Katara noraida prasības blokādes izbeigšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

 

Katara kā nesaprātīgas un nereālistiskas noraidījusi Saūda Arābijas un tās sabiedroto izvirzītās prasības diplomātiskās un ekonomiskās blokādes izbeigšanai. Iesaistījusies arī Turcija, paziņojot, ka tās ir „pretrunā starptautiskajām tiesībām”.

Katara noraida prasības blokādes izbeigšanai
00:00 / 02:45
Lejuplādēt

Četras arābu valstis, kas šomēnes pārtrauca attiecības ar Kataru, ir izvirzījušas tai prasības, kas jāizpilda, lai tiktu izbeigta šī krīze. Starp tām arī prasības slēgt telekanālu “Al Jazeera” un Turcijas militāro bāzi Katarā.  

Saūda Arābija, Apvienotie Arābu Emirāti, Bahreina un Ēģipte prasības Katarai krīzes izbeigšanai izvirzīja tikai piektdien - vairāk nekā divas nedēļas pēc tam, kad šīs valstis pret Kartaru ieviesa blokādi un sarāva diplomātiskās saites, to apsūdzot par terorisma un ekstrēmistisku grupu atbalstīšanu. Katara apsūdzības noraida.

Vašingtona jau šonedēļ bija paudusi bažas un šaubas par Persijas līča arābu valstu īstenotās Kataras blokādes iemesliem, ņemot vērā, ka tās Dohai kavējās sniegt apsūdzību detaļas.

ASV Valsts departamenta preses dienesta vadītāja Hetere Nauerta, komentējot notiekošo, izvirzīja jautājumu – „vai tiešām šie soļi sperti tāpēc, ka Katara atbilstoši apsūdzībām atbalsta terorismu, vai arī tās ir senās domstarpības Persijas līča arābu valstu sadarbības padomes locekļu vidū”.

Pāris dienas pēc šī paziņojuma Saūda Arābija un citas valstis piektdien Katari beidzot iesniedza 13 konkrētu prasību sarakstu blokādes un krīzes izbeigšanai. Piemēram, Katarai pieprasīts slēgt tās finansēto, globāli pazīstamo telekanālu “Al Jazeera”, ko citas valstis apsūdz par platformas sniegšanu islāmistu kustībām un opozīcijas kustību iedrošināšanu. Telekanāls to noliedz.

Tāpat Katarai pieprasīts samazināt saites ar Irānu, kā arī nekavējoties slēgt Turcijas militāro bāzi savā teritorijā un izbeigt militāro sadarbību ar Turciju. To visu pieprasīts izdarīt desmit dienu laikā.

Katara iesniegto prasību sarakstu jau nosaukusi par nesaprātīgu, nepamatotu un nereālistisku, turklāt tādu, kas iejaucas valsts suverenitātē.

Kataras Ārlietu ministrija norādīja, ka tagad „analizē” sarakstu, „lai sagatavotu atbilstošu atbildi”, bet valsts vēstnieks ASV paziņoja, ka saraksta mērķis ir „sodīt Kataru par tās neatkarību”.

Krīzē ir ierauta arī Turcija, un viens no punktiem, kam pievērsta īpaša uzmanība, ir prasība slēgt Turcijas militāro bāzi Katarā. Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans svētdien, 27.jūnijā, paziņoja, ka Saūda Arābijas un tās sabiedroto prasības pret Kataru ir „pretrunā starptautiskajām tiesībām”, bet prasība slēgt bāzi – „necieņa pret Turciju”.

Erdogans norādīja, ka atbalsta Kataras nostāju un tai izvirzītās prastības ir aizgājušas „par tālu”.

Kopš Saūda Arābija un tās sabiedrotās jūnija sākumā pret Kataru ieviesa diplomātiskās un ekonomiskās sankcijas, tieši Turcija, kā arī Irāna, arvien vairāk iesaistījušās, lai kaimiņvalstu blokādei pakļauto Kataru apgādātu ar pārtiku un citām precēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti