzniecībai slogu būs diemžēl vēl viens stimuls cenu kāpumam Latvijā."

  Danusēvičs norāda, ka drīzumā stāsies spēkā izmaiņas Eiropas Savienības direktīvā, kas liks ieviest tabakas produktu izsekošanas sistēmu. Arī tas izmaksāšot vairākus miljonus eiro.

  Veselības ministrijas apkopotā informācija liecina, ka Latvijā regulāri smēķē aptuveni 30% iedzīvotāju vecumā virs 15 gadiem.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti