Tiesnešu kvalifikācijas kolēģija nevērtēs Muižnieka rīcību pēc varmākas tuvošanās lieguma atcelšanas

Tiesnešu kvalifikācijas kolēģija nesaskatīja pietiekamus iemeslus veikt Zemgales rajona tiesas tiesneša Valda Muižnieka profesionālās darbības ārpuskārtas novērtēšanu, kurš iepriekš atcēla pagaidu aizsardzību kādai sievietei, kuru vēlāk vīrietis mēģināja nolaupīt.

Tiesu administrācijā aģentūru LETA informē, ka 23.martā kolēģija izskatīja Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētāja Aigara Strupiša ierosinājumu veikt tiesneša Muižnieka profesionālās darbības ārpuskārtas novērtēšanu par trūkumiem lietu izskatīšanā, jo īpaši saistībā ar ģimenes tiesībām. Ārpuskārtas novērtēšana nozīmē to, ka tiek veikta tiesneša zināšanu pārbaude konkrētā tiesību jomā, kur ierosinātājs saskatījis problēmas.

Analizējusi visu informācijas kopumu, kolēģija tikai daļēji varēja atzīt par pamatotiem ierosinājumā norādītos apsvērumus. Tā nepiekrita, ka tiesnesis, konkrētajā lietā nolemjot atcelt pagaidu aizsardzību pret vardarbību, nebūtu izpratis kritērijus šāda lēmuma pieņemšanai. Tiesnesis bija pēc būtības pievērsies to apstākļu noskaidrošanai, kas varētu liecināt par atbildētāja turpmāku rīcību un vardarbības risku. Vienlaikus kolēģija atzina, ka ir konstatēti trūkumi tiesneša pieņemtā tiesas lēmuma pamatojumā, kā arī iespējama nepietiekama izpratne par vardarbības psiholoģiju.

Novērtējot tiesas lēmuma pieņemšanā un argumentācijā saskatāmos trūkumus, kolēģija atzina, ka tie nav tik būtiski, lai pārbaudītu tiesneša profesionālās zināšanas konkrētajā tiesību jomā.

Kolēģija izvērtēja arī objektīvās grūtības, ar kurām saskaras tiesa. Tai jāprognozē personas uzvedība, nereti balstoties uz nepilnīgām un pienācīgi nepārbaudītām ziņām par radušos situāciju, kā arī uz citu tiesnešu profesionālās darbības novērtēšanā gūtajiem novērojumiem un arī uz to, ka tiesnešiem bijis par maz piemērotu mācību. Šādā situācijā mērķtiecīgāka ir nevis viena tiesneša zināšanu padziļināta pārbaude, bet aktīvāka un organizētāka rīcība, lai uzlabotu visu tiesnešu zināšanas un prasmes.

Ņemams vērā arī tas, ka konkrētajā gadījumā tiesnesis pats aktīvi rīkojās, lai pilnveidotu zināšanas un prasmes gaidāmajā mācību kursā.

Jau vēstīts, ka AT priekšsēdētājs Strupišs prasīja tiesneša Muižnieka profesionālās darbības ārpuskārtas izvērtēšanu par lēmumu, ar kuru atcelta pagaidu aizsardzība pret vardarbību sievietei, kas ir apdraudēta no vardarbīga vīra.

Jau vēstīts, ka pagājušajā gadā vīrietis tika aizturēts aizdomās par seksuāla rakstura noziegumu pret sievu. Tiesa viņam piemēroja apcietinājumu, bet vēlāk to nepagarināja un izlaida brīvībā. Vīrietis piecas reizes pārkāpa aizliegumu sazināties ar cietušo vai tuvoties viņai, tāpēc policija atkal bija lūgusi vīrieti apcietināt.

Tas tomēr nenotika, un šī gada 1.februārī tiesnesis Muižnieks pieņēmis lēmumu atcelt arī pagaidu aizsardzības pret vardarbību līdzekļus, kas bija noteikti ar iepriekšējo tiesas lēmumu.

Tajā pašā dienā pēc lēmuma par pagaidu aizsardzības līdzekļu, tajā skaitā aizlieguma satikties, uzturēt fizisku vai vizuālu saskari ar cietušo, atcelšanas varmāka mēģināja cietušo nolaupīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti