Panorāma

Žurnāliste: notikušais ar "Citadeli" nepārsteidz

Panorāma

Straujuma: Spridzānam būs jāuzņemas atbildība

Kāpēc atkāpās Privatizācijas aģentūras valde?

Pretēji valdības lēmumam PA vēlējās turpināt sarunas par «Citadeles» pārdošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Privatizācijas aģentūras (PA) valdes locekļi, kuri ceturtdien negaidīti paziņoja par savu atkāpšanos no amatiem, uzskatīja, ka jāturpina sarunas ar bankas „Citadele” investoru, taču valdība jau tagad nolēma slēgt līgumu. Tā intervijā Latvijas Radio skaidroja līdzšinējais PV valdes priekšsēdētājs Ansis Spridzāns, kurš nolēmis atkāpties no šī amata.

„Mums vienkārši bija dažādi viedokļi, ejot uz valdību otrdien. Vairāki varianti bija, ejot uz valdību otrdien, par to, kā tālāk virzīties ar „Citadeles” bankas pārdošanu.

Un mūsu kā Privatizācijas aģentūras viedoklis bija turpināt sarunas ar investoru.

Bet, tā kā tika pieņemts [lēmums] līgumu parakstīt, mēs uzskatām, ka būtu bijis labāk tālāk turpināt un, iespējams, panākt labākus līguma rezultātus,” skaidroja Spridzāns.

Viņš arī atzina, ka viens no strīdīgajiem jautājumiem saistīts ar termiņu, pēc kura jaunie bankas investori varēs tālāk to pārdot. Tomēr sīkāk Spridzāns to nekomentēja, sakot, ka nevar iedziļināties līguma detaļās.

Tāpat vēl viens no strīdus āboliem bija „Citadeles” pārdošanas cenas korekcijas formula, kas noteikta, vadoties no bankas darbības radītājiem šī gada beigās.

PA valdes locekļus neapmierināja aprēķina mehānisms, jo principā tajā nav runas par „apakšējo slieksni” un stipri teorētiski cena var būt „bezgalīgi zema”, žurnālistiem norādīja ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis. Zemākās cenas nenofiksēšana bija viens no valdes neapmierinātības iemesliem.

„Līgums ir sarežģīts un nesastāv no diviem atsevišķiem punktiem, bet ir 70 lapaspušu biezs, līdz ar to negribētu fokusēt uzmanību uz vienu vai diviem punktiem. Bet mūsu lēmums saistīts ar līgumu kopā,” intervijā Latvijas Radio raidījumam "Pēcpusdiena" norādīja Spridzāns.

Ansis Spridzāns raidījumā „Pēcpusdiena”
00:00 / 06:11
Lejuplādēt

Apkāpties nolēmušais PA vadītājs norāda uz pretrunu starp lēmuma pieņemšanas un līguma parakstīšanas institūcijām. Valdības lēmums par bankas pārdošana nav tikai ekonomisks, bet arī valstiski stratēģisks, savukārt no Privatizācijas aģentūras viedokļa līguma parakstīšana ir vienkārši saimniecisks darījums. Un bankas „Citadeles” gadījumā PA valdes locekļi negribējuši likt savus parakstus zem šī līguma, par kura nosacījumiem vēl mudināja runāt tālāk.

Ceturtdien par PA valdes locekļa amata kandidātu izvēlēts PA Komercdarbības dienesta vadītājs Vladimirs Loginovs, taču viņu nevar iecelt, jo valdi var apstiprināt tikai, ja būs divi valdes locekļi.

Jau ziņots, ka līdzšinējie PA valdes locekļi - Ansis Spridzāns un Guntis Lauska - atkāpās no amata trešdien. Iepriekš Ekonomikas ministrija nekomentēja informāciju, ka Spridzāns un Lauskis atlūgumus iesnieguši „Citadeles” darījuma dēļ.

Valdība otrdien slēgtajā sēdē akceptēja līgumu par bankas "Citadele" akciju pārdošanu starptautisko investoru grupai "Ripplewood Holdings". Bankas pārdošanas līgumā plānots iekļaut punktu, ka ”Ripplewood Holdings” sev piederošās ”Citadeles” akcijas varēs pārdot jau pēc diviem gadiem.

Valdība atbalstītā bankas pārdošanas līguma nosacījumi paredz, ka "Ripplewood Holdings" bankas akcijas varēs pārdot pēc diviem gadiem. Latvijas valdība akceptēja ASV fonda "Ripplewood Holdings" izteikto bankas "Citadele" iegādes piedāvājumu. Tas paredz, ka 25% bankas "Citadele" akciju iegādāsies "Ripplewood Holdings", 50% iegūs patlaban publiski nenosaukti investori, bet 25% kapitāldaļu savā īpašumā saglabās Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB).

ERAB atbalsta Latvijas valdības lēmumu pārdot valstij piederošās bankas "Citadele" akcijas starptautiskai investoru grupai, ko vada "Ripplewood Holdings" un fonda dibinātājs un izpilddirektors Tims Kolinss. ERAB viceprezidents Filips Benets 23.septembrī apmierinātību par notikušo izteica Rīgā, darījumu saucot par profesionāli vadītu procesu.

ASV investoru piedāvātā cena par bankas "Citadele" akcijām un visi investoru vārdi tiks atklāti pēc darījuma noslēgšanas.

Savulaik valsts maksātnespējīgajā "Parex" bankā ar mērķi novērst apjomīgu finanšu krīzi no saviem līdzekļiem naudas ieguldīja aptuveni miljardu eiro, bet kopā ar valsts garantijām - ap diviem miljardiem eiro. No abām bankām - „Reverta” un „Citadele” - atgūta gandrīz puse no šīs summas jeb 770 miljoni eiro. Bankā „Citadele” neatmaksātais atbalsts palicis aptuveni 130 miljoni eiro. "Citadele" tika dibināta 2010.gadā, restrukturizējot valsts pārņemto "Parex banku". Patlaban Privatizācijas aģentūras īpašumā ir 75% mīnus viena bankas "Citadele" akcija, savukārt 25% un viena akcija pieder Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti