ES notikumu TOP3: Covid-19 sertifikāts, Patvēruma aģentūra un droša kultūras pasākumu norise

Ceturtdien dalībvalstīs beidzot sāka darboties Covid-19 sertifikāts, savukārt Eiropas Parlamenta un dalībvalstu valdību pārstāvji vienojušies par jaunas Eiropas Savienības (ES) Patvēruma aģentūras izveidošanu. Tikmēr Eiropas Komisija (EK) šonedēļ publicējusi pamatnostādnes, kuru mērķis ir nodrošināt drošu darbības atsākšanu kultūras un radošajās nozarēs visā ES.

ES notikumu TOP3: Covid-19 sertifikāts, Patvēruma aģentūra un droša kultūras pasākumu norise
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Covid-19 sertifikāts ES

Covid-19 sertifikātam sākot darbību, no 27 bloka dalībvalstīm visas ir gatavas pieslēgties digitālā sertifikāta vārtejai. Tiesa, atsevišķas bloka dalībvalstis ieviesīs sertifikātu noteiktajā pārejas laikā, kas norisināsies turpmākajās sešās nedēļās. Sertifikāts jau darbojas 20 dalībvalstīs, tostarp Baltijas valstīs. Sertifikāts ir digitāls pierādījums tam, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19 vai ir saņēmusi negatīvu testa rezultātu, vai ir atveseļojusies no Covid-19.

"Šis sertifikāts ir simbols atvērtai un digitālai Eiropai. Mēs izstrādājām šo sertifikātu rekordīsā laikā.

Tas atvieglos ceļošanu mūsu savienībā un ļaus eiropiešiem atgūt brīvības, kuras viņi vērtē visaugstāk.

Eiropas Covid-19 sertifikāts ir drošs, un to var saņemt par brīvu. Pilsoņiem, kuri ir vakcinēti, atveseļojušies no Covid-19 vai saņēmuši negatīvu testu, būs tiesības to iegūt. Sertifikāts ir jāatzīst visā Eiropas Savienībā. No 1. jūlija šie noteikumi attieksies uz visām Eiropas Savienības dalībvalstīm," sacīja EK prezidente Urzula fon der Leiena.

Digitālajā sertifikātā ir norādīta nepieciešamā pamatinformācija – vārds, uzvārds, dzimšanas datums, sertifikāta izdošanas datums, attiecīgā informācija par vakcīnu, testu vai atveseļošanos un unikālais identifikators. Šie dati paliek sertifikātā, un tos nesaglabā un nepatur, kad citā dalībvalstī sertifikāts tiek verificēts. Sertifikātā būs norādīta tikai ierobežota informācija, kas ir nepieciešama. Valstis, kuras ceļotājs apmeklējis, šo informāciju nevar saglabāt.

Veidos Patvēruma aģentūru

"Eiropas Parlaments un Eiropadome ir panākuši vienošanos par Eiropas Patvēruma atbalsta biroja pārveidi Eiropas Savienības Patvēruma aģentūrā. Jaunā aģentūra ir būtiska jaunā Migrācijas un patvēruma pakta iniciatīva, un tā palīdzēs veikt patvēruma procedūras dalībvalstīs daudz kvalitatīvāk, vienotāk un ātrāk.

Aģentūras rīcībā būs 500 eksperti, kas pēc dalībvalstu pieprasījuma varēs tikt nosūtīti kā daļa no patvēruma atbalsta komandas.

Aģentūrai arī ir monitoringa un ziņotāja loma attiecībā uz dalībvalstu patvēruma sistēmām, lai pārliecinātos, ka visās dalībvalstīs tiek ievērota labākā prakse, kas saskan ar Eiropas Savienības likumiem," skaidroja EK pārstāvis Adalberts Jāns.

Viņš norādīja uz Eiropas Parlamenta un ES dalībvalstu valdību pārstāvju panākto vienošanos par jaunas bloka Patvēruma aģentūras izveidošanu. ES patvēruma piešķiršanas sistēma tikusi daudz kritizēta par to, ka darbojas pārāk lēni, reizēm liekot patvēruma pieprasītājiem gadiem gaidīt uz lēmumu pieņemšanu.  ES institūcijas cer, ka ar jaunās aģentūras izveidošanu patvēruma sistēma tiks padarīta efektīvāka.

Par aģentūru pārtaps Eiropas Patvēruma atbalsta birojs. Plānots palielināt tā finansiālos resursus un darbinieku skaitu. EK prezidente Urzula fon der Leiena uzsvērusi, ka aģentūra palīdzēs patvēruma procedūras ES padarīt ātrākas un vienotākas.

Drošības pasākumi kultūrai 

EK šonedēļ publicēja pamatnostādnes, kuru mērķis ir nodrošināt darbības drošu atsākšanu kultūras un radošajās nozarēs visā ES. Pamatnostādnes iesaka vairākus pasākumus un protokolus, piemēram, visu ierobežojumu atcelšanai vajadzētu būt stratēģiskai un pakāpeniskai, bet kultūras iestādēm vajadzētu būt gatavam plānam, kurā sīki izklāstīti rīcības protokoli, ko piemēro, ja tiek konstatēti Covid-19 gadījumi.

"Nav šaubu, ka kultūras un radošā nozare ir spēlējusi būtisku lomu pandēmijas laikā. Krīze ir parādījusi to, cik būtiska kultūra ir mūsu garīgajai veselībai. Ierobežojumi, kas tikuši ieviesti, ir ietekmējuši šo sektoru Eiropā, tas ir Eiropas sabiedrības fundamentāls pīlārs un svarīga Eiropas dzīves sastāvdaļa. Pēdējo nedēļu laikā epidemioloģiskā situācija ir uzlabojusies un vakcinācijas kampaņas uzņem tempu.

Sektoram nepieciešams vienots skatījums, kā atsākt darbību droši un arī ilgtspējīgi," sacīja EK viceprezidents Margaritis Shins.

Lai līdz minimumam samazinātu inficēšanās risku, visiem kultūras iestāžu darbiniekiem vajadzētu būt pieejamai mērķorientētai informācijai un apmācībai. Savukārt, lai nodrošinātu kultūras vidē strādājošo personu un sabiedrības aizsardzību, būtu jāveicina šo personu vakcinācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti