NATO līderi: lielākās problēmas rada Krievija un Ķīna

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Krievija un Ķīna šobrīd rada lielākos izaicinājumus NATO aliansei: tāds ir viens no NATO valstu līderu sanāksmes secinājumiem. 30 valstu politiķi sapulcējušies NATO galvenajā mītnē Briselē ar mērķi apspriest organizācijas attīstību tuvāko desmit gadu laikā. Šī tikšanās bija arī iespēja daudziem valstu līderiem pirmoreiz tikties ar ASV prezidentu Džo Baidenu.

NATO līderu sanāksme šoreiz ir diezgan īsa un pilna ar simbolismu. Alianses biedri sapulcējās Briselē, lai vēlreiz apstiprinātu ciešo sadarbību un skaidri dzirdētu no jaunā ASV prezidenta Džo Baidena, ka viņš, atšķirībā no sava priekšgājēja Donalda Trampa, neapšauba NATO lomu.

Eiropa var rēķināties ar ASV atbalstu

Baidens nesagādāja pārsteigumus un skaidri paziņoja, ka NATO alianse ir svarīga arī Amerikai.

“NATO ir ārkārtīgi nozīmīga no ASV interešu viedokļa. Ja tādas alianses nebūtu, mums nāktos to izdomāt. Tas ļauj Amerikai rīkoties pasaulē kā nekad agrāk. Otrkārt, visas savas karjeras laikā esmu atkārtojis, ka NATO līguma piektais pants [uzbrukums vienai no NATO dalībvalstīm ir uzskatāms par uzbrukumu visām] ir svēta apņemšanās.

Es vienmēr atgādinu amerikāņiem, ka brīdī, kad mums pirmo reizi kopš Otrā pasaules kara tika uzbrukts, NATO iesaistījās uz piektā panta pamata. Tādēļ es vēlos, lai Eiropa zinātu, ka tā var rēķināties ar ASV atbalstu.”

Demokrātiskām valstīm jāturas kopā

Krievijas īstenotā politika joprojām tiek uzskatīta par lielāko izaicinājumu NATO. Tomēr šobrīd tai pievienojusies arī Ķīna, kas pēdējā laikā aktīvi attīsta savu armiju. NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs pievērsa uzmanību tam, ka jau tagad Ķīnai ir lielākā militārā flote pasaulē.

Kanādas premjers Džastins Trudo uzskata, ka NATO ir jārāda demokrātiskās alternatīvas piemērs ne tikai saviem iedzīvotājiem, bet visai pasaulei.

“Sadarbība starp Krieviju un NATO valstīm šobrīd notiek sliktāk nekā vairāku pēdējo desmitgažu laikā. Tādēļ mums ir jāapvieno spēkus. Turklāt runa nav tikai par Krieviju, bet arī par autoritārisma uzplaukumu daudzviet pasaulē. Tas arvien vairāk sacenšas un izaicina NATO valstis.”

No rīta ar Kanādas premjeru tikās arī Latvijas prezidents Egils Levits. Kā zināms, Kanādas spēki šobrīd mūsu valstī vada pārējos NATO karavīrus. Prezidents sacīja, ka Trudo bijis pozitīvi noskaņots par to, ka Kanādas karaspēks turpinātu vadīt šo misiju arī pēc 2023. gada.

Levitam kopā ar Lietuvas prezidentu un Igaunijas premjeri notika tikšanās arī ar Baidenu.

Baidena ievēlēšana nākusi par labu NATO

NATO līderi vienojās arī par alianses budžeta palielināšanu. Tomēr konkrētās summas varētu tikt nosauktas tikai pēc gada. Levits šo nodomu atbalsta.

“Krievija paliek joprojām nopietnākais izaicinājums NATO – ģeopolitisks un militārs. Mēs sagaidām, ka NATO būs vienota attiecībā uz šo izaicinājumu.

Tāpat mēs turpināsim skatīties arī citus jautājumus, it sevišķi tehnoloģiju jautājumus, lai NATO, lai Rietumi, lai Eiropa neatpaliktu tehnoloģiskajā sacensībā un ko NATO var darīt arī klimata pārmaiņu problēmu risināšanā,” teica Levits.

Levits arī piebilda, ka līdz ar jaunā ASV prezidenta ievēlēšanu gaisotne NATO ir kļuvusi labāka un tas var veicināt arī straujāku progresu dažādos praktiskos jautājumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti