«Conexus» vēlas celt gāzes pārvades tarifu; gaidāmi lielāki rēķini mājsaimniecībām

Dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas uzņēmums AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") pirmdien, 22.oktobrī, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) iesniedza jauno pārvades tarifu projektu. Tas izstrādāts atbilstoši situācijai Latvijas dabasgāzes tirgū un paredz tarifu kāpumu, informē "Conexus" pārstāvji.

Tarifu projekts paredz, ka mājsaimniecībām, kas dabasgāzi patērē ēdiena gatavošanai, rēķinos maksa par pārvades un uzglabāšanas pakalpojumiem pieaugs par 0,04 eiro mēnesī. Savukārt tiem, kas gāzi izmanto apkurei, siltā ūdens sildīšanai, rēķinos maksa par pārvades un uzglabāšanas pakalpojumiem pieaugs par 1,50 eiro mēnesī, skaidro uzņēmumā.

"Conexus" norāda, ka saskaņā ar noteiktajām prasībām dabasgāzes pārvades sistēmas operatoram līdz katra gada 1.februārim jāiesniedz SPRK izvērtēšanai:

  • tarifu projekts un tam atbilstošās izmaksas 12 mēnešu periodam;
  • informācija par tarifu pārskata ciklā plānotajiem jaudas rezervēšanas pakalpojuma nepieciešamiem ieņēmumiem;
  • kā arī informācija par iepriekšējā kalendārā gada ieņēmumiem no jaudas rezervēšanas pakalpojuma un kopējām faktiskām pārvades sistēmas jaudas rezervēšanas pakalpojuma izmaksām.

"Conexus" jauno tarifu projektu iesniedz oktobra beigās, lai jau laikus sagatavotos jaunajai iesūknēšanas sezonai Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (Inčukalna PGK), norāda uzņēmumā.

Salīdzinot ar iepriekšējo tarifu ciklu, iesniegtajā pārvades sistēmas pakalpojuma tarifu projektā paredzēts izmaksu pieaugums,

kas saistīts ar 2018.gada 18.maijā valdībā pieņemtajiem noteikumu grozījumiem. Tie nosaka: pārvades sistēmas operatoram ir jānodrošina, ka laika posmā no dabasgāzes iesūknēšanas sezonas beigām līdz nākamā gada 1.martam Inčukalna PGK atrodas aktīvās dabasgāzes daudzums, kas nav mazāks par  3,16 miljoniem megavatstundu (MWh).

Lai nodrošinātu valdībā noteiktā pienākuma izpildi, "Conexus" šogad organizēja četras izsoles par dabasgāzes pieejamības nodrošināšanu pārvades sistēmas starpsavienojumā ar krātuvi 2018./2019. gada krātuves ciklam. Izsoles nosacījumi paredz tirgotāju pienākumu uzglabāt aktīvās dabasgāzes daudzumu no izņemšanas sezonas sākuma līdz 2019.gada 1.martam, enerģētiskās krīzes laikā nodrošinot diennaktī nepieciešamo jaudu dabasgāzes izņemšanai no Inčukalna PGK.

KONTEKSTS:

"Conexus" ir dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas uzņēmums, kas izveidots pēc dabasgāzes tirgus monopoluzņēmuma "Latvijas gāze" sadales, nodalot no tā gāzes pārvades un uzglabāšanas infrastruktūru, tostarp Inčukalna pazemes gāzes krātuvi. Latvijas valstij pieder 34,36% "Conexus" akciju. Krievijas "Gazprom" arvien pieder aptuveni 34% "Conexus" akciju, bet "Marguerite" – 29% akciju.

SPRK septembra beigās pēc vairāk nekā pusgadu ilgušās diskusijas atbalstīja dabasgāzes sadales uzņēmuma "Gaso" tarifu projektu. Tas stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra un nosaka, ka turpmāk dabasgāzes lietotājiem būs jāmaksā ne tikai par faktiski patērēto dabasgāzi, bet arīdzan fiksēts maksājums par pieslēgumu. Visvairāk tas ietekmēs tos iedzīvotājus, kas dabasgāzi izmanto nelielos apjomos – ēdiena pagatavošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt