Dienas ziņas

ASV demokrāti tuvu Senāta kontrolēšanai

Dienas ziņas

Talsu novadā atgriezies Āfrikas cūku mēris

PVO ekspertus neielaiž Ķīnā

Ķīna liedz Covid-19 pētniekiem iebraukt Uhaņā

Kamēr pasaulē turpinās Covid-19 pandēmija un inficēto un mirušo cilvēku skaits daudzās valstīs arvien aug, eksperti mēģina noskaidrot, kā un kur vīruss īsti ir cēlies un vai tiešām sākumpunkts ir Ķīnas pilsētas Uhaņas dzīvnieku tirgus. Turp gatavojās doties starptautisku zinātnieku komanda, kurai Ķīna, par spīti iepriekšējai piekrišanai, tagad diemžēl ir atteikusi.

Pēc Pekinas iebildumiem un ilgiem strīdiem pagājušajā mēnesī tika paziņots, ka janvārī Ķīnā tomēr sāksies Pasaules Veselības organizācijas (PVO) vadīta starptautiskā izmeklēšana par koronavīrusa izcelsmi. Bet tā sākusies uz pārmetumu nots pēc tam, kad divi starptautiskās ekspertu grupas locekļi jau bija sākuši ceļu no savām valstīm uz Ķīnu saskaņā ar organizācijas un Pekinas vienošanos, taču pēdējā brīdī Ķīnā nav tikuši ielaisti – jo Pekinā amatpersonas vēla nav pabeigušas darbu pie atļauju izsniegšanas ekspertu grupai. 

Par to paziņoja PVO vadītājs Tedross Adhanoms Gebrejesuss, paužot dziļu nožēlu par šādu situāciju: “Es ļoti stipri vīlies par šo ziņu, ņemot vērā, ka divi komandas locekļu jau bija sākuši savus ceļojumus un citi pēdējā brīdī nevarēja doties ceļā. Es vēlreiz skaidri apliecina, ka šī misija ir Pasaules Veselības organizācijas un starptautiskās komandas prioritāte. [..] Vēlamies sākt šo misiju cik drīz iespējams.” 

Ķīna PVO pārmetumus trešdien noraidīja, paziņojot, ka ekspertu vizītes detaļas un datumi vēl nebija apstiprināti. Ārlietu ministrijā teica, ka varētu būt noticis “pārpratums”, un Ķīnas pozīcija attiecībā uz Covid-19 pandēmijas izcelsmes noskaidrošanu vienmēr bijusi “atvērta un atbildīga”. 

Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāve Hua Čuņjina skaidroja: “[Vīrusa] izcelsmes problēma ir ļoti sarežģīta. Lai nodrošinātu, ka globālās ekspertu grupas darbs Ķīnā ir sekmīgs, mums jāveic nepieciešamās procedūras un jāsastāda konkrēti plāni. Pašlaik abas puses par to vēl turpina sarunas.”

Ilgi gaidītā izmeklēšana ir daudzu mēnešu sarunu rezultāts. Plāns paredz, ka 10 ekspertu starptautiskajai komandai būtu jāapmeklē Uhaņa, kur vīruss pirms gada tika atklāts vispirms un uzliesmojums tika saistīts ar tirgu. Izmeklēšanas mērķis ir noskaidrot vīrusa izcelsmi un kā tas pārleca uz cilvēkiem. Zinātnieku vidū par vīrusa izcelsmi joprojām nav pilnīgas vienprātības. Pekinas oficiālie mediji aktīvi izplata informāciju, ka vīruss patiesībā ir izcēlās citur. 

Vēl maijā vairāk nekā 100 valstis oficiāli parakstīja rezolūciju, kas pieprasa neatkarīgu izmeklēšanu, un organizācija oficiāli vērsās pie Ķīnas. .

Paši zinātnieki atzinuši, ka tagad ir ļoti svarīgi noskaidrot, kā vīruss ir spējis kļūt bīstams cilvēkiem, lai pasaule varētu sagatavoties šādām situācijām. Tiek uzskatīts, ka vīruss cēlies no Uhaņas pilsētas tirgus, kurā pārdod dzīvniekus, bet zinātnieki to vēlas noskaidrot. 

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) 2019. gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt