Lielbritānija var necerēt uz drīzu brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sarunas par ASV un Lielbritānijas divpusējā tirdzniecības līguma noslēgšanu joprojām turpinās, taču šajās sarunās nav īpaša progresa. To var secināt pēc ASV prezidenta Džo Baidena tikšanās ar britu premjerministru Borisu Džonsonu.

Abi politiķi apsprieduši dažādus politiskās dienaskārtības jautājumus, tirdzniecībai pieskaroties tikai nedaudz. Vienlaikus īpaši uzsvērts, cik tirdzniecības sarunās nozīmīgs ir Ziemeļīrijas jautājums.

Sarunas virzās uz priekšu lēni

Lielbritānija var necerēt uz drīzu brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV
00:00 / 02:47
Lejuplādēt

Pēc izstāšanās no Eiropas Savienības iespēju slēgt divpusējos tirdzniecības līgumus ar citām pasaules valstīm Lielbritānijas vadība sauca par vienu no lielākajiem ieguvumiem Apvienotajai Karalistei. Nenoliedzami, ka viens no iekārojamākajiem būtu tirdzniecības līgums ar Amerikas Savienotajām Valstīm.

Eiropas Savienībai tirdzniecības sarunas ar Vašingtonu virzās ļoti lēnu un sarežģīti, tāpēc britu premjers Džonsons bija cerējis, ka Londonai ar sarunām veiksies daudz vieglāk.

Taču vēl pirms došanās uz Vašingtonu, kur bija paredzēta tikšanās ar ASV prezidentu Džo Baidenu, Boriss Džonsons atzina, ka ievērojama progresa sarunās par jauno tirdzniecības līgumu, visticamāk, nebūs.

Atbildot uz jautājumu, vai ir cerības tirdzniecības līgumu noslēgt līdz nākamajām vēlēšanām 2024. gadā, Džonsons visai izvairīgi norādījis, ka virzība uz priekšu notiek tik ātri, cik iespējams.

Ziemeļīrijas jautājums

Arī ASV prezidents Baidens otrdien tikšanās laikā norādījis, ka tirdzniecības jautājumi nedaudz ir apspriesti un joprojām ir dienaskārtībā, taču amerikāņu pusei bažas radot jautājumi par situāciju Ziemeļīrijā.

“Mēs turpinām diskutēt par līgumu ar Apvienoto Karalisti. Taču es ārkārtīgi nopietni skatos uz Ziemeļīrijas protokoliem. Mēs Savienotajās Valstīs esam ieguldījuši daudz laika un pūļu, un šajā procesā aktīvi iesaistījās abas partijas.

Es nebūt negribētu, un domāju arī mani republikāņu kolēģi negribētu redzēt jebkādas izmaiņas Īrijas līgumos, kas atkal varētu novest pie slēgtas robežas,” uzsvēra Baidens.

Pagājušajā nedēļā arī ASV Kongresa Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi pieminēja, ka jebkādas sarunas par tirdzniecības līgumiem tiks saistītas ar Ziemeļīrijas miera procesa noteikumu ievērošanu.

Kā jau ziņots, pašlaik šis jautājums ir īpaši jutīgs, Apvienotajai Karalistei un Eiropas Savienībai joprojām cenšoties panākt noregulējumu par preču tirdzniecību pāri Ziemeļīrijas un Īrijas robežai.

Meklē alternatīvus risinājumus

Kā norāda izdevums “The Guardian”, atsaucoties uz britu valdības pārstāvjiem, Londona pašlaik meklējot arī iespējamās alternatīvas. Piemēram, pievienoties ASV, Kanādas un Meksikas tirdzniecības nolīgumam.

Britu puse arī atkārtoti esot uzsvērusi, ka pēc vairāku divpusējo līgumu stāšanās spēkā pašlaik Apvienotās Karalistes attiecības ar Kanādu un Meksiku būtu vērtējamas augstāk nekā “īpašās attiecības” ar ASV.

Džonsona un Baidena tikšanās laikā uzmanība tika pievērsta arī situācijai Afganistānā, jaunajam drošības nolīgumam ar Austrāliju, kā arī kopīgajai cīņai pret klimata pārmaiņām. Vienlaikus Džonsons atzinīgi novērtējis ASV administrācijas lēmumu iekļaut Lielbritāniju to valstu sarakstā, kuru vakcinētajiem iedzīvotājiem no novembra tiks atvieglota ieceļošana ASV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti