Sadaļas Sadaļas

Panorāma

B. Džonsons atsāk darbu pēc Covid-19

Panorāma

Skolnieces norāda uz attālināto mācību trūkumiem

Spānijā bērniem ļauj iziet ārpus mājām

Spānija un Itālija atvieglo ierobežojumus

Spānijā pēc pusotru mēnesi ilgas dzīvošanas četrās sienās miljoniem bērnu pirmo reizi atkal atļauts iziet ārpus mājām. Arī Itālija paziņojusi par plāniem vairākos posmos mīkstināt ierobežojošos pasākumus, maijā pakāpeniski atverot veikalus, parkus un muzejus. Itālija un Spānija ir koronavīrusa vissmagāk skartās valstis Eiropā, un abas martā ieviesa vienus no stingrākajiem ierobežojumiem kontinentā.

Spānijā bērni atkal iziet no mājām

Arvien vairāk valstu sāk mīkstināt piesardzības pasākumusUģis Lībietis

Spānijā līdz šīm bērni nedrīkstēja pamest mājas. Bet, situācijai uzlabojoties, noteikumi mīkstināti. Pēc sešām nedēļām četrās sienās svētdien, 26. aprīlī, bērni pirmo reizi drīkstēja iziet ārpus mājas. Tas attiecas uz tiem, kas ir līdz 14 gadus veci. Ne tālāk kā vienu kilometru no mājām bērni drīkst uzturēties ārpusē vienu stundu dienā pieaugušā pavadībā.

Spāņu ģimenes ar bērniem labprāt izmanto iespēju atelpai.

“Vēlos, lai tas viss beidzas un mēs kopā ar draugiem atgrieztos skolā un varētu vienkārši iziet ārā,” sacīja 10 gadus vecs Alberto Terons.

To, ka šis ir bijis grūts laiks, apliecināja arī Alberto tēvs Dāvids Terons: “Bērniem mācības tiešsaistē notiek no deviņiem līdz vieniem. Mēs ar sievu strādājam no mājām.

Ir bijis ļoti grūti visu savienot, pieskatīt bērnus un vienlaikus strādāt ar klientiem un kolēģiem.”

Covid-19 izplatībai Spānijā turpinot palēnināties, valdība šajā nedēļas nogalē ļaus arī pieaugušajiem iziet ārpus mājās, lai dotos pastaigās vai individuāli sportot. Līdz šim to bijis atļauts darīt tikai, lai iegādātos pārtiku, medikamentus vai dotos uz darbu.

Ar Covid-19 saistīto reģistrēto jauno nāves gadījumu skaits diennakts laikā Spānijā svētdien bija 288, kas bija zemākais līmenis pēdējo piecu nedēļu laikā.

Itālijā plāno pakāpeniskus atvieglojumus

Arī Itālija pēc nedēļas plāno atvieglot stingros ierobežojumus. No nākamās pirmdienas, 4.maija, tiks atjaunota dažu rūpnīcu un celtniecības objektu darbība. Tāpat iedzīvotājiem tiks atļauts tikties ar saviem ģimenes locekļiem, tiks atvērti parki, iedzīvotāji varēs apciemot radiniekus, ja viņi dzīvo tajā pašā reģionā. Tiks atļautas bēres, bet ne vairāk kā ar 15 cilvēku piedalīšanos.

Ja viss noritēs kā plānots, tad Itālijā pēc vēl divām nedēļām durvis vērs līdz šim slēgtie mazumtirdzniecības veikali, muzeji un bibliotēkas, bet jūnija sākumā – bāri, restorāni, frizētavas. 

Uzņēmumiem tomēr būs strikti jāievēro drošības pasākumi.

Itālija lielu uzmanību gatavojas pievērst krīzes otrajai fāzei, kurā mērķis būs restartēt ekonomiku, neizraisot jaunu saslimstības vilni.

“Ja neievērosim distancēšanos un piesardzības pasākumus, epidēmijas līkne var atkal pacelties un iziet ārpus kontroles. Mirs vairāk cilvēku, ekonomiskās sekas būs neatgriezeniskas. Tādēļ, ja jūs mīlat Itāliju, ievērojiet distanci!” uzsvēra Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte.

Arī Itālijā pēdējās nedēļās pakāpeniski turpinājis samazināties ik dienu jaunreģistrēto Covid-19 saslimšanu un nāves gadījumu skaits, kas maksimumu sasniedza marta nogalē.

Atvieglojumi arī citviet

Par ierobežojumu pakāpenisku atcelšanu paziņojusi arī Jaunzēlande, kura līdz šim ir izpelnījusies galvenokārt tikai atzinīgus vārdus par krīzes uzraudzību un vadīšanu. Pirmo reizi mēneša laikā jaunzēlandieši varēs doties makšķerēt, sērfot, medīt vai doties pārgājienos, taču veikali un restorāni joprojām būs slēgti.

Pirmdien pirmo reizi pēc triju nedēļu prombūtnes, kas bija saistīta ar inficēšanos ar koronavīrusu, darbā atgriezies arī Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons, uz kuru tiek izdarīts spiediens gan atcelt bargos piesardzības pasākumus Covid-19 dēļ, gan koronavīrusa radīto sarežģījumu dēļ pagarināt pēcbreksita sarunas ar Eiropas Savienību.

Kā paziņojis Džonsons, viņš ļoti labi saprot iedzīvotāju nepacietību, taču sabiedrības drošības dēļ ierobežojumi pagaidām netiks mīkstināti: “Es pilnībā saprotu jūsu nepacietību. Tā ir arī valdības nepacietība.

Taču mums ir jāapzinās arī otrā uzliesmojuma risks, mums ir jāapzinās, ka mēs varam zaudēt kontroli pār šo risku. Tas nozīmētu ne tikai jaunus nāves un saslimšanas gadījumus, bet arī ekonomisku katastrofu.

Mums būtu jānospiež bremzes visā valstī un visā ekonomikā. Ierobežojošo pasākumu ieviešana no jauna radītu lielākus un ilgstošākus zaudējumus. Es saprotu, ka ir grūti, un arī es vēlos, lai šī ekonomika virzītos uz priekšu, cik vien ātri iespējams. Taču es atsakos aizmest visus tos sasniegumus un tos upurus, kurus ir nesuši britu iedzīvotāji, riskējot ar jaunu slimības uzliesmojumu un milzīgiem upuriem, kā arī Nacionālā veselības dienesta pārslodzi.”

Arī tādas valstis kā Norvēģija, Vācija, Izraēla pamazām sāk domāt par atvieglojumiem, kas, pirmkārt skars bērnus un viņu atgriešanos skolā. Darboties atsāk arī mazākie uzņēmumi un pakalpojumu sfēras iestādes, piemēram, frizētavas. Savukārt Francijas valdība ir paziņojusi, ka ierobežojumu mīkstināšanai sabiedrībai tiks piedāvāts iegādāties aptuveni 26 miljonus atkārtoti lietojamo sejas masku.

Tikmēr saņemtas ziņas, ka arī Ķīnas pilsētā Uhaņā, kas tiek uzskatīta par vīrusa izcelsmes vietu, pašlaik slimnīcās vairs neesot neviena Covd-19 slimnieka. Rietumu pasaulē gan joprojām valda skeptiska attieksme par to, vai šie Ķīnas sniegtie dati ir precīzi.

KONTEKSTS:

Kopš koronavīrusa epidēmijas sākuma decembrī un turpmākās izplatības visā pasaulē ir pagājuši jau četri mēneši. Upuru skaits ir sasniedzis 208 tūkstošus, bet inficēto skaits pārsniedzis trīs miljonus. Lai pasargātu sevi un apkārtējos no šīs slimības, miljoniem cilvēku visā pasaulē vairākas nedēļas ir pavadījuši karantīnā vai pašizolācijā.

Bet, situācijai uzlabojoties, dažas valstis sākušas spriest par ierobežojumu mīkstināšanu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt