Panorāma

Cik plaša būs jaunā koalīcija?

Panorāma

Panorāma

Zemgalē pagarinās iespēju bez maksas nodot būvgružus

Zemgalē pagarinās iespēju bez maksas nodot būvgružus

Vētras un krusas plosītajos Zemgales novados šobrīd turpinās aktīva postījumu sakopšana. Lai palīdzētu iedzīvotājiem, pašvaldības uzstādījušas konteinerus, kur bez maksas var nodot būvgružus, toskait bīstamos atkritumus – azbesta šīferi. Dobeles novada pašvaldība sākotnēji noteica, ka būvgružus bez maksas varēs nodot līdz augusta beigām, taču nolemts šo termiņu pagarināt līdz 1. oktobrim.

Jumiķiem šobrīd Dobeles novadā darba pilnas rokas. Jāsarauj ne tikai tādēļ, lai pagūtu līdz rudens lietavām nomainīt jumtus, bet arī tādēļ, ka,  iespējams, veco šīferi drīz vairs nebūs, kur nodot.

Mājas un lauksaimniecības angāri palikuši kailām jumta spārēm. Šīfera plāksnes sadauzījusi krusa vai arī vētra tās norāvusi un dažviet  aizlidinājusi pat pārsimt metrus tālāk. Šādi skati vērojami Bukaišos, Augstkalnē un citur Dobeles pusē. Turklāt azbesta šīfera lauskas ir bīstamie atkritumi.

Dobeles novadā uzstādīti aptuveni 40 konteineri, kuros vietējie iedzīvotāji šīfera lauskas var nodot bez maksas. Taču tie būs pieejami tikai līdz 31. augustam. Un daudzi cilvēki uztraucas, ka šajā termiņā nepagūs visas šīfera lauskas te atvest.

Līdz šodienai bezmaksas konteineros nodotas jau vairāk nekā 420 tonnas šīfera, bet pēc provizoriskiem aprēķiniem – vēl tikpat daudz vai pat vairāk krājas uz laukiem un sētās.

Taču zemniekiem šobrīd ir daudz citu darbu un viņi pašvaldības noteiktajā termiņā nemaz netiks līdz atkritumu izvešanai.

"Aktīviem lauksaimniekiem tā ir diezgan liela problēma. Šobrīd aktuāli rapša sējas laiks, jāgatavo zeme ziemājiem, jāvāc tas, kas pēc vētras vēl atlicis no kultūraugiem. Īstenībā nav resursu. Šīferis kā tāds tomēr nāk mantojumā no padomju laikiem un, ja reiz no tā jāatbrīvojas, manā izpratnē – tam būtu jābūt beztermiņa projektam," sprieda ZS "Ciedras" saimnieks Artis Lillais.

Lauksaimniecības uzņēmuma "Hansa Uni" pārstāvis Mārtiņš Marga atzīmēja: "Galīgi neder [noteiktais termiņš]. Mums nepieciešams šis konteiners varētu būt septembra beigās, Tagad ir ražas novākšana, zemes darbi, nepieciešams veikt sējas darbus."

Arī ZS "Orhidejas" saimnieks Jānis Kaņeps atzina:

"Šāds termiņš, es domāju, neder nevienam. Zemniekiem tagad ir rokas pilnas darbu. Ir jāsēj ziemāji, jādomā par nākošo gadu uz priekšu. Jumtu nomaiņa būs pēc tam. To darīs septembrī, oktobrī. Līdz jaunajam gadam."

Arī daudzdzīvokļu mājas līdz augusta beigām nespēs atbrīvoties no vecā šīfera. Piemēram, māja "Āres" Augstkalnes pagastā.

"Tie apjomi ir tik milzīgi, ka tādā laika posmā to izdarīt vienkārši nevar. Ja mēs noņemsim to azbesta šīfera jumtu, mēs paliksim bez nekā. Kompensācijas arī nekāds nav. Mēs turpinām gaidīt. Ja būs jāmaina pašiem spēkiem... daudzdzīvokļu mājā, kur 70% iedzīvotāju ir pensionāri... mēs to fiziski nevaram izdarīt. Tas termiņš iedots drusku neadekvāts," vērtēja daudzdzīvokļu mājas "Āres" vecākā Krista Vītoliņa.

Dobeles novada dome skaidroja – būvgružu bezmaksas pieņemšanai tik īss termiņš iedots Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas prasību dēļ – lai varētu pagūt pieteikt izdevumu kompensācijas no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

"Sākotnējais termiņš bija noteikts līdz 31. augustam, bet zemniekus pavisam noteikti varam nomierināt. Esmu pārliecināts, ka šis termiņš tiks pagarināts," pauda Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis (Latvijas Zemnieku savienība).

Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis
Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis

Pēcpusdienā pēc pašvaldību sarunām ar ministrijas pārstāvjiem panākta vienošanās pagarināt termiņu.

Būvgružus, toskait šīferi, vētras skarto teritoriju iedzīvotāji varēs turpināt nodot līdz 1. oktobrim. Savukārt pašvaldības izdevumu kompensāciju valdībā varēs pieteikt līdz 13. oktobrim.

KONTEKSTS:

Šā gada 7. augustā, Latvijā plosījās negaiss ar stiprām vēja brāzmām, vietām arī lietusgāzēm un lielgraudu krusu. Sākotnēji negaiss skāra Kurzemi un valsts centrālo daļu, īpaši smagus postījumus nesot Dobeles novadā, vakarā tas skāra Latvijas austrumu daļu.

Pērkona negaisa laikā Latgalē gājis bojā cilvēks, kuram uzkrita koks. Vēl astoņi cilvēki vētrā ir cietuši, cilvēkiem uzkrituši koki, vienā gadījumā – jumta gabals, cilvēki cietuši arī no krusas graudiem.

Vētras nodarītie postījumi pašlaik aplēsti 11 miljonu eiro apmērāValsts varētu uzņemties līdz 90% izmaksu vētras postījumu novēršanai pašvaldībās. Individuālām dzīvojamām mājām varētu būt pieejams vienreizējais atbalsts līdz 3000 eiro, nepārsniedzot 20 eiro par kvadrātmetru.  Savukārt daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem atbalsts būtu nodrošināts 20 eiro par kvadrātmetru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti