Pasaules panorāma

Tartu izdzīvo vīrusa radīto klusumu

Pasaules panorāma

Vairums Covid-19 upuru - aprūpes namu iemītnieki

Ukrainā ārsti strādā smagos apstākļos

Ukrainā ārsti Covid-19 laikā strādā skarbos apstākļos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ukrainā ierobežojumu dēļ pie jaunajiem vecākiem ārzemēs nevar nogādāt surogātmāšu dzemdētos jaundzimušos. Sarežģītās ekonomiskās situācijas dēļ Ukraina ir viena no retajām valstīm, kurā oficiāli ļauts šāds pakalpojums. Ukrainas tiesībsardze ceļ trauksmi par tūkstošiem dzemdību namos iestrēgušo zīdaiņu laikā, kad veselības aprūpes sistēma vietām joprojām ir pārslogota vīrusa izplatības dēļ.

Kara novājināta un korupcijas inficēta – tādā stāvoklī atrodas Ukrainas ekonomika. Problemātiskie apstākļi valsts veselības sistēmu noveduši pie īpaši skaudriem apstākļiem daudzās reģionālajās slimnīcās. Piemēram, Rietumukrainas Čerņivcu apgabalā ātrās palīdzības darbinieki strādā 12 stundu maiņās.

Bieži vien ātrās palīdzības darbinieki netiek pietiekami pasargāti šādos apstākļos. Maskas tiek lietotas vairākkārt. Aprīkojuma trūkuma dēļ bieži dažādas nepieciešamās preces piegādā privāti ziedotāji, bet kopumā visiem nepietiek aizsarglīdzekļu. "Pirms dažām dienām nomira viena no mūsu feldšerēm. Viņa pie mums strādāja vairākus gadus. Viņai bija smaga pneimonija," stāsta neatliekamās medicīniskās palīdzības ārste Svetlana Padiniča.

Savukārt infekciju slimību speciāliste Olga Kobevko atzīst, ka nereti cilvēkiem nespēj palīdzēt. "Cilvēki vaid: "Gaisu, mums vajag gaisu!" Neko nevaram darīt. Vienkārši turpinām kārtot spilvenu, nespēdami viņus glābt. Pārvietojam viņus uz intensīvās terapijas nodaļu, bet tur izdzīvošanas iespējas ir vēl mazākas," saka Kobevko.

Covid-19 krīze radījusi vēl kādu problēmu. Ārzemnieku vidū surogātmātes no Ukrainas ir pieprasītas. Bet tagad daudzi zīdaiņi nevar tikt nogādāti pie jaunajiem vecākiem, jo valsts robežas ir slēgtas.

"Ja karantīna tiks pagarināta, ievērojot Veselības ministrijas noteikto, tad tie nebūs simti, bet tūkstoši mazuļu. Mums steidzami jāizstrādā mehānisms, kā ļaut vecākiem ierasties pakaļ bērniem, lai viņi varētu uzaugt savās ģimenēs," atzina mediatore Ludmila Denisova.

Mediķe apgalvo, ka bīstamais vīruss skāris daudzus. Četri kolēģi ārstējas slimnīcā. Kopumā aptuveni piektdaļa no visiem gandrīz 20 tūkstošiem Ukrainas Covid-19 gadījumu ir veselības aprūpē strādājošais personāls.

Čerņivcu apgabala galvenajā slimnīcā strādā tikai viena infekcijas slimību speciāliste. Palātās, kas paredzētas 60 cilvēkiem, tagad ārstējas 100 pacientu. Ēka būvēta pirms vairāk nekā simt gadiem, un tajā trūkst centralizētas skābekļa padeves sistēmas, kas ir standarts mūsdienu klīnikās.

Vairumā gadījumu koronavīruss valstī tika ievests, kad dzimtenē atgriezās ārzemēs strādājošie pilsoņi. Pagaidu darbs daudziem bija Itālijā, Spānijā un citās vīrusa skartajās Eiropas valstīs.

"Teikt, ka Ukrainā nav vīrusa, ir tas pats, kas teikt, ka Ukrainā nav kara. To nevar redzēt, bet tas ir starp mums. Tas ir šeit, iekšā. Te to var redzēt. To var redzēt, kad apglabā mirušos," norāda infekciju slimību speciāliste Olga Kobevko.

Pašreizējais prezidents Volodimirs Zelenskis mantojis veselības aprūpes sistēmu, kurai trūkst nepieciešamā finansējuma. Turklāt iepriekšējās valdības laikā tika aizsāktas reformas, kas paredz krasi samazināt valsts subsīdijas veselības aprūpes darbiniekiem un slimnīcu sniegtajiem pakalpojumiem. Jaunajā medicīnas reformu posmā, kas sākās pagājušajā mēnesī, šie līdzekļi strauji samazināti. Kamēr valdība meklē veidus, kā atbalstīt mediķus, ārsti turpina saskarties ar ikdienas izaicinājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti