«Expo» paviljoni uzņem apmeklētājus

Bez Latvijas un virknes citu Eiropas valstu līdzdalības Milānā šonedēļ darbu sākusi  starptautiskā izstāde “Expo 2015”. Tās atklāšanu gan aizēnoja antiglobālistu protesti, taču nu viss rit pilnā sparā un valstu paviljoni priecē apmeklētājus ar nebijušiem risinājumiem un izdomu.

Lielāki vai mazāki, pieticīgāki vai krāšņāki, klasiski vai avangardiski –  paviljoni “Expo” izstādē Milānā atspoguļo dažādu valstu īpatnības. Dažāda ir arī valstu interpretācija par izstādes moto – pabarot planētu un enerģija dzīvei. 

Piemēram, britus iedvesmoja stropu loma pasaules ekosistēmā, tāpēc arī šīs valsts paviljons iekārtots kā bišu strops ar dažādām instalācijām, kur var aplūkot ainas no bišu ikdienas. Ar īpašu pasākumu Lielbritānijas paviljonā vakar tika godināta prinča Viljama un viņa sievas Ketrīnas meitas piedzimšana.

Viens no lielākajiem izaicinājumiem Brazīlijas izstādes apmeklētājiem ir kāpelēšana pa nostieptiem tīkliem. Valsts vēlējās pievērst uzmanību savai kultivēšanas praksei, kas pielāgota dažādiem bioloģiskiem, klimatiskiem, kultūras un dabas apstākļiem. Brazīlija ir pazīstama kā viens no lielākajiem ražotājiem pasaulē, un savu paviljonu tā iekārtojusi ievērojamā teritorijā – vairāk nekā četru tūkstošu kvadrātmetru platībā.

Tikpat lielu paviljonu Milānā izveidojusi arī Turcija. Tiesa, izstādi šai valstij aizēnojuši dažādi incidenti. Atklāšanas priekšvakarā pie Turcijas konsulāta Milānā sarīkoti grautiņi, bet vēlāk kāda paviljona apmeklētāja guva ievainojumus un nogādāta slimnīcā pēc tam, kad viņai uzkrita metāla konstrukcijas daļa. Kā pastāstīja aculiecinieki, aptuveni 300 gramus smags metāla gabals no konstrukcijas atdalījies, jo bija piestiprināts nevis ar skrūvēm, bet gan līmlenti. Turcija bija viena no pēdējām valstīm, kas pieteica savu līdzdalību “Expo 2015”, un tās paviljons tika uzbūvēts rekordīsos termiņos.

Īpašu uzmanību izstādē piesaista Nepālas paviljons, kas pirms nedēļas cietusi no postošās zemestrīces. Vēl dažas dienas pirms atklāšanas krīzes skartās valsts strādnieki centās pabeigt visas instalācijas. Tika uzceltas vairākas Nepālas arhitektūrai raksturīgas celtnes, kas daudzos videomateriālos no zemestrīces rajoniem tagad redzamas pilnībā nopostītas.

Milānā ieplānoti arī 25 tūkstoši dažādu pasākumu ārpus izstādes norises vietas, tiesa, pilsētas ielas vēl jāsakopj pēc grautiņiem, kurus izstādes atklāšanas dienā sarīkoja “Expo” pretinieki. Ir dedzinātas automašīnas, apgāztas ceļa zīmes, daudzām ēkām izsisti stikli, bojāti bankomāti un novērošanas kameras, bet strādnieki rūpīgi aizkrāso pret izstādi vērstos saukļus.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti