Nacionālā drošības padome lūdz Valsts kontroli revidēt AM un armijas iepirkumu un apgādes sistēmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Nacionālā drošības padome (NDP) šogad vairākkārt ir izskatījusi jautājumu saistībā ar iepirkumu par centralizēto pārtikas piegādi Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vajadzībām, un prezidents Egils Levits padomes vārdā lūdza Valsts kontroli veikt visaptverošu Aizsardzības ministrijas un NBS iepirkumu un apgādes sistēmas lietderības revīziju, teikts prezidenta paziņojumā medijiem.

Revīzijas rezultātā varētu veikt nepieciešamos uzlabojumus un izslēgt līdzīgu gadījumu atkārtošanos.

"Ir pieņemti arī vairāki citi lēmumi saistībā ar šīs problēmas risināšanu," teikts paziņojumā, neprecizējot – kādi.

Levits paziņojumā arī pauž, ka "atsevišķu personu nolaidība vai godaprāta trūkums nedrīkst mest ēnu uz visiem bruņotajiem spēkiem".

"Laikā, kad tiek palielināts aizsardzības budžets un stiprinātas NBS kaujasspējas, ikvienam sabiedrības loceklim ir jābūt pārliecinātam, ka nauda tiek ieguldīta pareizi un lietderīgi," norādīja Levits.

Vērtējot informāciju par armijas pārtikas iepirkumu, NDP ir nonākusi pie secinājuma, ka šis līgums neatbilst NBS pasūtījumam, kā arī šādu līgumu slēgšanas kritērijiem. Iepirkuma plānošana, īstenošana un kontrole "norāda gan uz individuālām kļūdām un normatīvo aktu pārkāpumiem, gan uz sistēmiskām nepilnībām", teikts paziņojumā.

"Apstākļos, kad Eiropā notiek karš un Latvijas aizsardzībai un drošībai jābūt starp mūsu visaugstākajām prioritātēm, šāda situācija ir nepieņemama," uzsvēra prezidents.

NDP pauda atbalstu aizsardzības ministres Ināras Mūrnieces (Nacionālā apvienība)  un Aizsardzības ministrijas līdz šim paveiktajam, izmeklējot šo gadījumu un veicot pasākumus, lai novērstu sistēmiskas kļūdas Aizsardzības ministrijas padotības iestāžu un NBS iepirkumos un apgādē.

NDP sagaida ātru un efektīvu tiesībaizsardzības iestāžu darbu, lai noskaidrotu un sauktu pie atbildības amatpersonas, kuras ir pieļāvušas likumpārkāpumus.

KONTEKSTS:

Armijas iepirkumā par loģistikas pakalpojumu pārtikas piegādēm armijai nākamajos piecos gados uzvarēja salīdzinoši neliels uzņēmums "Zītari LZ". Aizsardzības ministre pieprasīja skaidrojumu par šo līdz 220 miljoniem eiro vērto iepirkumu un uzdeva pārbaudīt konkursa kvalifikācijas prasības atbilstību līguma mērķim.

Lai ar kriminālprocesuālām metodēm pārbaudītu, vai iepirkuma procedūras laikā nav pieļauti noziegumi, KNAB 3. martā sācis kriminālprocesu, aizturētas trīs personas. Savukārt aizsardzības ministre atstādināja divas ar iepirkumu saistītas amatpersonas.

Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") uzdevis AM vērtēt iespējas līgumu ar ēdinātāju lauzt. Pagaidām līgums ar firmu "Zītari LZ" ir spēkā. Līdz pagājušajai nedēļai bruņotie spēki par pārtikas piegādi samaksājuši gandrīz 200 tūkstošus eiro. Saskaņā ar līgumu "Zītari LZ" saņem 3% no šīs naudas par piegāžu administrēšanu.

Armijas komandieris Leonīds Kalniņš iepriekš pauda, ka gadījumā, ja šis līgums tiktu lauzts, armija spētu iztikt, jo pastāv rezerves variants. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti