Obama skeptisks par uguns pārtraukšanu Ukrainā pēc Putina un Porošenko sarunas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

ASV prezidents Baraks Obama preses konferencē Tallinā paudis skeptisku viedokli par Ukrainas prezidenta Petro Porošenko un viņa Krievijas kolēģa Vladimira Putina telefonsarunā it kā panākto vienošanos par uguns pārtraukšanu Doņeckas un Luhagskas apgabalā. Obama norādījis, ka iepriekšējās līdzīgās vienošanās cietušas neveiksmi. 

Laikā, kad prokrieviskie kaujinieki paplašina uzbrukumus Ukrainas dienvidaustrumu reģionā un izskanējis, ka pat NATO neoficiāli atzinusi valdības spēku zaudējumu šajā karā, paziņots, ka Ukrainas un Krievijas vadītāju viedokļi par pamieru Donbasā sakrīt.

Ukrainas prezidenta preses dienests pavēstījis, ka  Petro Porošenko un Vladimirs Putins telefoniski vienojušies par pastāvīgu uguns pārtraukšanu nemierīgajā austrumu reģionā un panākuši abpusēju sapratni par soļiem, kas veicinās pamiera nodibināšanu.

Kremlis gan steidza tik skaļu paziņojumu noraidīt, uzsverot, ka prezidenti tikai sprieduši par soļiem, kas nepieciešami, lai ātrāk apturētu asinsizliešanu.

Krievija vienoties par uguns pārtraukšanu nevar fiziski, jo tā nav konflikta puse,"  sacīja Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.

Bet pašpasludinātās Doņeckas tautas republikas pārstāvji drīz vien paziņoja, ka uguni nepārtrauks, kamēr Donbasā atradīsies ukraiņu karaspēks.

Pēc šādas vētrainas reakcijas Ukrainas prezidenta birojs sākotnējo tekstu par pastāvīgu uguns pārtraukšanu koriģējis, un pārliecību par to nav izteikuši arī rietumvalstu politiķi. Piemēram, ASV prezidents Baraks Obama tūlīt atgādinājis, ka iepriekšējās vienošanās par pamieru Austrumukrainā cietušas neveiksmi.

Ir pāragri spriest, ko nozīmē šis pamiers. Mēs nezinām detaļas, esam redzējuši tikai dažus ziņojumus. Mēs esam nepārtraukti atbalstījuši prezidenta Porošenko centienus panākt pamieru, kas novestu pie konflikta politiskā atrisinājuma. Līdz šim tie nebija noturīgi. Gan tāpēc, ka Krievija tos neuztvēra nopietni vai izlikās, ka nekontrolē separātistus, gan tāpēc, ka separātisti neievēroja uguns pārtraukšanu, kad domāja, ka tā nav viņu interesēs,” sacīja Obama.

Arī eksperti šo informāciju vērtē dažādi. Lai gan precīzs prezidentu telefonsarunas saturs nav zināms, visticamāk, tik krass pavērsiens konfliktā tuvākajā laikā nav gaidāms. Savukārt paziņojums par pamieru varētu būt informācijas kara sastāvdaļa, lai noskaidrotu sabiedrības reakciju uz šādu notikumu attīstību.

Jau ziņots, ka pēc aprīlī notikušās Krimas aneksijas prokrieviskie separātistu kaujinieki aktivizējās Ukrainas dienvidaustrumos. Rietumvalstis aicināja Krieviju ietekmēt separātistus un panākt ieroču nolikšanu, taču Maskava norobežojas no pašpasludinātajām "tautas republikām" un ļauj agresijai trupināties.

Aizvien turpinās ukraiņu armijas cīņa ar separātistiem Doņeckas un Luganskas apgabalā.  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti