No cietuma atbrīvotais žurnālists iesūdz tiesā darba devēju - telekompāniju «Al Jazeera»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Telekompānijas „Al Jazeera” angļu dienesta žurnālists Mohameds Fahmi, kurš līdz ar latviešu izcelsmes žurnālistu Pēteri Gresti tika tiesāts Ēģiptē, iesūdzējis savu darba devēju tiesā. Fahmi apsūdz „Al Jazeera” nolaidībā un noslēgtā darba līguma noteikumu nepildīšanā. Savā paziņojumā žurnālists arī norādījis, ka jaunatklātie fakti tikai apstiprina iepriekš izteikto pieņēmumu, ka lieta pret ārvalstu žurnālistiem ir bijusi politizēta.

Ēģiptes un Kanādas pilsonis Mohameds Fahmi un divi viņa kolēģi no televīzijas sabiedrības „Al Jazeera”, ieskaitot Pēteri Gresti, Ēģiptes cietumā pavadīja vairāk nekā 400 dienu. Viņi tika apsūdzēti par piederību teroristu organizācijai „Musulmaņu brālība” un Ēģiptes nacionālās drošības apdraudēšanu, kā arī nepatiesu ziņu pārraidīšanu. Lai arī sākotnēji apsūdzētajiem tika piespriesti līdz pat 10 gadiem ilgi cietumsodi, apelācijas tiesa šos spriedumus atcēla un žurnālisti šī gada sākumā tika atbrīvoti pret drošības naudu.

Jau atrodoties brīvībā, Mohameds Fahmi un viņa advokāti ir iesnieguši prasību Kanādas Britu Kolumbijas augstākajā tiesā, vēršoties pret raidsabiedrību „Al Jazeera” un pieprasot izmaksāt 100 miljonu dolāru lielu kompensāciju. Prasība Kanādas tiesā iesniegta tāpēc, ka Mohameds Fahmi ir izlēmis atteikties no Ēģiptes pilsonības, tāpēc Ēģiptē viņš tiekot uzskatīts par nodevēju.

Žurnālists apsūdz savus darba devējus par to, ka tie ir maldinājuši viņu par viņa likumīgo statusu Ēģiptē, kā arī par neatļautu viņa sagatavoto materiālu pārraidīšanu Ēģiptes televīzijas kanālā „Jazeera Mubashir Masr”. Ēģiptes tiesa šo kanālu ir aizliegusi par neobjektīvu un tendenciozu materiālu pārraidīšanu, īpaši izrādot simpātijas „Musulmaņu brālībai”.

Kairā sarīkotā preses konferencē Fahmi norādījis, ka jau ieslodzījuma laikā viņš ir uzzinājis arī to, ka viņa darba devējs ir piegādājis filmēšanas aprīkojumu „Musulmaņu brālības” biedriem un atbalstītājiem, kā arī izmantojis viņa sagatavotos materiālus bez pienācīgām atsaucēm. Šādu rīcību viņš nosaucis nevis par žurnālistiku, bet gan par propagandu.

Tāpat Mohameds Fahmi apgalvo, ka telekanāls „Al Jazeera” nav pilnībā apmaksājis tiesāšanās izdevumus pēc tam, kad viņš bija izvēlējies citus aizstāvjus, nevis tos, kurus piedāvāja televīzijas kanāls. Arī viņa advokāti norāda, ka faktiski „Al Jazeera” nav ne tikai aizstāvējusi savus darbiniekus, bet tieši otrādi – pakļāvusi tos briesmām.

Šajās dienās atkārtoti izskanējis viedoklis arī par to, ka pret žurnālistiem vērstais tiesas process ir politizēts un tā ir daļa no daudz plašāka strīda starp Ēģipti un Kataru, kurā televīzijas kanāls „Al Jazeera” ir bāzēts. Viens no Mohameda Fahmi aizstāvjiem Mohameds Hamuda preses konferencē atzinis, ka no to personu skatupunkta, kas cīnījās pret „Musulmaņu brālību”, „Al Jazeera” vienmēr ir bijusi gan „Musulmaņu brālības” labā, gan kreisā roka, kas vienmēr atbalstījusi ekstrēmistu darbību un apvērsumus. To mērķis nav bijusi demokrātijas veicināšana, kā to gribot redzēt Rietumu pasaule, bet gan reģionālas kundzības panākšana.

Līdz šim televīzijas sabiedrība „Al Jazeera” ir noliegusi nepietiekamas aizstāvības nodrošināšanu saviem darbiniekiem, taču vakar izskanējušos apgalvojumus un tiesā iesniegto prasību kompānija vēl nav komentējusi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti