Dienas ziņas

Lielbritānijā nosaka plašākus Covid-19 ierobežojumus

Dienas ziņas

Karantīnā daudzdzīvokļu mājas pirmais stāvs

Grib novilcināt Covid-19 potes otrās devas ievadīšanu

Lielbritānijā Covid-19 vakcīnas otru devu izvēlas ievadīt vēlāk, nekā noteicis ražotājs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 vakcīnas otrās devas saņemšanas atlikšana uz vēlāku laiku, lai nodrošinātu pirmo devu un kaut daļēju imunitāti iespējami lielākam cilvēku skaitam, ir pieeja, kas tiek apsvērta vairākās Eiropas valstīs, bet Lielbritānijā to jau īsteno praksē. Otro vakcīnas devu injicē nevis pēc trim nedēļām, kā rekomendē ražotājs, bet pēc trīs reizes ilgāka laikposma. 

Farmācijas uzņēmumu “Pfizer” un “BioNTech” izstrādātajai Covid-19 vakcīnai ir 95% efektivitāte, ja otrā deva tiek saņemta 21 dienu pēc pirmās, liecina klīniskie dati.

Taču, tā kā vakcīnas tikai nesen izstrādātas un apstiprinātas lietošanai, ir problēmas ar ražošanas kapacitāti un pagaidām devu vēl nav tik daudz, cik varētu vēlēties, valstīs diskutē par citādu pieeju – novēlot otrās devas ievadīšanu, kas dotu pilnīgu imunitāti, par labu tam, lai varētu uzreiz vakcinēt pēc iespējas vairāk cilvēku un pasargāt vismaz daļēji. 

Par šādu stratēģiju tagad paziņojusi Dānija. Tā nolēmusi paplašināt vakcinācijas programmu, otro Covid-19 vakcīnas devu ievadot cilvēkiem sešas nedēļas pēc pirmās devas saņemšanas. Lēmums attieksies gan uz uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" vakcīnu, kas jau tiek izmantota Dānijā un citur Eiropas Savienībā, gan ASV farmācijas uzņēmuma "Moderna" izstrādāto vakcīnu, kas ir apstiprināšanas procesā izmantošanai Eiropas Savienībā. 

Līdzīgu praksi jau īsteno Lielbritānija, paredzot līdz 12 nedēļu ilgu intervālu starp Covid-19 vakcīnas devām. Tiek uzskatīts, ka ar vienu vakcīnas devu pietiek, lai izraisītu imūnreakciju, kas palīdzēs izvairīties no saslimšanas ar Covid-19 smagā formā.

Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks skaidroja: “Labās ziņas gan ar Oksfordas, gan “Pfizer” vakcīnām ir, ka jūs iegūstat aizsardzību jau pēc potes pirmās devas – kaut, lai tā būtu ilgstoša, svarīga ir otrā deva. Pieņemsim, jums ir divi vecvecāki, un jūs varat iedot poti katram no viņiem, lai viņi būtu aizsargāti. Tā kā aizsardzība ir jau no pirmās devas, otro devu varam novilcināt.” 

Diskusijas par līdzīgu pieeju notiek arī Vācijā, kur tāpat apsver iespēju, ka laika intervāls starp pirmo un otro poti varētu būt ilgāks par 21 dienu, lai pirmo poti varētu saņemt lielāks cilvēku skaits.

Citās valstīs attieksme vismaz patlaban ir noraidoša, piemēram, Spānijā.  

“”BioNTech”, “Pfizer” vakcīna ir divu devu vakcīna. Otrā deva jāievada vismaz 21 dienu pēc pirmās devas,” norādīja Spānijas veselības ministrs Salvadors Ilja

Vācijas farmācijas uzņēmums "BioNTech" gan otrdien mudināja nekavēties ar vakcīnas otrās potes nodrošināšanu cilvēkiem, norādot, ka nav datu, kas apstiprinātu otrās potes drošumu un iedarbīgumu, ja pēc pirmās potes saņemšanas pagājušas vairāk nekā trīs nedēļas.

KONTEKSTS:

Eiropas Komisija (EK) apstiprinājusi farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu ES, paverot ceļu vakcinācijas uzsākšanai. Veselības ministrijā informēja, ka vakcīna "Comirnaty" klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās 44 000 cilvēku, sevi pierādījusi kā drošu iespēju pasargāt no simptomātiskas saslimšanas ar vīrusu.

ES dalībvalstis, tostarp Latvija, 26. decembrī saņēma pirmās uzņēmumu “Pfizer” un “BioNTech” kopīgi radītās Covid-19 vakcīnas devas. Līdz šim Latvija divās piegādēs saņēmusi 23 400 vakcīnu devas. Uzsākot vakcināciju pret Covid-19, aizvadītās nedēļas laikā vakcinēti aptuveni 10% slimnīcās strādājošo mediķu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti