Kavējas brīvās tirdzniecības līguma parakstīšana ar ASV

Aizvien turpinās smagās Eiropas Savienības (ES) un Amerikas Savienoto Valstu (ASV) sarunas par brīvās tirdzniecības līgumu, kas būs plašākais sadarbības līgums ekonomikā.

Ieguvumiem, ko tas sniegs, piemēram, vieglākai preču un pakalpojumu plūsmai, tiek pretstatītas  patērētāju tiesības pirkt kvalitatīvus un drošus produktus.

Brīvās tirdzniecības līguma ieguvumi ES valstīm

2013. gadā  ES un ASV tirdzniecība gadā mērāma aptuveni 500 miljardos eiro

Papildu ES tautsaimniecība gadā iegūs vairāk nekā 100 miljardus

Atceļot tirdzniecības barjeras katra ES mājsaimniecība gadā ieekonomēs 545 euro

ES un ASV ekonomikas spēs konkurēt ar Āziju

Ja šāds līgums stātos spēkā, ES ekonomika gadā iegūtu vēl 100 miljardus. No tā iegūtu arī patērētāji. Abos okeānu krastos ražotās preces kļūtu lētākas, tādējādi, piemēram, katra Eiropas mājsaimniecība gadā ieekonomētu vismaz 545 eiro.

Ne mazāk svarīgs ir arī ģeopolitiskais aspekts. ASV un Eiropas ekonomika vēl vairāk nostiprinātos pasaulē iepretim augošajai Ķīnas ekonomikai.

Latvijas ieguvumi

Latvijas IKP pieaugs par 0,4%

Latvijas eksports uz ASV pieaugs par 11,7%

Vidējā alga Latvijā pieaugs par 0,4%

Tāpat, atceļot barjeras, Latvijas iekšzemes kopprodukts pieaugtu vismaz par 0,4%. Latvijas eksports uz ASV augtu par 12% līdz 15%. Arī vidējā darba alga celtos par 0,4%.

Neraugoties uz potenciālajiem ieguvumiem, diskusijas par vienošanos aizvien ir smagas.

Šķēršļi līguma noslēgšanai

Bažas par patērētāju drošību un tiesību aizsardzību

Investīciju strīdu risināšanas kārtība

NVO bažas par slepenību līguma sagatavošanas posmā

Galvenais temats  - patērētāju drošība. Eiropa iebilst pret ģenētiski modificētas un ķīmiski apstrādātas pārtikas importu. Līdz šim plaši apspriesta arī investīciju strīdu risināšanas kārtība. Negatīvs viedoklis par līguma apspriešanu ir dažādām nevalstiskajām organizācijām. Tās aizvien pārmet slepenību un nevēlēšanos atklāt visas darba dokumenta detaļas.

Lielu daļu strīdīgo jautājumu jau izdevies atrisināt. Tomēr sākotnējais mērķis – parakstīt to ASV prezidenta Baraka Obamas pilnvaru termiņā - nebūs sasniegts. Tas gan rada risku, ka pēc jaunā prezidenta ievēlēšanas līgums kārtējo reizi varētu nonākt uz sarunu galda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt