Tramps Covid-19 dēļ ASV ieviestos ierobežojumus plāno atcelt līdz Lieldienām

ASV prezidents Donalds Tramps uzskata, ka koronavīrusa infekcijas Covid-19 dēļ ieviestie ierobežojošie pasākumi būtu jāatceļ līdz Lieldienām, jo pretējā gadījumā tiks nodarīts vēl lielāks kaitējums ASV ekonomikai. ASV politiskie līderi ir vienojušies arī par 2 triljonu dolāru lielu ekonomikas stimulēšanas finansējumu. Taču tikmēr Ņujorkas gubernators Endrjū Kuomo par nākotnes perspektīvām izsakās visai skeptiski, norādot, ka pašlaik Ņujorkā tiek piedzīvots tikai krīzes sākumsposms un pārējai valstij būtu jāgatavojas daudz lielākiem izaicinājumiem.

Tramps Covid-19 dēļ ASV ieviestos ierobežojumus plāno atcelt līdz Lieldienām
00:00 / 03:55
Lejuplādēt

Ar aptuveni 55 tūkstošiem inficēto Amerikas Savienotās Valstis ir pārliecinoši ieņēmušas trešo vietu pasaulē, atpaliekot vien no Ķīnas un Itālijas. Lai arī saslimšanas gadījumu skaits turpina pieaugt, ASV prezidents Donalds Tramps ir pārliecināts, ka situācija normalizējas un tā varētu atgriezties ierastajās sliedēs līdz Lieldienām, proti, 12. aprīlim. Pēc ASV prezidenta vārdiem, Lieldienas viņam ir īpašs laiks un viņš cer, ka šajā laikā baznīcas būs pārpildītas.

"Mēs pašlaik apspriežam termiņus. Ja saskaita visu kopā, tās ir deviņas dienas plus divarpus nedēļas. Tas ir laiks, kas ir garāks par sākotnēji plānotajām divām nedēļām. Mēs to apspriedīsim un pieņemsim tikai tad, ja tas tiks atzīts par labu. Mēs varētu atvērt daļu no valsts vai lielas daļas no valsts. Kāpēc Lieldienas? Es vienkārši domāju, ka tas ir skaists laiks, tas ir skaists termiņš. Šāds ierosinājums ir izskanējis, balstoties uz laika posmu, kurš pagājis kopš brīža, kad mēs ieviesām piesardzības pasākumus. Bet es vienkārši domāju, ka Lieldienas ir skaists laiks," teicis Tramps.

Tramps arī brīdinājis, ka gadījumā, ja valsts netiks atvērta uzņēmējdarbībai, ASV ekonomika var piedzīvot smagu recesiju vai pat depresiju un tas nozīmētu arī lielu nestabilitāti. Lai arī Tramps apgalvo, ka

sākot redzēt gaismu tuneļa galā, jebkuri turpmākie lēmumi tikšot pieņemti, balstoties uz stingriem faktiem.

Taču tā vien liekas, ka atšķirībā no saviem padomdevējiem pats Tramps šos faktus cenšas ignorēt. Piemēram, par situāciju Ņujorkā, kur saslimušo skaits ir pārsniedzis 25 tūkstošus un tie ir aptuveni 60% no visiem Savienotajās Valstīs konstatētajiem gadījumiem. Kā paziņojis Ņujorkas gubernators Endrjū Kuomo, pašlaik Ņujorkā notiekošais ir tikai sākums un var kalpot par piemēru pārējai valstij.

"Tas aizsākās šeit, jo pie mums ieceļo ļoti daudz cilvēku no visas pasaules. Mums ir lielāks iedzīvotāju blīvums nekā citur. Jūs šādu situāciju novērosit arī citās pilsētās visā valstī. Mēs esam tikai izmēģinājums. Un mūsu tautai to tā arī vajadzētu uztvert: paskatieties uz mums šodien – tur, kur mēs esam šodien, jūs būsit pēc trijām, četrām, piecām vai sešām nedēļām. Mēs esam jūsu nākotne, un tas, ko mēs darām šeit, noteiks kursu tam, ko jūs darāt savās pilsētās un savās kopienās," teicis Kuomo.

Gubernators Kuomo norādījis, ka nenoliedzami - ir nepieciešams stimulēt ekonomiku, taču neviens amerikānis nebūtu gatavs stimulēt ekonomiku uz cilvēku dzīvības rēķina. Tieši tāpēc galvenajai prioritātei ir jābūt dzīvību glābšanai. Šajā jautājumā arī tik attīstīta pilsēta kā Ņujorka saskaras ar nopietnām problēmām, jo arī tai trūkst plaušu ventilācijas aparātu.

Par to Trampam un Kuomo gan ir atšķirīgi viedokļi – prezidents vaino Kuomo nolaidībā un savlaicīgā šo iekārtu neiepirkšanā, taču Kuomo uzskata, ka prezidentam būtu jādod rīkojums šādas ierīces saražot lielākos apjomos, jo pēc tām noteikti būs pieprasījums.

ASV senāts un Baltais nams ir panākuši vienošanos par 2 triljonu dolāru lielu finansiālās stimulēšanas paketi. Par to pēc piecu dienu ilgām diskusijām ir paziņojuši ASV Senāta vairākuma līderis Mičs Makonels un mazākuma līderis Čaks Šūmers. Līdzekļus paredzēts tieši izmaksāt krīzes skartajiem amerikāņiem, piešķirt grantus mazajiem uzņēmumiem, simtiem miljardu dolāru tiks novirzīti lielo kompāniju, tostarp aviokompāniju, atbalstam, kā arī slimnīcu un veselības aprūpes infrastruktūras stiprināšanai.

Gan Senātam, gan Pārstāvju palātai vēl šodien būs jābalso par šī finansējuma apstiprināšanu pirms likumprojekta nodošanas parakstīšanai prezidentam Trampam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt