Panorāma

Bezdarba vilnis būs pēc 14. aprīļa

Panorāma

Atbildes uz jautājumiem par Covid-19

Igaunijā ar Covid-19 inficējušies simt mediķi

Igaunijā ar Covid-19 inficējušies simt mediķi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

No visām Baltijas valstīm Covid-19 visvairāk skāris Igauniju. Inficēto ir vairāk nekā 1000, slimnīcās atrodas 134 cilvēki, no kuriem deviņiem pieslēgti plaušu ventilatori. Uztraukumu rada tas, ka inficēto vidū ir arī veselības aprūpes darbinieki. Nedēļas sākumā mira kāda veselības aprūpes darbiniece, kura strādāja Kuresāres slimnīcā Sāmsalā (Sāremā). Kāda ir ārstu ikdiena vīrusa epicentrā Igaunijā, to speciāli Latvijas Televīzijai stāsta Kuresāres slimnīcas direktors Edvards Lāne.

Igaunijā vīrusa epicentrā Sāremā inficēto ir vairāk nekā 400. Sala jau vairākas nedēļas noslēgta no citiem reģioniem, bet vīrusa izplatība nav apstādināta. Īpašas bažas ir par saslimušo medicīnas darbinieku skaitu – kopumā Igaunijā inficēto mediķu ir vairāk nekā 100, bet liela daļa ir no Kursesāres slimnīcas, kas atrodas Sāremā. Nedēļas sākumā salā no Covid-19 izraisītajām komplikācijām mira kāda 53 gadus veca veselības aprūpes darbiniece.

"Tas bija negaidīti. Viss sākās ar neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukumu. Kad viņi ieradās mājās pie viņas, tad situācija jau bija kritiska. Viņu nogādāja slimnīcā, bet nespējām glābt dzīvību. Tā bija skumja diena," teica Kuresāres slimnīcas direktors Edvards Lāne.

Sieviete atradusies mājās ar ģimeni un par viņu rūpējies ģimenes ārsts. Tomēr nav skaidrs, kāpēc neatliekamā palīdzība netika saukta ātrāk, kā arī - kāpēc tik ilgi veselības aprūpes darbiniece ārstējusies mājās un nebraukusi uz slimnīcu. Viens no minējumiem ir, ka veselības stāvoklis pasliktinājies strauji un negaidīti. Kā norāda Kuresāres slimnīcas vadītājs, kolēģes pēkšņā nāve uztraukusi visus.

"Mēs zinām, ka medicīnas darbinieki ik dienu riskē. Apzināmies, ka arī mūsu darbs var beigties letāli. Tas, ko varam darīt, ir rūpēties par darbinieku drošību. Viņi valkā speciālus aizsargtērpus, cimdus, maskas un brilles," sacīja Lāne.

Kad pirms aptuveni trim nedēļām Sāmsalā sākās vīrusa uzliesmojums, īpašo tērpu un aprīkojuma darbiniekiem neesot bijis. Lāne norāda, ka tādā ziņā pieļautas kļūdas. Tagad, kad Kuresāres slimnīcā visiem 200 darbiniekiem veikti Covid-19 testi, atklājies, ka 75 bijuši Covid-19 pozitīvi. Visi inficētie atrodas pašizolācijā. Lāne ir pārliecināts, ka, ja no pirmās dienas darbinieki būtu bijuši labāk pasargāti, inficēto būtu mazāk.

"Pacienti bija asimptomātiski, un arī darbinieki bija asimptomātiski. Vīruss izplatījās nemanāmi. Līdz ar to patiesībā nemaz nevaram zināt, cik cilvēku to pārnēsā, un tas ir ļoti  uztraucoši," uzskata Lāne.

Kuresāres slimnīcas direktors ir pārliecināts, ka pašlaik Igaunijas veselības aprūpes sistēma ar slodzi tiek galā. Visiem pieejams nepieciešamais aprīkojums, arī telpas un gultas inficētajiem ir pietiekamā daudzumā.

"Ja salīdzina pašreizējo situāciju ar to, kāda tā bija pirms desmit dienām, tad jāsaka, ka pirms desmit dienām tā bija sliktāka. Ik dienu uzņēmām vairāk pacientu. Bet aizvadītajā nedēļā tie ir bijuši kādi divi trīs pacienti dienā, kurus uzņemam," pauž Lāne.

Lai arī inficēto skaits tik krasi kā iepriekš nepieaug, slimnīcas vadītājs uzskata, ka mīkstināt pulcēšanās un pārvietošanās ierobežojumus būtu pāragri. Viņaprāt, jānogaida vēl vismaz divas nedēļas, lai varētu būt droši, ka vīrusa izplatība tik tiešām apstādināta. Tajā pašā laikā, kā paredz Lāne, cilvēku ikdiena nemainīsies vēl vismaz gadu vai pusotru, līdz tiks izstrādāta vakcīna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti