REPORTĀŽA no Floridas: Kā ASV politiķi uzrunā vēlētājus pandēmijas laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Cīņa ar Covid-19 ir pamatīgi ietekmējusi šā gada ASV priekšvēlēšanu kampaņu. Neviena no divām vadošajām partijām nav varējusi klātienē sarīkot ierasto masveida kongresu, lai nominētu kandidātu uz prezidenta amatu. Bailēs no vīrusa nepieredzēti liels amerikāņu skaits ir nolēmis balsot pa pastu.

REPORTĀŽA no Floridas: Kā ASV politiķi uzrunā vēlētājus pandēmijas laikā
00:00 / 11:12
Lejuplādēt
Demokrātu partijas kandidāts Džo Baidens ir pavadījis daudz laika, uzrunājot vēlētājus no savām mājām. Turpretī pašreizējais prezidents Donalds Tramps arī pēc pārslimošanas ar Covid-19 aktīvi rīko ļaužu pilnas tikšanās ar vēlētājiem. Kā amerikāņu politiķi mēģina uzrunāt vēlētājus koronavīrusa laikā?

 

Pie iecirkņa – Trampa, Baidena un citu atbalstītāji

Vienā no Floridas Maiami pilsētas vēlēšanu iecirkņiem cilvēki pamazām ierodas, lai nobalsotu. Joprojām ir iepriekšējā balsošana. Un pie ieejas ir vērojama vesela jūra ar dažādiem plakātiem, kas aicina balsot gan par Baidenu, gan par Trampu, gan arī par abu partiju kandidātiem uz citiem amatiem.

"Es esmu simtprocentīgs demokrāts. Es vienmēr balsoju par demokrātiem, lai kurš kandidētu," stāsta vīrietis, kurš ir apsēdies pie iebraukšanas vēlēšanu iecirkņa autostāvvietā un tur rokās plakātu, kas atbalsta vietējo Demokrātiskās partijas kandidāti Donnu Šalelu. Viņa cīnās par vietas saglabāšanu ASV Kongresa apakšpalātā. Divas nedēļas, kamēr Maiami notiek iepriekšējā balsošana, šis vīrietis te ir sastopams no rīta līdz vakaram. 

"Divpadsmit stundas – no septiņiem rītā, līdz septiņiem vakarā. Es gribu redzēt pārmaiņas sev apkārt, un tas ir vienīgais man zināmais veids, kā popularizēt to, kam es ticu," teica ASV vēlētājs.

Netālu sēž kāda melnādainā sieviete, kura aģitē par Mariju Elvīru Salazaru. Viņa ir Republikāņu partijas kandidāte uz šo pašu vietu Kongresā.

"Viņas ģimene atbrauca uz ASV ar pieciem dolāriem. Kad viņi nostājās uz kājām, viņi mēģināja palīdzēt arī citiem.

Arī viņa grib palīdzēt citiem nostāties uz kājām. Viņa ir jauks cilvēks. Svētdien viņa devās kopā ar mums uz baznīcu.

Viņa uzrunāja visu draudzi, un es varu pateikt, ka šī kundze ir sirsnīga. Un, ja jums ir sirsnīgums, tad jums ir viss nepieciešamais," klāsta sieviete.

Par spīti politiskām kaislībām, kas pašlaik valda ASV, abu partiju aģitatori pie šī vēlēšanu iecirkņa sadzīvo visai draudzīgi. Iespējams, tādēļ ka vairākiem no viņiem plakātu turēšana ir darbs. To apliecina arī kāda jauniete, kas aģitē par republikāņu kandidāti uz Floridas štata Senātu Ileanu Garsiju.

"Jā, viņi ir ļoti draudzīgi. Mēs te visi esam draugi. Esmu te esmu kopš diviem pēcpusdienā. Parasti es strādāju vai nu no septiņiem līdz diviem vai no diviem līdz septiņiem," viņa saka.

Nedaudz tālāk, stāvvietas vidū, ir izvietota Demokrātiskās partijas telts. Tas ir viens no vairākiem objektiem, par kuru atbild vietējais partijas koordinators.

"Mēs vienkārši mēģinām būt klātesoši, mēģinām radīt pozitīvu gaisotni. Florida ir patiess cīņas lauks. Es vispār nāku no Ņujorkas un tikai pagājušā gada septembrī esmu te pārcēlies. Un viena no lietām, ko es gribēju darīt pēc pārcelšanās, ir būt iesaistītam vēlēšanu procesā. Ja es kaut ko esmu iemācījies, tad tas ir tas, ka šajā štatā patiešām notiek sīva cīņa. Ņujorkā mēs vienkārši balsojam un viss ir diezgan mierīgi.

Bet šeit mums ir jābūt redzamiem, mums ir jāmotivē savi  atbalstītāji. It sevišķi šogad, kad notiek vienas no svarīgākajām vēlēšanām mūsdienu vēsturē," stāsta turpat satiktais partijas koordinators.

Vīrietim mugurā ir tumši zils T krekls, bet uz sejas sarkana maska ar uzrakstu "Black lives matter" jeb "Melnādaino dzīvībai ir nozīme". Šī frāze pēdējos mēnešos ir kļuvusi par cilvēktiesību un rasu vienlīdzības protestu kustības nosaukumu.

Vaicāts, cik labprāt cilvēki ir gatavi runāt ar svešiniekiem koronavīrusa laikā, viņš saka: "Man liekas, ka lielākoties visi ievēro sociālo distancēšanos un velk maskas. Mēs nodrošinām arī roku dezinfekcijas līdzekļus, lai cilvēki varētu notīrīt rokas ik pa laikam. Mēs dalām arī maskas ar Hosē Havjēra Rodrigeza vārdu. Viņš kandidē uz štata Senātu. Ir arī Donnas Šalelas maskas… Un šie picas gabaliņi, tie ir domāti aktīvistiem, kuri palīdz izdalīt kartītes. Un vakar te bija atbraucis autobuss, no kura par brīvu dalīja siermaizes uz grila. Tās bija vienas no labākajām karstajām siermaizēm, ko esmu ēdis!"

Atšķirīgās priekšvēlēšanu aģitācijas pieejas

Iespējams, ka vislielākā atšķirība starp republikāņu un demokrātu pieeju priekšvēlēšanu aģitācijai ir redzama brīžos, kad Donalds Tramps un Džo Baidens tiekas ar vēlētājiem. Tramps turpina tradicionālās tikšanas, kurās sanāk vairāki tūkstoši cilvēku. Viņi stāv plecu pie pleca un skaļi uzsauc prezidentam. Ne visi šajās sanāksmes velk maskas. Pēdējā laikā šīs tikšanās tiek rīkotas svaigā gaisā, nevis iekštelpās, kas tiek uzskatīts par drošāku risinājumu.

Daudzi Trampa atbalstītāji piekrīt pašreizējā prezidenta apgalvojumiem, ka cīņā ar koronavīrusu ir darīts viss iespējamais. Piemēram, viena sieviete apgalvoja, ka šogad mirstības rādītāji nav krietni augstāki kā citus gadus.

"Kas ir slikts ar mūsu rādītājiem? Cilvēki mirs tik un tā. Kādu var nobraukt, kad tas šķērso ielu.

Tagad mēs jau daudz ko zinām par šo vīrusu. Mēs varam viņus labāk ārstēt. Cilvēki nemirst tik ātri. Un ziniet, Dievs deva man garu, kas ir nevis bailīgs, bet gan drosmīgs!" teica Trampa atbalstītāja.

Savukārt cits prezidenta atbalstītājs sacīja, ka pārējie Trampa sasniegumi ar uzviju atsver viņa rīcību pašreizējās pandēmijas laikā. "Viņš ir lieliski strādājis. Ja runājam par palīdzību cilvēkiem, tad viņš patiešām to ir devis. Daži vienmēr mēģina aizrādīt, ka viņš dara to vai šo, bet ir jāskatās uz tiešām svarīgām lietām. Kaut vai veselības aprūpe – viņš ir atvēris tirgu un tagad cenas krīt. Ir jāskatās uz šādām patiešām svarīgām lietām, kas palīdz mums, cilvēkiem."

Turpretī Baidena kampaņas veidotāji ir nolēmuši masveida pasākumus rīkot līdzīgi kā kādreiz darbojās Amerikā populārie brīvdabas kinoteātri. Katrs apmeklētājs tajos iebrauc ar savu automašīnu, kurā arī paliek līdz beigām. Tikai tagad filmas vietā uz skatuves ir Baidens vai kāds no viņa līdzgaitniekiem. Bet tas nenozīmē, ka arī demokrāti nerīko klātienes sarunas ar vēlētājiem.

Klauvē pie durvīm, uzrunā sociālajos tīklos

Latvijas Radio tiekas ar Mariju-Elenu Lopezu, kura ir pirmā priekšsēdētāja vietniece Maiami-Deidas apgabala Demokrātiskajā partijā. Norunātajā tikšanās vietā Lopezu ir viegli pazīt. Viņa ir enerģiska sieviete ar nedaudz sirmiem matiem, brillēm un zilu T kreklu, uz kura baltiem burtiem rakstīts "Kubiešu-amerikāņu demokrāti". Netālu no terases notiek ielu remonts. Tādēļ ir diezgan skaļš. 

Savulaik Lopeza, tāpat kā daudzi kubiešu izcelsmes imigranti, bija republikāniete. Bet vēlāk viņa mainīja savu partijas piederību. "Kā divu meitu vientuļā māte un zinot, cik sarežģīti ir strādāt un audzināt bērnus, es aizdomājos, kas ir tie cilvēki, ko es patiesībā atbalstu. Vai es tiešām gribu atbalstīt čupu vecu, baltādainu vīriešu, kuri lems par manu nākotni? Turklāt es esmu tikpat gudra vai pat gudrāka nekā daudzi no šiem vecajiem, baltādainajiem vīriešiem. Tad es sev pateicu, ka man ir jāsaprot, par ko es balsoju un kādu politiku šis cilvēks pārstāv.”

Par spīti koronavīrusa radītajai piesardzībai, Demokrātiskās partija arī Maiami pilsētā juta nepieciešamību uzrunāt cilvēkus klātienē. Tādēļ rudenī, kad Covid-19 uzliesmojums Floridā nedaudz noplaka, partija noalgoja ap 500 cilvēku, kuri katru dienu dodas klauvēt pie vēlētāju durvīm.

Lopeza stāsta, ka vispirms aģitatori pakar uz durvju roktura skaidrojošos materiālus, tad pieklauvē, pakāpjas nost no ieejas divus metrus un gaida atbildi.

"Cilvēki ir visnotaļ atsaucīgi. Viņi ir izsalkuši pēc informācijas. Daži ir tik ļoti noslēgušies, ka, pat ieraugot cilvēku divu metru attālumā, viņi ir priecīgi, jo var aprunāties ar dzīvu būtni, ko nav redzējuši pēdējos četros mēnešos. Tā kā mēs esam saņēmuši labas atsauksmes no sarunām ar cilvēkiem un no mūsu mēģinājumiem skaidrot, cik būtiskas ir šīs vēlēšanas."

Lopeza uzskata, ka daudzi cilvēki Amerikā atdod balsi vienai vai otrai partijai ieraduma pēc, nemaz neaizdomājoties par to, vai šāda politika ir viņu interesēs. 

"Piemēram, ļoti daudzi mūsu apgabala iedzīvotāji izmanto Obamas laikā ieviesto veselības apdrošināšanu. Pēc šī rādītāja mēs esam viens no līderiem valstī. Un it sevišķi daudz šādu cilvēku dzīvo republikāņu rajonos. Un šie paši cilvēki tagad atbalsta prezidentu, kurš vēlas tikt vaļā no šīs veselības reformas un noteikumiem, kas garantē apdrošināšanu arī cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām. Tas nozīmē, ka viņi zaudēs vienīgo viņiem pieejamo veselības apdrošināšanu. Viņi vienkārši balso pretēji savām personīgajām interesēm." 

Līdztekus tam demokrāti aktīvi ievieto reklāmas dažādos sociālajos tīklos, regulāri izsūta īsziņas un zvana potenciālajiem vēlētājiem.  Lielākais uzsvars tiek likts nevis uz republikāņu pārliecināšanu, bet gan uz neregulāri balsojošo demokrātu motivēšanu šoreiz doties pie vēlēšanu urnām. 

Līdzīgi rīkojas arī republikāņi. Viņu mērķis ir aktivizēt vēlētājus, kas dažādu iemeslu dēļ varētu palikt mājās.

Turklāt līdztekus dažādām klātienes tikšanās reizēm ar vēlētājiem Tramps un viņa kampaņa aktīvi iegulda naudu arī reklāmās digitālajā vidē un citur.

Tā bija arī viena no pašreizējā prezidenta veiksmes atslēgām pirms četriem gadiem.

Baidena kampaņai noslēguma posmā ir krietni vairāk naudas nekā Trampam. Tādēļ arī reklāmu ir vairāk. Bet finansiālā priekšroka bija arī Hilarijai Klintonei. Tādēļ tikai vēlēšanu rezultāti var parādīt, kurai pusei veiksmīgāk izdevies mobilizēt savus atbalstītājus.

ASV prezidenta vēlēšanas notiks 3. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti