Irāna: ASV paustais atbalsts demonstrantiem – «melīgs un lišķīgs»

Irānas varas iestādes aicina iedzīvotājus neiesaistīties nesankcionētos publiskos pasākumos. Jau vairākas dienas Irānas pilsētās notiek demonstrācijas pret dārdzību un korupciju un Irānas varu. Mediji ziņo par arestiem un iedzīvotāju izklīdināšanu. Starptautiskā sabiedrība uzmanīgi seko līdzi Irānā notiekošajam. ASV brīdinājušas Irānas prezidentu nesākt represijas. Tikmēr Irāna ASV pausto atbalstu demonstrantiem nosaukusi par "lišķīgu".

Irāna: ASV paustais atbalsts demonstrantiem – «melīgs un lišķīgs»Ina Strazdiņa
  Irānas pilsētās turpinās demonstrācijas, kurās kopš ceturtdienas piedalās simtiem cilvēku. Protestētāji iebilst pret pārmērīgo dārdzību un korupciju valstī, kā arī iestājas pret prezidenta Hasana Ruhani varu. Policija vairākus protestētājus ir izklīdinājusi – ir arī arestētie.

   

  Vairāki neapmierinātie ar akmeņiem apmētājuši policijas mašīnas. Vietējās ziņu aģentūras izplatījušas videomateriālus, kuros demonstranti vēl nāvi prezidentam.

  Izskanējuši arī saukļi atjaunot monarhiju, kas tika gāzta 1979.gada Islāma revolūcijā, kā arī nosodījums režīmam par palestīniešu un dažādu reģionālo kustību atbalstīšanu, atstājot novārtā problēmas pašu mājās.

  Interneta tīklos redzami video, kur redzams, kā policija demonstrantus izdzenā ar ūdens lielgabaliem.

  Irānas valdība paziņojusi, ka demonstrācijas ir sarīkojuši varas opozicionāri un ka kritika par ekonomisko situāciju un korupciju esot tikai aizsegs.

  Notiekošajam rūpīgi seko līdzi arī starptautiskā sabiedrība, ņemot vērā, ka stabilitāte Irānā ir būtiska arī rietumvalstīm.

  ASV prezidents Donalds Tramps ir norādījis, ka pasaule visu vēro. Savā interneta vietnes "Twitter" kontā Tramps ir paudis atbalstu Irānā notiekošajiem protestiem.

  "Daudz ziņu par Irānas pilsoņu miermīlīgiem protestiem, kuriem noriebusies režīma korupcija un valsts bagātības šķērdēšana terorisma finansēšanai ārzemēs. Irānas valdībai jāciena savas tautas tiesības, ieskaitot tiesības izpausties. Pasaule vēro!" tā raksta Tramps.

  Irānas vara uz viņa vēstīto reaģējusi kritiski, nosaucot šo atbalstu protestiem par "melīgu un lišķīgu".

  "Irānas tauta neredz vērtības amerikāņu amatpersonu un Trampa lišķīgajos komentāros," tā paziņojis Irānas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis Bahrams Gasemi.

  ASV un Irānas varas attiecības pašlaik ir ļoti sarežģījušās kopš ASV prezidenta Trampa pirms dažiem mēnešiem paziņotā, ka viņš neatbalsta 2015. gadā noslēgto kodolvienošanos, ko pārējās šajā procesā iesaistītās lielvaras uzskata par vēsturisku panākumu. Tas izsauca milzu kritiku no Irānas puses.

  Citas Rietumu lielvaras – Francija, Vācija, Lielbritānija un arī Eiropas Savienības līderi – uzskata vienošanos par progresīvu un valsti par sadarbībai atvērtu. Irānas pašreizējo varu atbalsta arī Krievija. Irānas pilsētu ielās izgājuši desmitiem tūkstoši valdošā režīma atbalstītāju.

  Sestdien, 30. decembrī, ielās izgājuši arī režīma atbalstītāji. Video ierakstos, ko publiskojusi raidorganizācija BBC, redzams liels cilvēku pūlis Teherānā ar karogiem un plakātiem, kuros atbalstīts prezidents Ruhani.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti