Dienas notikumu apskats

Par "KVV Liepājas metalurga" tālāko likteni jālemj Valsts kasei un valdībai

Dienas notikumu apskats

«Gan Bei» lieta: valsts budžetam garām paslīd miljons eiro

Irākas armija atbrīvo Ramadi pilsētu no „Islāma valsts” kaujiniekiem

Irākā atbrīvo Ramadi pilsētu no islāmistu kaujiniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Irākas armijas vienības atbrīvojušas stratēģiski svarīgo Ramadi pilsētu no grupējuma “Daīš” jeb „Islāma valsts” kaujiniekiem. Irākas militārā vadība paziņojusi, ka islāmistu kaujiniekiem ir nodarīts nozīmīgs trieciens un nākotnē plānots pastiprināt operācijas arī pret citām nozīmīgām pilsētām, piemēram Mosulu. 

Politikas pētnieki norāda, ka Ramadi atbrīvošana ir uzskatāma par ļoti nozīmīgu Irākas bruņoto spēku panākumu, vienlaicīgi brīdinot, ka pārlieku liela aizrautība ar sasniegto var novest pie jauniem „Islāma valsts” pretuzbrukumiem.  

Teroristu grupējuma „Daīš” kaujinieki Ramadi pilsētu bija kontrolējuši kopš šī gada maija, taču pirmdien, 28.decembrī, Irākas bruņotie spēki virs pilsētas pacēluši Irākas karogu. Brigādes ģenerālis Jahja Rasūls valsts televīzijā paziņojis, ka pilsēta ir atbrīvota pēc tam, kad ir ieņemts valdības kvartāls pilsētas centrā, par kuru jau diezgan ilgu laiku turpinājās asas cīņas.

Neilgi pēc tam gan izskanējuši arī pretrunīgi ziņojumi, ka islāmistu kaujinieki nav pilnībā sakauti, bet gan uz laiku tikai atkāpušies no savām iepriekš ieņemtajām pozīcijām. Taču kopumā pilsētā pretestība vairs neesot jūtama un tagad bruņoto spēku galvenais uzdevums esot neitralizēt daudzos spridzekļus un lamatas, ko kaujinieki atstājuši aiz sevis. Tiek ziņots, ka valdības kompleksā gan ēkās, gan uz ceļiem var būt izvietoti vismaz 300 spridzekļu.

Irākas armijas panākumus jau atzinīgi novērtējuši ASV vadītās starptautiskās pretterorisma koalīcijas pārstāvji. Ramadi pilsētas ieņemšana tiek uzskatīta par ievērojamu Irākas bruņoto spēku uzvaru ceļā uz radikālo kaujinieku ieņemto teritoriju atgūšanu. Tā atrodas galvenokārt sunnītu musulmaņu apdzīvotās Anbaras provinces centrā, kā arī tuvumā stratēģiski svarīgiem ceļiem uz Jordāniju un Sīriju.

Irākas parlamenta spīkers Salims al Džuburi jau paziņojis, ka Ramadi atbrīvošana kalpos par starta punktu antīkās pilsētas Nīnives jeb mūsdienu Mosulas atbrīvošanai. Tieši šajā pilsētā pirms pusotra gada grupējuma „Islāma valsts” līderis Abu Bakrs al Bagdadi pasludināja savu kalifātu, kas aptver gan Irākas, gan Sīrijas teritorijas. Irākas bruņoto spēku vadība pirms nedēļas paziņoja, ka pašlaik ir izdevies atgūt vairāk nekā pusi savulaik „Daīš” zaudēto teritoriju.

Politikas analītiķi norāda, ka Ramadi pilsētas atgūšana ir ļoti nozīmīga arī pašiem Irākas bruņotajiem spēkiem, kas pēc pagājušā gada islāmistu uzbrukumiem faktiski tika sagrauti. Līdzšinējās operācijas lielu atbalstu valdības spēkiem sniedza paramilitārs grupējums “Tautas mobilizācija”, kas galvenokārt sastāvēja no Irānas atbalstītiem šiītu kaujiniekiem.

Politikas pētnieks Ihsans al Šammari aģentūrai “France Press” norādījis, ka Ramadi atbrīvošanā pirmo reizi galveno lomu spēlēja tieši federālie spēki, neregulārajiem kaujiniekiem atstājot otrā plāna lomu. Tieši tāpēc, visa atzinība par paveikto būtu jāsaņem tieši Irākas armijai, kas varētu kalpot par labu pamudinājumu kopējā kaujas spara vairošanai.

Savukārt grāmatas „ISIS: terora armijas iekšienē” autors Maikls Veiss brīdina, ka uz turpmāko notikumu attīstību ir jāskatās visai piesardzīgi,. Galvenokārt jau tāpēc, ka Irākas armijas vienībās galvenokārt ir šiītu karavīri, kurus Ramadi dzīvojošie sunnīti varētu uzskatīt par lielāku ļaunumu nekā „Islāma valsts”. Tieši tāpēc, pašlaik lielākais jautājums esot tas, vai armijai pilsētu izdosies noturēt.

Savukārt Kara pētījumu institūta eksperti aģentūrai CNN prognozējuši, ka Ramadi var tikt pakļauta jauniem pretuzbrukumiem, ja Irākas drošības spēki izlems visu savu uzmanību no Ramadi pilsētas pievērst citām operācijām.

Arī citviet Irākas armija atkaro teritorijas no sunnītu ekstrēmistiem. Progress gan ir lēns, jo Irākas armija bieži izvairās uzbrukumos izmantot kaujas spējīgās šiītu paramilitārās vienības lielākoties sunnītu apdzīvotajā valsts daļā.

“Daīš” joprojām kontrolē plašas teritorijas Irākā un Sīrijā, toskait arī otro lielāko Irākas pilsētu Mosulu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti