Kā Slovākijā veic Covid-19 testus visiem valsts iedzīvotājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Slovākijā sākas bezprecedenta pasākums, kura nolūks ir ierobežot straujo saslimstības ar Covid-19 kāpumu. Tiek īstenots galvenais posms kampaņā, kurā bez maksas tiek veiktas obligātas koronavīrusa analīzes visiem valsts iedzīvotājiem. Tiem, kuri atteiksies, draud pašizolācija un liels naudassods. Kampaņā iesaistīta armija, vēsta Rus.lsm.lv

Pagājušajā nedēļas nogalē (23.-25. oktobrī) jau tika īstenots pilotprojekts – paraugus Covid-19 analīzēm nodeva vairāk nekā 90% no četru Slovākijas apriņķu 155 tūkstošiem iedzīvotāju. Tika konstatēts, ka apmēram 4% no viņiem ir koronavīrusa nēsātāji, un viņiem tika noteikta mājas karantīna, lai viņi nevarētu inficēt citus cilvēkus. Rezultāts tika atzīts par veiksmīgu, un sestdien, 31. oktobrī, sākas kampaņas otrais posms, kas turpināsies līdz svētdienas vakaram. Trešais posms paredzēts 6.-8.novembrī. Plānots, ka Slovākijā, kurā mīt 5,5 miljoni cilvēku, tiks pārbaudīti visi iedzīvotāji vecumā no 10 līdz 65 gadiem.

ĪSUMĀ:

1. Vai šādām testēšanas kampaņām ir bijuši precedenti. Ķīnā īsā laikā tika veiktas analīzes visiem vairāku lielu pilsētu iedzīvotājiem. Visaptveroša visu iedzīvotāju testēšana nolūkā noskaidrot inficēšanos ar jauno koronavīrusu valsts mērogā iepriekš nekur nav notikusi. Plašāka informācija

2. Kāpēc Slovākijas valdība izšķīrusies par tik radikālu soli. Oktobra otrajā pusē jaunatklāto inficēšanās gadījumu skaits sāka strauji pieaugt – nedēļas laikā tas palielinās divkārt. Plašāka informācija

3. Cik sarežģīti bija pieņemt šādu lēmumu. Slovākijas premjerministrs izteica ultimātu – vai nu tiek īstenota masu testēšanas kampaņa, vai arī viņš atkāpjas no amata. Šaubas un neapmierinātību pauda gan politiķi, gan veselības aprūpes speciālisti. Plašāka informācija

4. Kāds bija iedzīvotāju atbalsts pirms kampaņas sākuma. Premjera rīcībai cīņā ar pandēmiju uzticējās tikai trešdaļa iedzīvotāju. Plašāka informācija

5. Kā tiek nodrošināta iedzīvotāju dalība. Pēc “obligātās brīvprātības” principa – paraugus analīzēm var nenodot, taču tiem, kuri atsakās, jāuzturas pašizolācijā desmit dienas. Plašāka informācija

6. Kas piedalās valsts mēroga testēšanā. Visi Slovākijas iedzīvotāji vecumā no 10 līdz 65 gadiem. Arī tie, kuri ir jaunāki par 10 un vecāki par 65 gadiem, ja vēlas, var nodot paraugus analīzēm, taču sankcijas pret viņiem nav paredzētas. Plašāka informācija

7. Kā organizēta testēšana. Tieši tāpat kā vēlēšanas. Plašāka informācija

8. Kādi testi tiek izmantoti. Eksprestesti, kas nosaka koronavīrusa antigēnus. Plašāka informācija

9. Kā slovāki vērtē kampaņu tagad. Gandrīz trīs ceturtdaļas to atbalsta. Plašāka informācija

1. Vai šādām testēšanas kampaņām ir bijuši precedenti

Ķīnā īsā laikā tika veiktas analīzes visiem vairāku lielu pilsētu un apriņķu iedzīvotājiem. Tā, maija vidū pēc 35 dienu pārtraukuma tika konstatēti seši jauni inficēšanās gadījumi Uhaņā. Desmit dienās tika veikti testi visiem 11 miljoniem pilsētas iedzīvotāju un tika atklāti 206 vīrusa nēsātāji, kuriem nebija simptomu.

Oktobra sākumā ostas pilsētā Cjindao tika atklāti vairāki jauni Covid-19 gadījumi. Izmeklēšana noveda līdz slimnīcai, kurā ārstējās Covid-19 pacienti, kas bija ieradušies no ārzemēm. Pilsētā piecu dienu laikā tika pārbaudīti visi deviņi miljoni iedzīvotāju un atklāti seši inficētie ar simptomiem un seši – bez simptomiem. Viņi visi tā vai citādi bija saistīti ar šo slimnīcu.

Kašgaras apriņķī otrdien beidzās visu 4,7 miljonu iedzīvotāju ārkārtas testēšana. Tā tika sākta pēc tam, kad pirms desmit dienām tika atklāts viens jauns inficēšanās gadījums. Pārbaužu gaitā pozitīvi bija 183 testi.

Totāla visu iedzīvotāju testēšana nolūkā noskaidrot inficēšanos ar jauno koronavīrusu valsts mērogā iepriekš nekur nav notikusi.

2. Kāpēc Slovākijas valdība izšķīrusies par tik radikālu soli

Oktobra otrajā pusē jaunatklāto inficēšanās gadījumu skaits sāka strauji pieaugt – nedēļas laikā tas palielinās divkārt. Pēdējais rekords tika fiksēts 24. oktobrī – 3042 gadījumi (pieaugums nedēļas laikā par 94%).

Vasarā Slovākijai izdevās efektīvi atvairīt pirmo Covid-19 uzbrukumu. Maija vidū, kad koronavīruss vēl plosījās Itālijā un Spānijā, ik dienu aiznesot vairākus simtus dzīvību, Slovākijā bija konstatēti tikai 1465 saslimšanas un 27 nāves gadījumi. Tobrīd tas bija Eiropā zemākais mirstības ar Covid-19 rādītājs uz vienu iedzīvotāju. (LSM.lv jau vēstīja par Slovākijas veiksmīgo pieredzi  pandēmijas iegrožošanā.)

Rudenī koronavīruss sāka jaunu uzbrukumu gandrīz visur, un šoreiz Slovākija nebija izņēmums. Augustā jauno inficēšanās gadījumu pieauguma skaits bija vairāki desmiti nedēļā, septembrī – vairāki simti, bet kopš oktobra sākuma diennaktī jaunatklāto inficēšanās gadījumu skaits jau bija mērāms ar četrciparu skaitli.

Oktobrī pieauga arī mirstība – 1. oktobrī kopējais nāves gadījumu skaits bija 54, bet 28. oktobrī – jau 200. Pavisam kopš pandēmijas sākuma, pēc 28. oktobra datiem, Slovākijā, kuras iedzīvotāju skaits ir 5,5 miljoni, bija atklāti 51 728 inficēšanās gadījumi ar jauno koronavīrusu (mēnesi iepriekš to bija nedaudz mazāk par 10 tūkstošiem). Aktīvu gadījumu skaits pašlaik ir 39 301.

3. Cik sarežģīti bija pieņemt šādu lēmumu

Preses konferencē 17. oktobrī Slovākijas premjerministrs Igors Matovičs paziņoja, ka tiks veikta visu valsts iedzīvotāju testēšanas kampaņa nolūkā noteikt inficēšanos ar jauno koronavīrusu. Un piebilda, ka atkāpsies no amata, ja šis plāns netiks īstenots. “Baidos, ka pašreizējie aizsardzības pasākumi ir veltīgi. Jebkurā gadījumā masu testēšana mums nekādi nekaitēs, bet var tikai palīdzēt,” sacīja valdības vadītājs.

Sākumā viņu neatbalstīja pat Slovākijas prezidente Zuzana Čaputova. Pirmkārt, viņa gribēja garantijas, ka kampaņa netraucēs veselības aprūpes iestāžu ikdienas darbu. Otrkārt, plāna īstenošanā bija paredzēts iesaistīt armiju, bet prezidente ir arī bruņoto spēku virspavēlniece. Un viņai šķita dīvaini, ka par vērienīgo eksperimentu viņai paziņots vēlāk nekā kādas cits valsts līderei (pirms tam Slovākijas premjers, tiekoties Briselē, par savu plānu bija pastāstījis Vācijas kanclerei Angelai Merkelei).

Savukārt mediķi šaubījās par to, cik reāli ir īstenot tik gigantisku operāciju. Pēc epidemioloģes Aleksandras Bražinovas vārdiem, “tas ir ļoti ambiciozs plāns ar neprognozējamu rezultātu”. Viņa paziņoja, ka no loģistikas viedokļa ir ļoti sarežģīti sagatavot tik lielu iecirkņu skaitu analīžu paraugu ņemšanai, kā arī nepieciešamajā daudzumā piesaistīt medicīnas un citu personālu. 

4. Kāds bija iedzīvotāju atbalsts pirms kampaņas sākuma

Iedzīvotāju atbalsts masu testēšanai nebūt nebija garantēts. Sabiedriskās domas aptauju rezultāti liecināja, ka oktobra sākumā tikai trešdaļa slovāku uzticējās premjerministram jautājumos, kas saistīti ar cīņu ar pandēmiju. To respondentu īpatsvars, kas nedomāja, ka Covid-19 viņus kaut kā apdraud, kopš marta bija palielinājies divkārt – no 17% līdz 34%.

parādīja aģentūras “Focus” veiktā pamatskolu skolotāju aptauja, 62% respondentu uzskatīja, ka valdība netiek galā ar pašreizējo epidemioloģisko situāciju, bet 50% pauda viedokli, ka valdība nesniedz patiesu informāciju par pandēmiju. (Turklāt gandrīz trešdaļa skolotāju izteica pārliecību, ka nākotnē gaidāmā vakcinācija pret koronavīrusu būs sagatavošanās tam, lai čipotu cilvēkus.)

Tomēr grandiozā valsts mēroga testēšanas kampaņa tika izstrādāta nedēļas laikā, bet tās pirmais posms veiksmīgi īstenots 23.-25.oktobrī četros Slovākijas ziemeļu apriņķos pie Polijas robežas, kur epidemioloģiskā situācija bija vissliktākā.

Trīs dienās paraugus analīzēm tur nodeva 140 945 cilvēki jeb 91% no visiem iedzīvotājiem, kuriem bija paredzēts piedalīties testēšanā. No viņiem 5594 cilvēkiem (3,97%) testa rezultāts bija pozitīvs “Esmu ļoti gandarīts. Pilotprojekts apstiprināja, ka valsts mēroga testēšanas mērķis ir pareizs,” preses konferencē 26. oktobrī paziņoja premjerministrs. Pēc viņa vārdiem, atklājot cilvēkus, kuriem ir augsts potenciāls izplatīt slimību un viņus izolējot, izdevies samazināt citu cilvēku inficēšanas risku.

5. Kā tiek nodrošināta iedzīvotāju dalība

Cilvēki gaida rindā, lai nodotu paraugus analīzēm. Dolni Kubīna, Slovākija, 23. oktobris
Cilvēki gaida rindā, lai nodotu paraugus analīzēm. Dolni Kubīna, Slovākija, 23. oktobris

Testi tiek veikti bez maksas, un paraugu nodošana tiem ir brīvprātīga. Tomēr tiem, kuri negribēs piedalīties testēšanā, desmit dienas būs obligāti “jānosēž” pašizolācijā, neizejot no mājām. Uz ielas policijai būs tiesības pieprasīt iedzīvotājiem parādīt izziņu, ka koronavīrusa tests bijis negatīvs. Ja tādas izziņas nebūs, pārkāpējam draudēs 1650 eiro naudassods.

Tiem, kuriem rezultāts būs pozitīvs, būs nekavējoties jādodas mājas karantīnā. Darba devējiem šādiem darbiniekiem būs jāapmaksā slimības lapa. Tiem, kuri atteiksies no testa, desmit dienu izolācijā būs jāuzturas bez slimības lapas un nāksies ņemt bezalgas atvaļinājumu.

Trešdien, 28.oktobrī, tika paziņots, ka valstī noteiktie stingrie vīrusa izplatības ierobežošanas pasākumi būs spēkā līdz 8. novembrim. Slovākijā nestrādā liela daļa skolu, slēgti baseini, fitnesa klubi, teātri un citas sabiedriskās vietas, restorānos nav atļauts apkalpot apmeklētājus iekštelpās. Iedzīvotājiem ieteikts atstāt mājas, tikai dodoties uz darbu, kā arī ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Tomēr aizliegumi neattiecas uz tiem, kas var parādīt izziņu par negatīvu koronavīrusa testu. “Tie, kuri piedalīsies nacionālajā testēšanā un saņems šādu izziņu, varēs dzīvot relatīvi mierīgi, sākot no pirmdienas,” paskaidroja Slovākijas premjerministrs.

6. Kas piedalās valsts mēroga testēšanā

Kampaņa adresēta visiem iedzīvotājiem vecumā no 10 līdz 65 gadiem, ieskaitot ārvalstu pilsoņus. Turklāt uzturēšanās atļauja ārzemniekiem nav obligāta – visi, kuri atrodas Slovākijā šīs kampaņas laikā, var tajā piedalīties.

Ja to vēlas vecāki, testus var veikt arī bērniem, kas jaunāki par desmit gadiem, tomēr varas iestādes to neiesaka, lai nepārslogotu iecirkņus.

Arī cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem, netiek ieteikta testēšana, ja viņi lielāko daļu laika pavada mājās un viņiem nav plašu sociālo kontaktu. Tomēr ja cilvēks, kas ir vecāks par 65 gadiem, iet uz darbu, uz banku, uz pastu, tad viņam būs vajadzīga izziņa par negatīvu testa rezultātu.

7. Kā organizēta testēšana

Paraugu nodošanas iecirknis. Oravski Podzāmoka, Slovākija, 23. oktobris
Paraugu nodošanas iecirknis. Oravski Podzāmoka, Slovākija, 23. oktobris

Iecirkņi testēšanai atvērti 5597 vēlēšanu apgabalos, katrā iecirknī strādā septiņu cilvēku komanda. Ir arī mobilās komandas, kas ierodas pie invalīdiem, kā arī mazapdzīvotās un attālās vietās, kur izveidot atsevišķu iecirkni nav lietderīgi.

Visam personālam iepriekš veiktas Covid-19 analīzes. Plānots stundas laikā vienā iecirknī paņemt paraugus analīzēm 35 cilvēkiem. Katram, kurš nodod paraugus, jāuzrāda personas apliecība. 

Loģistiku un kārtību kampaņas laikā nodrošina armija. Līdz ar civilajiem mediķiem paraugu ņemšanā iesaistīti arī militārie mediķi un glābēji.

8. Kādi testi tiek izmantoti

Covid-19 analīzes rezultātu iegūšana. Oravski Podzāmoka, Slovākija, 23. oktobris.
Covid-19 analīzes rezultātu iegūšana. Oravski Podzāmoka, Slovākija, 23. oktobris.

Kampaņā tiek izmantoti koronavīrusa antigēnu eksprestesti. Tāds tests vidēji maksā četrus eiro, un tas ir būtiski lētāk nekā plaši izmantojamie polimerāzes ķēdes reakcijas testi, kuru cena ir no 35 līdz 85 eiro. Testējamajam no rīkles tiek ņemts paraugs ar vates kociņu. Rezultāts ir zināms desmit līdz piecpadsmit minūšu laikā.

Slovākijas valdība pasūtīja 13 miljonus testu komplektus (gandrīz ar trīskāršu rezervi), kurus ražojusi Dienvidkorejas kompānija “SD Biosensor”. Pirmā partija Bratislavā no Seulas tika nogādāta 22. oktobrī - piecas dienas pēc tam, kad premjerministrs bija paziņojis par vispārējās testēšanas plānu.

Šīs tehnoloģijas priekšrocība ir lētums, ātrums un relatīvais vienkāršums. Negatīvais aspekts – būtiski mazāka precizitāte. Ideālā laboratorijas vidē šo testu precizitāte salīdzināma ar polimerāzes ķēdes reakcijas testu precizitāti (vairāk nekā 90%), kas tiek uzskatīta par “zelta standartu”. Tomēr praktiskajos apstākļos un atkarībā no slimības stadijas viltus negatīvo rezultātu īpatsvars var sasniegt 50%. Tas nozīmē, ka

sliktākajā gadījumā visaptverošajā valsts iedzīvotāju testēšanā varētu tikt noskaidroti tikai puse inficēto.

9. Kā slovāki vērtē kampaņu tagad

Laikraksta “Hospodarske Noviny” otrdien veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka gandrīz trīs ceturtdaļas respondentu atbalsta premjerministra Matoviča plānu veikt valsts mēroga testēšanu.

“Šai kampaņai jālauž [saslimstības kāpuma] līkne. Jebkurš cits risinājums būtu radikālāks un izmaksātu dārgāk mūsu ekonomikai,” uzskata Slovākijas veselības ministrs Mareks Krajči.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti