Dienas notikumu apskats

Pāvilostas pašvaldība lielāku skaidrību par saistībā ar „māju-kuģi” cer gūt jaunnedēļ

Dienas notikumu apskats

Spēcīgā vētrā Eiropas ziemeļos un rietumos bojā gājuši 12 cilvēki

Vācijas kanclere Francijā tiekas ar Makronu, lai runātu par Eiropas Savienības nākotni

Merkele un Makrons sper soli pretī tuvākai Vācijas un Francijas sadarbībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Laikā, kad Vācijas kanclere Angela Merkela vēl veido jauno valdību pašmājās un gan Vācijai, gan Francijai ir lieli plāni par vēl ciešāku tuvināšanos, viņa un Francijas līderis Emanuels Makrons piektdien, 19. janvārī, tikušies Parīzē.

Makrons un Merkele ir savienība, uz kuru daudzi Eiropā liek lielas cerības kā uz jaunu, spēcīgu virzītājspēku.

Abi līderi Parīzē tiekas trīs dienas pirms abu valstu parlamentu nākšanas klajā ar jauna divpusēja līguma plāniem.

Pirmdien svinēs Elizejas līguma 55.gadadienu, kas bija nozīmīgs pavērsiena punkts Vācijas un Francijas pēckara attiecībās un abu valstu ciešākai sadarbībā. To 1963.gadā parakstīja toreizējais Francijas prezidents Šarls de Golls un Vācijas kanclers Konrāds Adenauers, šādi cenšoties samierināt abas vēl nesen naidīgās valstis.

Elizejas līgums ir formāls juridisks pamats daudziem ierosinājumiem, kurus Francija un Vācija cenšas īstenot visā Eiropas Savienībā. Francijas Nacionālā sapulce un Vācijas Bundestāgs pirmdien rīkos saskaņotas sēdes un debatēs par kopīgu rosinājumu slēgt jaunu Elizejas līgumu. Par  to aktīvi līdz šim iestājas arī Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Merkele ar Makronu tiekas laikā, kad viņas valdība pēc vēlēšanām vēl top. Kritiskais punkts ir pārvarēts tādā ziņā, ka Merkele ir panākusi sociāldemokrātu līdera Martina Šulca piekrišanu par lielās koalīcijas veidošanu, taču  par to savs vārds ir jāsaka visai partijai. Sociāldemokrātu kongress notiks svētdien, kad partija balsos par to, vai piekrist koalīcijas sarunām ar konservatīvajiem un veidot abu kopējo lielo koalīciju, un tikai pozitīva balsojuma gadījumā sāksies abu pušu sarunas, kuras sola garas un ilgas.

Merkeles un Makrona nodoms ir reformēt eirozonu, kas paredz to veidot vēl saliedētāku un spēcīgāku.

Makrons iestājas par neatkarīgu eirozonas budžetu un grupas finanšu ministru. Plānots, ka martā varētu publiskot abu līderu kopīgo redzējumu. Taču visu šo sarunu iznākums arvien ir atkarīgs arī no tā, kā Vācijā veidosies valdības sarunas un vai tās tiešām vainagosies ar valdību Angelas Merkeles vadībā.

Tiesa, ne visos punktos par Eiropas Savienības nākotni Merkele un Makrons ir vienādās domās, piemēram, par to, vai būtu veidojams jauns Eiropas Savienības Valūtas fonds, lai izvairītos no Starptautiskā Valūtas fonda iesaistīšanas krīzes situācijās.

Abi līderi tiekas neilgi pēc tam, kad Emanuels Makrons apmeklēja arī Lielbritāniju un britu premjerministri Terēzu Meju. Londonā Makrons apliecināja, ka arī pēc „Brexit” Francijas un Lielbritānijas attiecības saglabāsies nemainīgi stipras un labas. „Brexit” arī būs viens no šā gada lielajiem Eiropas Savienības tematiem, kurā Vācijas un Francijas sadarbība spēlēs būtisku lomu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti