Panorāma

Daudzi paliks bez pasta sūtījumiem

Panorāma

Birmingemas bibliotēka – Latvijas karoga krāsās

Pieminekļu izgaismošana citās valstīs

Pieminekļu izgaismošana pasaulē – tradīcija, svētku rota un solidarizēšanās

Laikā, kad Latvijā vēl vāc ziedojumus Brīvības pieminekļa izgaismošanai, daudzās valstīs slavenu pieminekļu un ēku fasāžu izgaismošana kļuvusi par tradīciju. Bieži vien simboli īpaši izgaismoti, lai sniegtu vēstījumu par solidaritāti ar citām valstīm un kopā svinētu nozīmīgus svētkus.

Lietuvas trīs krustus, sekojot senām leģendām, uzbūvēja 1916. gadā. Piecdesmitajos gados tos nopostīja padomju vara, bet līdz ar tās krišanu krusti tika atjaunoti un tagad regulāri iemirdzas valsts karoga krāsās dažādu svinīgu notikumu laikā.

Un ne tikai valsts karoga. Piemēram, tajos atmirdzēja Francijas trikolors, Lietuvai  solidarizējoties ar Francijas tautu pēc Parīzes teroraktiem, kā arī Polijas balti sarkanais karogs, pieminot nogalināto Gdaņskas mēru Pāvelu Adamoviču. Lietuvā līdzīgi kā Rīgas dome tiek izgaismota arī Kauņas dome. 

Tikmēr mūsu ziemeļu kaimiņvalsts galvaspilsētas Tallinas sirdī ir viens izgaismots brīvības krusts, bet ap to esošais Brīvības laukums arī iemirdzas gan svinīgos, gan atceres pasākumos. Piemēram, par godu Lietuvas simtgadei. Tad īpaši tika izdekorēti tiek arī laukuma laternu stabi, un Igaunijas sveicieni bija redzami uz lieliem ekrāniem.

Citkārt Tallinā īpaši izgaismots tiek Stenboka nams – Igaunijas valdības oficiālā rezidence, kas ļoti labi redzama arī no attāluma un putna lidojuma. 

Līdzīgas pieminekļu un ēku izgaismošanas tradīcijas, protams, ir arī daudzās citās zemēs. Tostarp Parīzes Eifeļa tornis, kas ar īpašu gaismas šovu šogad svinēja savu 130 jubileju.

Arī ASV Baltais nams, uz kura fasādes tiek izgaismoti dažādi politiski vēstījumi, piemēram, homoseksuālu laulību apstiprināšana vēl prezidenta Baraka Obamas laikā.

Tāpat slavenā Kristus Pestītāja statuja Riodežaneiro, kas iemirdzējās, piemēram, Pasaules futbola čempionāta spēlēs uzvarējušo valstu krāsās.

Un izgaismoti tiek ne vien nami un statujas. Piemēram, Latvijas karoga krāsās Niagāras ūdenskritums iemirdzējās gan Latvijas simtgadē, gan, starp citu, arī šogad, 18. novembrī.

Lai izgaismotu Brīvības pieminekli, tā izgaismošanas fonds strādā pie gaismas skicēm, kuras drīzumā varētu nodot sabiedriskajai apspriešanai, un vāc tautas ziedojumus, lai piemineklis atkal taptu gaišs. Ziedot var 90067006 (€ 1,42), brivibaspiemineklis.lv vai ziedot.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti