Ukrainā notiek gūstekņu apmaiņa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ukrainas austrumos svētdien notikusi gūstekņu apmaiņa starp Ukrainas armijas pārstāvjiem un prokrieviski noskaņotajiem separātistiem. To uzraudzīja Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas pārstāvji. 

Gūstekņu apmaiņa notika aptuveni 20 kilometrus uz ziemeļiem no Doņeckas. Pavisam tika atbrīvotas 146 personas uz paritātes principiem.

Taču, neraugoties uz spēkā esošo pamieru, turpinās sadursmes starp Ukrainas armijas daļām un separātistu kaujiniekiem. Doņeckas lidostas apkaimē svētdien bija dzirdams apšaudes troksnis un no sagrautajām ēkām pacēlās dūmu mākonis. Ziņas par sadursmēm ir apstiprinājis arī Ukrainas aizsardzības ministrs Valērijs Geletejs. Vēl joprojām notiek antiteroristisko spēku apšaude, lai arī tās intensitāte ir mazinājusies, viņš paziņojis. Ukrainā vēl joprojām atrodas arī Krievijas armijas karavīri.

Iepriekš Ukrainas prezidents Petro Porošenko paziņojis, ka 70% krievu karaspēka daļu atstājuši Ukrainas teritoriju, bet vēlāk paziņojis, ka krievu karaspēka izvešana ir apturēta.  5.septembrī Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā Kijeva un pašpasludināto neatzīto Doņeckas un Luhanskas tautas republiku pārstāvji parakstījuši protokolu par uguns pārtraukšanu. Tomēr jau nākamās dienas rītā tika ziņots par vienošanās pārkāpumiem.

Politologs, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes profesors Juris Rozenvalds intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam „Rīta Panorāma” norādīja, ka, pamiers ir zināms kompromiss, un Ukrainai nācās piekāpties, piemēram, uz gadu atlikta ES un Ukrainas brīvās tirdzniecības līguma stāšanās spēkā, un šāda lēmuma iemesls ir veicināt stabilizāciju Ukrainā.

Rozenvalds arī norādīja, ka Ukraina pēdējos mēnešos pierādīja, ka tā ir valsts, kas spēj pretoties agresijai, Ukrainas pretošanās parādīja, ka Krimas scenārijs nevar atkārtoties, un Krievija nonākusi situācijā, kurā katrs nākamais solis sliktāks par iepriekšējo.

Politologs arī pauda pārliecību, ka rietumvalstu sankcijas darbojas, un darbojas arī pašas Krievijas noteiktās atbildes sankcijas, kas „darbojas pret Krievijas iedzīvotājiem, jo pārtikas cenas auga”.    

Pēc  Krimas aneksijas prokrieviskie separātistu kaujinieki aktivizējās Ukrainas dienvidaustrumos. Rietumvalstis aicināja Krieviju ietekmēt separātistus un panākt ieroču nolikšanu, taču Maskava norobežojas no pašpasludinātajām "tautas republikām" un ļauj agresijai trupināties. Kijeva pārmet Krievijai separātistu tehnisko un finansiālo atbalstu un ziņo, ka Donbasā darbojas vismaz četras krievu armijas taktiskās grupas – kopumā vismaz 1600 cilvēki.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti