Panorāma

Saeima lems par valsts valodas statusa nodrošināšanu

Panorāma

Vai var prognozēt Krievijas nākamās darbības Ukrainā?

Līdz ar gada beigām izbeigs līgumu par pārtikas iepirkumu armijai

Vienojas par 220 miljonus eiro vērtā armijas pārtikas piegādes līguma laušanu

Aizsardzības ministrija (AM) panākusi vienošanos ar uzņēmumu "Zītari LZ" par 220 miljonus eiro vērtā armijas pārtikas apgādes līguma pirmstermiņa izbeigšanu. AM dienesta pārbaudes secinājumi sakrītot ar Valsts kontroles konstatēto, proti, iepirkumā izvēlētais pārtikas piegādes pakalpojums neatbilst iepirkuma mērķim. Ministrija patlaban pilnveido iepirkumu uzraudzības sistēmu un izvērtē visu ar iepirkumu saistīto amatpersonu atbildību un pārkāpumus.

ĪSUMĀ:

  • Panākta vienošanās ar uzņēmumu "Zītari LZ" par līguma izbeigšanu 31. decembrī.
  • Līguma laušanas dēļ valsts nekādus finansiālus zaudējumus necietīšot.
  • Aizsardzības ministrija līdz gada beigām cer atrast jaunu pakalpojuma sniedzēju. 
  • Aizsardzības ministrija ieviesusi jaunu iepirkumu kontroles mehānismu.
  • Iepriekš atstādinātās 2 iepirkuma komisijas amatpersonas atbrīvotas no amata.
  • Par citām ar iepirkumu saistītajām amatpersonām pārbaudes vēl turpinās.
  • Valsts kontrole: Saistībā ar iepirkumu vairāk jāvērtē pašas ministrijas atbildība.

Aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) trešdien, 7. jūnijā, informēja, ka šobrīd ir panākta vienošanās ar uzņēmumu "Zītari LZ" par līguma izbeigšanu 31. decembrī.

Līguma laušanas dēļ valsts nekādus finansiālus zaudējumus necietīšot, jo komersants neizvirzīšot nekādas pretenzijas pret ministriju.

Ātrāk līgumu lauzt neesot iespējams, jo jāīsteno jauns iepirkums par pārtikas preču piegādi bruņoto spēku vajadzībām. Darbs pie tā jau esot sākts. Jaunu pakalpojuma sniedzēju jaunā iepirkumā ministrija cer atrast atlikušajos sešos mēnešos.

Aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība)
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

"Šī iepirkuma rezultātā iegādātais pakalpojums nebalstās NBS vajadzībās un neatbilst aizsardzības resora un nacionālās drošības interesēm. Diemžēl pretendentiem tika izvirzītas minimālas prasības un netika noteiktas prasības par industriālo kapacitāti pārtikas piegādes īstenošanai, proti, nevērtējot, vai un kā šis uzņēmums nodrošinās nepieciešamās, telpas, aprīkojumu, transportu, personālu un citus resursus. Tāpat mēs dienesta pārbaudēs esam secinājuši, ka plānotā iepirkuma summa pirmo reizi diemžēl norādīta iepirkuma noslēgumā, tad, kad iepirkuma komisija jau lēma par līguma slēgšanu ar iepirkuma procedūras uzvarētāju," skaidroja ministre.

AM ieviesusi jaunu kontroles mehānismu, lai veiktu iepirkumu dokumentācijas sākotnējo pārbaudi iepirkumiem, sākot no trim miljonu eiro vērtībā. Tāpat tiks piesaistīti drošības dienesti aizsardzības iepirkumu sistēmā un pretendentu pārbaudēs. Izvērtēta arī ar šo iepirkumu saistīto amatpersonu atbildība un daļai piemēroti disciplinārsodi, sacīja ministre.

"No amata ir atbrīvotas divas amatpersonas, viena ir no Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra un otra ir NBS amatpersona, abas šīs personas arī iepriekš bijušas atstādinātas no amata. Vienā daļā pārbaužu process ir noslēdzies un piemēroti sodi, bet par citām amatpersonām šis process vēl turpinās," teica Mūrniece.

Atstādināts ir iepirkuma komisijas vadītājs, nu jau bijušais Nacionālās apvienības biedrs Ēriks Ezeriņš, un TV3 raidījums "Nekā personīga" iepriekš ziņojis, ka no Nacionālo bruņoto spēku aprindām atstādināts Apgādes pārvaldes Iepirkumu un līgumu daļas priekšnieks Imants Freibergs.

Patlaban vēl sešas disciplinārlietas ir procesā. AM  gaida arī  martā sāktās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklēšanas rezultātus. Arī NBS izvērtēja savu amatpersonu atbildību, un pārkāpumi konstatēti divu personu darbībā, kuras bijušas iepirkuma komisijas sastāvā, bet neiejaucās procesā, kā arī neinformēja NBS vadību par acīmredzamajām neatbilstībām iepirkumā.

Iepirkums par loģistikas pakalpojumiem pārtikas piegādei armijas vajadzībām sākts iepriekšējā aizsardzības ministra Arta Pabrika ("Attīstībai/Par!") laikā – 2021. gada oktobrī un tika noslēgts pērn 22. decembrī. Bijušais ministrs jebkādu saikni ar konkursu iepriekš noliedza.

Tikmēr Valsts kontroles padomes locekle Kristīne Jaunzeme trešdien medijiem norādīja, ka patlaban ministrija ierosinātajās dienesta pārbaudēs lielākoties koncentrējas uz iepirkumu komisiju, bet Valsts kontroles ieskatā vairāk jāvērtē pašas ministrijas atbildība.

Valsts kontroles padomes locekle Kristīne Jaunzeme
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

"Piemēram, viena no diskusijām ar AM kolēģiem mums bija par to, ka iepirkumu komisija taču ir neatkarīga, un neko nevar darīt, lai gan mums ir visas iknedēļas atskaites par visiem iepirkumiem, pat ja redzams, ka kaut kas ir neatbilstoši, nevar neko darīt, jo komisija dara savu darbu. Mēs gribētu teikt, ka tā ir ļoti pārprasta iepirkumu komisijas neatkarība. Pasūtītājs ir NBS, kam vajadzīga pārtika miera un krīzes laikam, un iepirkumu komisija nedrīkst pirkt kaut ko citu, nekā pasūtītājam ir vajadzīgs.

Un, ja mēs redzam, ka tā pērk kaut ko citu, tad ir ne tikai tiesības, bet pienākums pārtraukt šādu iepirkumu," norādīja Valsts kontroles pārstāve.

Armijas apgādi "Zītari LZ" sāka šā gada marta sākumā. Šajā laikā bruņotie spēki iegādājušies pārtiku par nepilnu pusotru miljonu eiro. No tā uzņēmums "Zītari LZ" par piegāžu organizēšanu un loģistiku saņēmis aptuveni 30 000 eiro. Prognozējams, ka atlikušajos sešos mēnešos uzņēmums saņems vēl vairākus desmitus tūkstošus eiro.

NBS štāba priekšnieks ģenerālmajors Imants Ziediņš norādīja, ka neatbilstošā iepirkuma dēļ armijas pārtikas apgādē pārrāvumu nav un kvalitāte patlaban ir atbilstoša.

KONTEKSTS:

Armijas iepirkumā par loģistikas pakalpojumu pārtikas piegādēm armijai nākamajos piecos gados uzvarēja salīdzinoši neliels uzņēmums "Zītari LZ". Aizsardzības ministre pieprasīja skaidrojumu par līdz 220 miljoniem eiro vērto iepirkumu un uzdeva pārbaudīt konkursa kvalifikācijas prasības atbilstību līguma mērķim. Vēlāk nolēma līgumu lauzt. AM risināja sarunas ar uzņēmumu par līguma laušanas nosacījumiem. 

Saskaņā ar līgumu "Zītari LZ" saņem 3% no summas par pārtikas piegādi par piegāžu administrēšanu.

Nacionālā drošības padome lūdza Valsts kontroli veikt visaptverošu AM un NBS iepirkumu un apgādes sistēmas lietderības revīziju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti